Domowe sposoby na nadpotliwość - przyczyny, czy można leczyć oraz jak leczyć?
Domowe sposoby na nadpotliwość - przyczyny, czy można leczyć oraz jak leczyć?
Nadpotliwość? To już nie problem! Domowe sposoby pozwalające zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować nadpotliwość u dzici oraz dorosłych.

Domowe sposoby na nadpotliwość

Higiena i zdrowa dieta

Podstawą diety powinny być świeże warzywa i owoce, a także produkty pełnoziarniste. Konieczna jest również rezygnacja z żywności, która przyczynia się do nadmiernego pocenia: tłuste potrawy, fast foody, ostre przyprawy, a także produkty zawierające kofeinę należy odstawić na długi czas. Kolejną bardzo ważną kwestią jest regularna kąpiel pod prysznicem (najlepiej dwa razy dziennie) w chłodnej lub ciepłej wodzie, nigdy nie w gorącej, gdyż może ona jedynie pogłębić problem. Stosując się do powyższych zasad, można w znaczący sposób ograniczyć produkcję potu, jeśli jednak działania te okażą się niewystarczające, warto wypróbować poniższe sposoby.

Ziołowe napary

Najskuteczniejszą rośliną, która przynosi ulgę w nadpotliwości okazuje się szałwia, która większości osób kojarzy się głównie z naturalnym lekarstwem na ból gardła, jednak zawiera w sobie przeciwpotne substancje pomagające uporać się z problemem. Aby przygotować napar, należy 3 łyżki suszonych liści szałwii zalać litrem zimnej wody, po czym całość zagotować. Po upływie trzech minut od wrzenia garnek należy zdjąć z palnika i odstawić do ostudzenia. Tak przygotowany napar należy pić najlepiej dwa razy dziennie przez okres dwóch tygodni, a pierwsze efekty powinny pojawić się po upływie około 2-3 godzin od wypicia ziołowej herbatki.

Lecznicze kąpiele

W walce z nadmierną potliwością stóp oraz dłoni pomocne mogą okazać się lecznicze kąpiele przygotowywane na bazie suszonych ziół lub czarnej herbaty. W celu przygotowania takiej kąpieli należy do miski wrzucić dwie torebki czarnej herbaty lub mieszankę określonych ziół (po 15 g kory dęby i szałwii lub pokrzywy, ziela rumianku i tymianku), po czym zalać całość wrzącą wodą. Po upływie około 15 minut dłonie lub stopy należy umieścić w misce i moczyć od 10 do 15 minut. Skutecznym środkiem walczącym z nadmierną potliwością stóp jest kwas borny, z którego można przygotować leczniczą kąpiel, jednak niewielką jego ilość warto również wsypać do skarpetek lub obuwia.

Nacieranie i masaż

W domowej spiżarni można znaleźć kilka produktów spożywczych wykazujących silne właściwości antybakteryjne, które można wykorzystać do nacierania pocących się dłoni lub stóp. Zarówno świeże, jak i suszone liście bazylii lub szałwii, a także korzeń imbiru to najwięksi wrogowie nadmiernej potliwości, dlatego też 2 lub 3 razy w tygodniu warto poświęcić chwilę czasu i natrzeć wspomnianymi produktami problematyczne miejsca. Świetnym sposobem na pocące się stopy jest wykonywanie masażu przy użyciu olejków eterycznych (np. cedrowego, lawendowego lub z drzewa herbacianego) wykazujących silne działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne.


Maturalny dezodorant

Świetną alternatywą dla drogeryjnych produktów na nadmierną potliwość jest naturalny dezodorant przygotowany na bazie octu jabłkowego, rozmarynu oraz tymianku, który w skuteczny sposób reguluje pracę gruczołów łojowych odpowiedzialnych za wzmożoną produkcję potu. W jaki jednak sposób należy przygotować taki dezodorant? Do małego garnka należy wlać 250 ml wody i po 1 łyżce tymianku oraz rozmarynu. Tak przygotowaną mieszankę należy doprowadzić do wrzenia, gotując przez 15 minut. Po ostudzeniu i przecedzeniu należy wlać pół szklanki octu jabłkowego i gotowe! Dezodorant można aplikować na skórę przy pomocy płatków kosmetycznych lub wykorzystując w tym celu opakowanie po dezodorancie kulkowym.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!