Nasz świat jest pełen stresu, korków na ulicach, goniących terminów i dzikiego pędu.Trudno się dziwić, że czasami musimy sięgnąć po tabletkę na ból głowy. Kiedy naprawdę potrzebna nam jest ulga, można zażyć 2 tabletki paracetamolu (po 500 miligramów każda) albo ibuprofenu (po 200 miligramów). Dobrze działa także aspiryna, ale nie wolno jej podawać dzieciom ani osobom uczulonym na kwas salicylowy.Można zrobić dużo więcej, żeby pozbyć się bólu głowy.

Spróbuj akupresury

Silnymi, okrężnymi ruchami masuj przez kilka minut fragment luźnej skóry na dłoni między kciukiem a palcem wskazującym. Po kilku minutach zmień ręce. Powtarzaj masaż, aż ból ustąpi. Eksperci w dziedzinie akupresury nazywają to miejsce punktem JG 4 i uważają, że ma ono połączenia nerwowe z obszarami w mózgu odpowiedzialnymi za bóle głowy.

Ogrzewaj, ochładzaj

Może wyda ci się to dziwne, ale zanurzenie stóp w gorącej wodzie pomaga na ból głowy. Naczynia krwionośne w stopach rozszerzają się, płynie nimi więcej krwi, a więc zmniejsza się ciśnienie w naczyniach w mózgu. Jeśli ból głowy jest bardzo silny, możesz dodać do wody trochę zmielonych ziaren gorczycy.

W przypadku napięciowego bólu głowy przyłóż gorący okład do czoła albo na kark. Pomoże to rozluźnić napięte mięśnie.

Choć zabrzmi to dziwnie, skuteczne jest także stosowanie po gorącym okładzie (albo nawet zamiast niego) zimnych okładów na czoło. Zawiń w gazę lub w ręcznik kilka kostek lodu albo użyj paczki mrożonego groszku owiniętej ściereczką.W niskiej temperaturze naczynia krwionośne zwężają się i przestają uciskać na nerwy. Czasami ból głowy może być efektem ucisku nerwów w ty lnej części szyi - spróbuj zatem przyłożyć zimny okład również na kark.

Alternatywa: zanurz dłonie w bardzo zimnej wodzie na tak długo, jak zdołasz wytrzymać. Pod wodą szybko zaciskaj i rozluźniaj pięści. Ta metoda działa podobnie jak zimny okład na głowie - pomaga zwęzić rozszerzone naczynia krwionośne.

Kuracja kofeinowa

• Wypij filiżankę mocnej kawy. Kofeina zmniejsza obrzęk naczyń krwionośnych, może więc przynieść ulgę w bólu głowy To dlatego silne środki przeciwbólowe i przeciwgrypowe obok paracetamolu zawierają także kofeinę (na przykład Cefalgin, Sari-don, Codipar Plus czy Coldrex).

Ściśnij

Załóż opaskę na głowę, zawiąż szalik lub krawat wokół głowy (tak, żeby przechodził przez czoło) i ściśnij na tyle mocno, aby poczuć równomierny ucisk. Zmniejszysz w ten sposób dopływ krwi do głowy, co może przynieść ulgę, jeśli powodem bólu są obrzęknięte naczynia krwionośne uciskające na nerwy. Możesz także namoczyć tę opaskę w occie winnym - tradycyjnym leku na ból głowy.

Sięgnij po lawendę i miętę

Niektóre olejki eteryczne — zwłaszcza olejek lawendowy — pomagają zmniejszyć napięcie i przynoszą ulgę w bólu głowy. Delikatnie wmasuj odrobinę olejku w czoło i skronie, a następnie połóż się i rozluźnij, wdychając zapach lawendy Najlepiej byłoby, gdybyś położył się w ciemnym, chłodnym i cichym pokoju. Im dłużej możesz poleżeć w spokoju - tym lepiej.

•    Obok olejku lawendowego (albo zamiast niego) możesz użyć olejku z mięty pieprzowej. Zawarty w nim mentol dobrze działa na obolałą głowę. Zapach mięty w pierwszej chwili pobudza, a następnie rozluźnia i uspokaja nerwy, które są odpowiedzialne za ból.

•    Jeśli masz w domu urządzenie do inhalacji parowej - wpuść do niego 7 kropli olejku lawendowego, 3 krople olejku z mięty pieprzowej i wdychaj aromatyczną parę. Jeśli nie masz inhalatora, nawilż kilkoma kroplami olejku miętowego chusteczkę, przyłóż ją do nosa i głęboko oddychaj.

• Zmocz 2 torebki herbatki miętowej, odciśnij i połóż je na 5 minut jako okład na zamkniętych powiekach albo na czole.

Parę łyków ulgi

• Imbir lekarski ma właściwości przeciwzapalne i od dawna był stosowany jako środek na bóle głowy Weź 1/2 łyżeczki drobno zmielonego imbiru, rozmieszaj w szklance wody i wypij. Możesz również łyżeczkę świeżo startego imbiru zalać szklanką wrzątku, poczekać, aż ostygnie, i wypić. Imbir skutecznie zwalcza migrenę, choć nie jest znany mechanizm jego działania. Wiadomo, że wpływa na prostaglandyny, substancje podobne do hormonów, które mają bezpośredni udział w procesach zapalnych. Dodatkowa korzyść: imbir pomaga opanować nudności, które często towarzyszą migrenie.

• Spróbuj wypić szklankę naparu z rozmarynu lekarskiego. Niektórzy uważają, że w ten sposób nie dopuszcza się do pogłębienia bólu głowy. Łyżeczkę suszonego rozmarynu zalej szklanką wrzątku, odczekaj 10 minut, odcedź i pij.

 Stary sposób naszych babć: mocna herbata (czarna) z dodatkiem kilku goździków. Herbata zawiera kofeinę, a goździki mają właściwości przeciwzapalne — a więc może to być naprawdę skuteczna metoda.

Można też prościej: wypij szklankę wody i sprawdź, czy ci to pomoże. Czasami powodem bólu głowy jest odwodnienie.

Twoja Ocena