Zwykle nie trwa dłużej niż 2 tygodnie - ale tygodnie te ciągną się jak wieczność. Jeśli ospie wietrznej towarzyszy ból, należy sięgnąć po paracetamol (nie po aspirynę). Gdy nie jesteśmy w stanie znieść swędzenia - warto spróbować chłodnych kąpieli albo łagodnych środków antyhistaminowych. Poniżej - kilka pożytecznych sztuczek, które pomogą nam przetrwać ten męczący czas.

Chłód pomaga

Jeśli jest zima - przykręć ogrzewanie do najniższej temperatury, jaką jesteś w stanie znieść. Latem używaj wentylatora. Wysoka temperatura sprawia, że zwiększa się przepływ krwi w obrębie skóry, co wzmaga swędzenie.

• Jeżeli dziecko chore na ospę wietrzną skarży się na swędzenie, co kilka godzin zrób mu 15-20-minutową kąpiel w letniej wodzie. Nie używaj mydła - zamiast niego dodaj do kąpieli 1/2 szklanki sody oczyszczonej. Pomaga także dodanie zawiesiny mąki owsianej.Jeśli nie masz takiej mąki, wsyp ziarna owsa do starej pończochy, zawiąż jej koniec i poruszaj nią w wodzie. Zrezygnuj z kąpieli, jeżeli wydaje ci się, że namoczenie wykwitów pęcherzykowych spowoduje ich pęknięcie.

Kiedy dziecko nie może już wytrzymać bez drapania, zrób mu okład z mokrego, zimnego ręcznika - przyciskaj go do najbardziej swędzących miejsc. Drapanie może prowadzić do infekcji i powstawania blizn, a taki kompres jest bezpieczny dla skóry. Żeby zmniejszyć skutki mimowolnego drapania, obcinaj dziecku krótko paznokcie, a na noc zakładaj mu rękawiczki.

Jak walczyć ze swędzeniem

•    Spróbuj okładów z kalaminu. Kalamin, zwany także hemimorfitem, to uwodniony krzemian cynku. Emulsja zawierająca ten minerał od dawna stosowana była na swędzenie skóry w czasie ospy wietrznej. Dziś lekarze umiej chętnie przepisują chorym taką kurację, a niektórzy dermatolodzy uważają nawet, że w pewnych przypadkach może ona bardziej szkodzić niż pomagać.

•    Smaruj swędzące miejsca maścią antyhistaminową.

•    Jeśli dziecko ma gorączkę lub boli je głowa, daj mu syrop zawierający paracetamol albo ibuprofen. Dobierz dawkę preparatu do wieku i wagi dziecka; postępuj dokładnie według ulotki dołączonej do opakowania.

Jeśli swędzenie jest bardzo silne, podaj dziecku doustny środek antyhistaminowy (na przykład cetyryzynę) — pod warunkiem, że ma już ono skończone 2 lata. Przed podaniem przeczytaj dokładnie ulotkę. Lek ten łagodzi świąd i powoduje lekką senność.

Bawełna przynosi ulgę

•    Ubieraj chore dziecko w czyste, bawełniane piżamy. Bawełna jest łagodniejsza dla skóry niż inne włókna. Wybieraj piżamy z długimi rękawami i nogawkami - chronią przed drapaniem.

Swędzące usta

•    Jeżeli zmiany pojawiają się także wewnątrz ust (co się niestety zdarza), najprostszą metodą jest płukanie ust wodą z solą.

•    Podawaj dziecku lody - chłodzą i łagodzą swędzenie.

•    Kiedy wypryski są szczególnie dokuczliwe, karm dziecko raczej łagodnymi, półpłynnymi pokarmami, takimi jak owsianka, budyń, galaretki, zupy, banany.

Twoja Ocena