Domowe sposoby na łagodzenie objawów astmy, zapalenia oskrzeli i alergii
Domowe sposoby na łagodzenie objawów astmy, zapalenia oskrzeli i alergii
Domowe sposoby na łagodzenie objawów astmy, zapalenia oskrzeli i alergii. Jeśli uda ci się zdobyć suszone liście eukaliptusa (Eucalyptusglobulus), zagotuj je, odstaw na 4-5 godzin, a następnie odcedź i podgrzej napar do inhalacji. (Możesz również dodać 5-10 kropli olejku eukaliptusowego do miski z parującą wodą).

Wdychaj eukaliptusowe opary

 Postaw miskę na skraju stołu, usiądź, nachyl się nad nią i narzuć na głowę ręcznik, tworząc coś w rodzaju namiotu. Wdychaj opary mniej więcej przez 10 minut; nie trzymaj twarzy zbyt blisko płynu. Taki zabieg pomoże twoim płucom i odświeży ci cerę.

Dwuskładnikowy lek na zapalenie oskrzeli

Gryzący zapach świeżo utartego chrzanu, w połączeniu z kwaskowatym aromatem cytryny, pomaga rozpuszczać śluz obecny w zatokach i oskrzelach. Aby przygotować ten pikantny lek na kaszel, utrzyj obrany korzeń chrzanu do miseczki (albo oszukaj i użyj gotowego tartego chrzanu). Dodaj do niego sok z cytryny (1 część soku na 3 części chrzanu) i starannie wymieszaj. Zażywaj

tę mieszaninę po 1/2 łyżeczki 2-3 razy dziennie. Jej wykrztuśne działanie powinno za każdym razem wywoływać u ciebie kaszel, oczyszczający płuca ze śluzu.

Rozrzedź śluz dziewanną

Już od dawna dziewanna (Verbascuin thapsus) jest w medycynie ludowej znanym lekiem na dolegliwości oddechowe. Zawiera saponiny, które rozluźniają flegmę i ułatwiają odkrztuszanie. Jej składnikiem jest również galaretowata substancja kleista, tonizująca i kojąca błony śluzowe. Aby przyrządzić herbatkę z dziewanny, zaparzaj przez 10 minut 2 łyżeczki suszonych liści w świeżo zagotowanej wodzie. Zielarze zalecają wypijanie 1 szklanki tej herbaty do 3 razy dziennie w celu złagodzenia dolegliwości oskrzelowych.

Oman jako środek wykrztuśny

Przygotuj napar z omanu (albo kup płynny wyciąg z tej rośliny), posłódź go miodem i wypijaj 1-2 szklanki dziennie, aby pobudzić naturalne działanie oczyszczające płuca. Aktywnym składnikiem sprawdzony środek wykrztuśny, używany już przez pierwszych osadników w Nowym Świecie, którzy wykorzystywali oman do łagodzenia objawów takich chorób, jak astma, koklusz, zapalenie płuc i gruźlica.

Dwa oblicza rumianku

Aby przyrządzić herbatkę przeciwalergiczną, zalej 2-3 łyżeczki posiekanych kwiatów rumianku 1 szklanką wrzątku, zaparzaj przez 10 minut i przecedź. Pij 3-4 razy dziennie.

Uwaga: Choć rumianek jest tradycyjnym środkiem do zwalczania kataru siennego, u osób uczulonych na rośliny z rodzaju ambrozja, spokrewnione z rumiankiem, nasila objawy alergii. U wszystkich innych zawarty w nim azulen działa przeciwuczuleniowo, toteż lekarze na całym świecie przepisują preparaty z rumianku na infekcje dróg oddechowych i alergie.

Wybielacz w walce z... katarem

Jeśli nagle pojawia się u ciebie katar, który nie mija, choć nie cierpisz na alergię (ani na przeziębienie), to być może, nie wiedząc o tym, stykasz się z pleśnią. Jeśli dostrzeżesz ją w swej łazience, uporaj się z nią natychmiast za pomocą domowego wybielacza zmieszanego pół na pół z wodą. Spryskaj tą mieszaniną bezpośrednio plamy pleśni i zaczekaj chwilę. W ciągu kilku minut rozwój grzyba zostanie powstrzymany, a wraz z nim (taką należy mieć nadzieję) i twoje dolegliwości.

Pokrzywa i katar sienny

Jeśli masz dostęp do świeżych pokrzyw (Urtica dioica), pospolitego chwastu ogrodowego, załóż rękawiczki, zanim zaczniesz je zbierać i myć. Kontakt tej rośliny z nieosłoniętą skórą zawsze wywołuje bolesne pieczenie. Wrzuć 120 gramów liści do l'/2 litra wrzącej wody, zmniejsz ogień i gotuj powoli, dopóki wywar nie stanie się zielony. Następnie przecedź go przez gęste sitko do dużego dzbanka. W sezonie kataru siennego wypijaj 1 szklankę tego wywaru rano, a drugą wieczorem. Jeśli chcesz, możesz posłodzić go miodem. Badania nie potwierdziły jak dotąd skuteczności pokrzywy w leczeniu kataru siennego, ale całe rzesze ludzi święcie wierzą w to, że łagodzi ona wysięki z nosa, jak również łzawienie oczu.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!