Dziecko nie chce spać samo. Co zrobić, gdy dziecko co noc zjawia się u was z poduszką pod pachą?
Dziecko nie chce spać samo. Co zrobić, gdy dziecko co noc zjawia się u was z poduszką pod pachą?
Maluch, który nigdy w życiu nie przybiegł do łóżka mamy i taty? Nie istnieje! Co zrobić jednak, gdy twoja pociecha co noc zjawia się u was z poduszką pod pachą?

Pogodzić się i przeczekać nocne najazdy maluszka na waszą sypialnię? A może lepiej kategorycznie mu tego zabronić? Ale jak wtedy przekonać dziecko, że spanie we własnym łóżeczku jest o wiele fajniejsze niż nocne wędrówki z pokoju do pokoju?

Łóżko rodziców jest ciepłe i bezpieczne, a dziecko ma wrażenie, że śpi się tam przyjemniej. To naturalne, że gdyby mogło wybierać - wybrałoby wasze towarzystwo. Jednak lepiej nie przyzwyczajać malca do tego. Najpierw spróbujcie znaleźć powody jego nocnych pobudek. Być może budzi się w nocy, bo coś go boli, ma trudności w oddychaniu albo w pokoju jest zbyt gorąco lub zbyt zimno. Jeśli już wykluczycie wszystkie te możliwości, przeanalizujcie przyczyny natury psychologicznej.

W wieku trzech, czterech lat dziecko nadal pragnie bliskości i bezpieczeństwa, dlatego przynajmniej część nocy chce spędzić w łóżku rodziców. Czasem nocne wędrówki spowodowane są zazdrością o młodszego brata lub siostrę - „chcę mieć mamę i tatę tylko dla siebie”. Innym powodem jest zazdrość o rodziców, którzy są razem, śpią przytuleni, podczas gdy dziecko jest samo. Wcisnąć się między nich to coś fantastycznego!

Najczęściej nocne wędrówki do łóżka rodziców spowodowane są faktem, że maluszek nie cierpi spać sam. Na szczęście z czasem polubi i swoje łóżeczko, i swój pokoik. Aby tak się stało, zadbaj, aby było tam ładnie i przytulnie.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!