Dlaczego w ciąży często czuję ból lub drętwienie rąk? Jakie objawy powinny zaniepokoić w ciąży?
Dlaczego w ciąży często czuję ból lub drętwienie rąk?  Jakie objawy powinny zaniepokoić w ciąży?
Najprawdopodobniej przyczyną bólu oraz drętwienia rąk i palców jest zespół cieśni nadgarstka. Ból zlokalizowany zwykle jest w kciuku, palcu wskazującym, środkowym i w połowie palca serdecznego. Objawy mogą pojawić się w każdym czasie, ale najczęściej po raz pierwszy występują w piątym lub szóstym miesiącu ciąży.

 Towarzyszy im też obrzęk stawów skokowych i stóp. Dolegliwość ta odczuwana jest wówczas, gdy opuchlizna w kanale nadgarstka, czyli kanale, przez który przechodzą nerwy biegnące do palców, naciska na nerwy. Nacisk ten z kolei wywołuje uczucie odrętwienia, mrowienia, pieczenia oraz bólu w palcach, promieniujące czasem aż do ramienia.

Jeśli objawy pojawią się w nocy, spróbuj założyć specjalną szynę na nadgarstek, która przytrzyma go w takiej pozycji, aby kanał nadgarstka był najbardziej „otwarty", przez co zmniejszy się ucisk na nerwy. Możesz się w taką szynę zaopatrzyć u lekarza bądź fizjoterapeuty. Staraj się też często poruszać i rozciągać stawy palców i rąk. Jeśli możesz, unikaj prac wymagających wykonywania powtarzalnych ruchów całymi dłońmi, ponieważ mogą one spowodować nasilenie objawów. Nierzadko ulgę sprawia siedzenie z uniesionymi rękami oraz włożenie dłoni po nadgarstki do zimnej wody.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!