Pojawia się zwykle w najmniej spodziewanych okolicznościach. Gwałtowne tryśnięcie krwi z nosa może być nie tylko kłopotliwe, ale także przerażające - zwłaszcza gdy mała ilość urasta w naszych oczach do litrów, ponieważ chustki przesiąkają jedna po drugiej. Nie należy wpadać w popłoch. Krwawienie z nosa zwykle udaje się zatamować w ciągu kilku minut. Oto kilka skutecznych sposobów, jak to zrobić.

Uciśnij i nałóż kompres

Najprostszą metodą na krwotok z nosa jest tradycyjnie stosowany ucisk. Usiądź prosto z głową lekko pochyloną do przodu (w ten sposób uniemożliwisz spływanie krwi do gardła). Najpierw delikatnie wydmuchaj zalegającą krew z nosa, która może przeszkadzać w uszczelnieniu przerwanego naczynia krwionośnego. Następnie chwyć chrzęstną część nosa jak szczypcami i mocno ściśnij. Wytrzymaj w tym położeniu przez co najmniej 10 minut. Zwykle to skutkuje.

» Jeśli nadal krwawisz, możesz w krwawiące nozdrze włożyć tampon z kawałka zwiniętej gazy i uciskać przez kolejne 15-20 minut. Gdy krwawienie zostanie zatamowane, pozostaw tampon w nosie przez 2 godziny Jeśli krew nie przestaje płynąć, wezwij pomoc medyczną - być może potrzebna będzie fachowa tamponada lub uszczelnienie pękniętego naczynia krwionośnego przez przyżeganie (kauteryzację).

Może pomóc odrobina soku z cytryny lub olejku lawendowego nałożona na krwawiące miejsce (jeśli orientujesz się, gdzie ono jest - zwykle w przedniej części przegrody nosowej).

Przyłóż zewnętrzny okład z lodu lub zimny okład nasączony oczarem wirginijskim wzdłuż krwawiącego nozdrza. Pod wpływem zimna naczynia krwionośne zwężają się i krwotok słabnie.

Kuracja z guzików i szarego papieru?

• Pewien stary sposób leczenia sugeruje, aby wziąć mały kawałek szarego papieru, posypać go solą i włożyć między dziąsła a górną wargę, w miejscu pod nosem. Według innej metody należy włożyć monetę lub mały, płaski guzik pod górną wargę, też poniżej urażonego nozdrza. Brak jednak naukowych dowodów, że sposoby te są skuteczne.

Twoja Ocena