Mdłości, wymioty, biegunka, ból żołądka... Są to typowe objawy choroby, którą lekarze nazywają zapaleniem błony śluzowej żołądka i jelit, a my mówimy po prostu o zatruciu pokarmowym. Okazuje się, że zjedliśmy lub wypiliśmy coś, co było zakażone szkodliwymi mikroorganizmami lub produkowanymi przez nietoksycznymi substancjami. Jest wiele sposobów na to, żeby poczuć się lepiej.

Uważaj na odwodnienie organizmu

Biegunka i wymioty mogą prowadzić do odwodnienia organizmu. Najbardziej narażone są na to dzieci, osoby starsze lub osłabione, z obniżoną odpornością. Pij dużo wody lub innych płynów. Jeżeli wymiotujesz - staraj się pić po trochu, zamiast wlewać w siebie od razu całą szklankę napoju.

• Jeśli masz ostrą biegunkę i żaden pokarm nie chce pozostać w twoim przewodzie pokarmowym dostatecznie długo, aby mógł być strawiony - musisz uzupełniać stężenie soli mineralnych i cukru w organizmie. Przygotuj sobie specjalny napój: wyciśnij sok z 2 pomarańczy, dodaj 1/2 łyżeczki soli i 2 łyżeczki miodu, a potem dolej tyle wody, żeby uzyskać 1/2 litra płynu. Pij 2 szklanki takiego napoju na godzinę — oczywiście po trochu, małymi łyczkami - aż do ustąpienia objawów.

Możesz także kupić w aptece - ale raczej na receptę - środki stosowane przy odwodnieniu, takie jak Gastrolit.

Sprawdź, czy twój chory organizm lepiej sobie radzi z zatrzymywaniem zimnych, czy ciepłych napojów;

Pij herbatki ziołowe - rumianek, tymianek, imbir, miętę, koper (fen kuł) włoski. Wszystkie one mają lekkie działanie antyseptyczne i przynoszą ulgę w skurczach żołądka.

Działaj z zewnątrz

Zrób sobie ciepłą kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych. Do ciepłej wody w wannie dodaj 3 krople olejku geraniowego, 3 krople imbirowego i 2 krople olejku z mięty pieprzowej. Mocz się w takiej kąpieli przez 20 minut, dolewając ciepłej wody.

• Zrób sobie masaż brzucha z użyciem olejków: 3 krople olejku drzewa herbacianego (z melaleuki skrętolistnej) i po 2 krople olejków z mięty pieprzowej, geraniowego i sandałowego dodaj do 5 łyżeczek jakiegoś oleju stanowiącego bazę — na przykład olejku migdałowego (można go kupić w aptekach bez recepty). Wlej całość do szklanki i wstaw do garnka z gorącą wodą, aby podgrzać olejki do temperatury ciała. Podgrzaną mieszanką nacieraj brzuch, masując miękkimi, ale zdecydowanymi okrężnymi ruchami - tak długo, jak będzie ci to przynosić ulgę.

Znajdź punkty nacisku

Na przedniej części łydki znajduje się punkt, który wykorzystują specjaliści od akupresury do powstrzymywania biegunki. Leży on 8 palców poniżej dolnej krawędzi kolana i palec w bok (na zewnątrz) od kości piszczelowej. Naciskaj punkt kciukiem przez 2 minuty, najpierw na jednej nodze, potem na drugiej.

• Punkt, którego ucisk może pomóc w przypadku nudności i wymiotów, znajduje się na przedramieniu. Naciskaj miejsce położone 2 palce nad zgięciem nadgarstka, pomiędzy ścięgnami na wewnętrznej stronie przedramienia.

Czarodziejski środek

Imbir lekarski przeciwdziała nudnościom i wymiotom. Możesz żuć kawałek świeżego lub mielonego korzenia imbiru (jest ostry!) albo pić herbatkę imbirową (kupisz ją w supermarketach).

Nie drażnij...

•    Jeśli uszkodzenie ściany jelita skutkuje nadmierną wrażliwością na przesuwaną treść, warto zwiększyć jego wytrzymałość na czynniki drażniące, stosując związki, które powlekają śluzówkę - na przykład glinokrzemiany (zawiera je między innymi Smekta). Stosuj preparat zgodnie z przepisem na opakowaniu.

Powrót do normalności

Pierwszy ryż. Potrzebujesz czegoś, co doda ci sił, ale nie po-drażni jelit. Najlepszy jest ugotowany ryż. Dzieciom można dawać kleik ryżowy (a nawet wodę, w której gotował się ryż).

•    Kiedy nie masz już po ryżu żadnych sensacji, stopniowo dodawaj do jadłospisu inne pokarmy. Zacznij od wywaru drobiowego — przez 30 minut gotuj na wolnym ogniu kawałek kurczaka, a potem odcedź i dodaj odrobinę soli. Możesz też spróbować dietetycznego jogurtu, grzanki (bez masła), przetartego jabłka...

•    Później sięgnij także po jogurty z żywymi kulturami bakterii, aby przywrócić normalny poziom pożytecznych mikroorganizmów w przewodzie pokarmowym.

•    Zażywaj multiwitaminę ze składnikami mineralnymi, żeby wyrównać ich ubytki wywołane biegunką i wymiotami.

Twoja Ocena