Domowe sposoby na zwalczenie infekcji intymnych. Jak dbać o higienę intymną? Najlepsze środki do higieny intymnej?
Domowe sposoby na zwalczenie infekcji intymnych.  Jak dbać o higienę intymną? Najlepsze środki do higieny intymnej?
Dbanie o miejsca intymne daje uczucie komfortu i świeżości, dodatkowo, i co najważniejsze, chroni przed infekcjami. Nie powinna ona być jednak ograniczona jedynie do codziennego mycia i zmieniania bielizny a także zmieniania podpasek podczas miesiączki.

Mikroflora pochwy w zdrowym organizmie reguluje się samodzielnie. Odpowiedzialne za to są pałeczki kwasu mlekowego, które sprawiają, że wewnątrz pochwy utrzymany jest kwaśny odczyn pH (4,5). Wiedzieć należy, że nadmierna higiena przyczynić się może do zaburzeń w funkcjonowaniu pochwy, dlatego niewskazane są wielokrotne kąpiele w ciągu dnia, używanie perfumowanych żeli i mydeł do mycia miejsc intymnych.

Absolutnie zakazana jest irygacja pochwy, która prowadzi do jej wyjałowienia, infekcji oraz pozbawienia ochronnej mikroflory.

Co zakłóca mikroflorę pochwy?

Nie tylko częste podmywanie się oraz irygacja pochwy może doprowadzić do zakłócenia jej mikroflory. Sprzyjają temu kuracje antybiotykowe, podczas których dochodzi do zniszczenia nie tylko bakterii chorobotwórczych, ale i tych pożytecznych. Ze względu na ten fakt należy stosować preparaty osłonowe. Prawidłowy stan pochwy może być również zachwiany podczas przyjmowania doustnych leków antykoncepcyjnych, korzystania z basenu, sauny, jacuzzi a także podczas stresu, podróży i przygodnego seksu.

Utrzymywanie czystości

Każdego dnia, poza miesiączką wystarczy, abyśmy myły okolice intymne raz dziennie. Kiedy mamy miesiączkę, rano, wieczorem oraz zawsze wtedy, gdy mamy taką potrzebę. Częstotliwość mycia powinna być większa także w okresie upałów, bowiem krew w połączeniu z wysoką temperaturą jest doskonałą pożywką dla bakterii. Niewskazane jest wówczas mycie się w wannie z gorącą wodą, co wzmaga krwawienie.

Mycie się powinno być wykonywane ruchami od przodu do tyłu, by nie doszło do przeniesienia bakterii z odbytu do pochwy. Do wycierania okolic intymnych powinniśmy mieć osobny ręcznik, który po użyciu powinien być wysuszony i stosunkowo często wymieniany. Odradza się stosowanie gąbek i myjek, bowiem mokre środowisko jest doskonałą pożywką dla grzybów.

Przed uprawianiem seksu dobrze jest wziąć prysznic, który może być wspaniałą grą wstępną. Dzięki niemu usunięte zostaną bakterie, a więc zmniejszy się ryzyko wystąpienia infekcji. W przypadku uprawiania przygodnego seksu, zaleca się użycie prezerwatywy.

Preparaty do higieny intymnej

W drogeriach dostępnych jest wiele kosmetyków do higieny intymnej, które zawierają w swoim składzie substancje myjące, kojące i nawilżające o zbliżonym do odczynu pochwy pH. Kobiety mające skłonność do alergii i uczuleń mogą stosować szare mydło, które nie wywołuje uczuleń, dodatkowo wykazuje właściwości antybakteryjne.

Wkładki higieniczne, podpaski, tampony

Wkładek higienicznych nie należy stosować każdego dnia poza miesiączką. Wskazane jest ich używanie tuż po miesiączce i w okresie wzmożonej produkcji wydzieliny. Ważne jest ich częste zmienianie, by nie doszło do infekcji, podrażnień i otarć. Ze względu na delikatność okolicy intymnej zaleca się stosowanie wkładek oddychających, nie zaś perfumowanych, posiadających foliową podkładkę.

W okresie miesiączki korzystamy z podpasek lub tamponów. Ich rozmiar i typ należy dostosować do naszych indywidualnych potrzeb. O ile wiele kobiet twierdzi, że tampony dają większy komfort, o tyle nie powinny być używane w czasie intensywnej miesiączki lub wówczas, gdy kobieta ma często infekcje.

I choć na półkach sklepowych coraz częściej znajdują się zapachowe i kolorowe papiery toaletowe, najlepszą propozycję jest sięgnięcie po biały lub szary i bezzapachowy papier, który z pewnością nie wywoła reakcji uczulającej.

Depilacja miejsc intymnych

Depilacja miejsc intymnych przy użyciu kremu, pianki czy wosku może wywołać uczulenie, dlatego powinna być poprzedzona wykonaniem testu na skórze. Decydując się na zastosowanie maszynki do golenia możemy doprowadzić do zapalenia mieszków włosowych, które jest trudne do wyleczenia. Usunięcie wszystkich włosów łonowych stanowi pozbawienie bariery ochronnej pochwy, dlatego nie jest zalecane.

Bielizna

Miejsca intymne nie lubią przegrzewania, dlatego należy nosić przewiewną bieliznę z naturalnych włókien – bawełny lub jedwabiu. Panie, które cierpią z powodu hemoroidów powinny zrezygnować ze stringów, które powodują otarcia guzków i przenoszą bakterie z odbytu do pochwy.

Na noc odradza się zakładanie majtek, by sfera intymna miała możliwość przewietrzenia się.

Domowe sposoby na zwalczenie infekcji

Jeśli miejsce intymne piecze lub odczuwamy świąd możemy je posmarować Alantanem lub wykonać nasiadówkę z rumianku.

W przypadku wystąpienia zaczerwienia, żółtawozielonych upławów, pieczenia czy silnego swędzenia należy udać się do ginekologa. Niewykluczone będzie także wprowadzenie leczenia dla partnera.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!