Ekspres do kawy - jaki wybrać i który jest najlepszy
Ekspres do kawy - jaki wybrać i który jest najlepszy
Ekspresy do kawy to żadna nowość. Pierwszy projekt takiej maszyny powstał we Francji w 1822 r., ale pierwszy rozpoznawalny patent zarejestrowano we Włoszech w 1884 r. Należał on do Angela Morionda z Turynu. Siedemnaście lat później Luigi Bezerra, mechanik z Mediolanu, naniósł na projekt kilka własnych poprawek. Reszta, to już historia...

Funkcja

Istotą działania ekspresu jest przetłoczenie gorącej wody przez ciasno upakowane, drobno zmielone ziarna kawy i wydanie małej filiżanki mocnego napoju. Pierwsze modele automatów były urządzeniami parowymi wyposażonymi w kocioł, który przepuszczał wodę przez kawę. Przez lata za pomocą licznych innowacji, stopniowo udoskonalano ekspresy do kawy i usprawniano ich wydajność w procesie parzenia kawy, jednak podstawy pozostały w zasadzie niezmienne. Na rynku do dziś jest wciąż wiele parowych automatów.

Który kupić?

Dla wielu osób zakup ekspresu stanowi kolejny etap ich przywiązania do kawy - dowód na to, jak poważnie traktują swoje zaangażowanie w doskonalenie umiejętności baristycznych. Podobnie jak w przypadku wszystkich poważnych decyzji, nie należy się z nim spieszyć i podchodzić do nich beztrosko. Na rynku jest mnóstwo ekspresów', które będą działały świetnie, ale jednocześnie sporo takich, które niechybnie sprawią nam zawód. Większość ludzi kupujących ekspres do kawy do własnej kuchni inwestuje w półautomatyczny bądź w pełni automatyczny model. Na rynku dostępne są urządzenia obsługiwane ręcznie, jednak rodzaj umiejętności manualnych, jakiego wymaga osiągnięcie dzięki nim wspaniałych rezultatów, może zniechęcać, a wręcz odpychać wielu początkujących baristów.

Jeśli chcesz kupić ekspres do kawy, ale nie wiesz nic na temat tego rodzaju urządzeń, mogą ci się przydać poniższe informacje.

Ręczny

Nie wykona pracy za ciebie - samodzielnie należy wyciskać porcje kawy pociągając za uchwyt pompy.

Półautomatyczny

Pozwala cieszyć się automatycznym sterowaniem pompy i ustawieniami temperatury grzałki. Ty tylko włączasz i wyłączasz pompę, a resztę pracy wykonuje maszyna.

W pełni automatyczny

Naciśnij przycisk, ustawiając objętość porcji napojów.

Następnie usiądź wygodnie i zrelaksuj się. Urządzenie automatycznie steruje pompą i temperaturą.

PRZEWODNIK DLA KUPUJĄCYCH

Niezależnie od wybranej marki czy modelu, podczas zakupu ekspresu do kawy zawsze powinno się poszukiwać kilku kluczowych cech charakterystycznych...

UŻYTKOWANIE

Jaki jest stopień dopasowania uchwytu filtra i głowicy grupy? Jaki jest stopień intuicyjności konstrukcji? Czy pomiędzy uchwytem filtra a tacą ociekową zmieści się twój ulubiony kubek? Każda z tych kwestii może stanowić tak zwany haczyk.

CIŚNIENIE

Aby uzyskiwać niezmienne efekty, potrzebujesz ekspresu zapewniającego stałość ciśnienia - w przypadku espresso jest to standardowe dziewięć barów.

TEMPERATURA

Idealne urządzenie umożliwi ci zmianę temperatury wody w zależności od potrzeb twojej kawy. Ekspres, który wybierzesz, powinien oferować przynajmniej stałą, jednolitą temperaturę. Upewnij się także, że może osiągać wysokie wartości, 90-96°C, niezbędne do parzenia espresso.

DYSZA PAROWA

Jeśli zastanawiasz się nad spienianiem mleka, musisz być w stanie kontrolować ilość wytwarzanej pary. Dlatego też unikaj ekspresów z prostymi funkcjami włączania i wyłączania dyszy parowej i szukaj modeli z tradycyjnym panelem kontrolnym lub gałką sterującą.

SPRAWDŹ JAKOŚĆ WYKONANIA

Upewnij się, że inwestujesz w ekspres dobrej jakości. W większości przypadków głównym wyznacznikiem jest zasada, że metal jest lepszy niż plastik. Jest cięższy, bardziej wytrzymały i bardziej wydajny. Jednak nawet to nie stanowi gwarancji jakości. Najbardziej zaawansowanymi technologicznie urządzeniami służącymi do przygotowania kawy są ekspresy ciśnieniowe automatyczne. Co ciekawe - właśnie w przypadku tych modeli obsługa jest najprostsza. Jest to także jedna z największych grup, obejmująca wyłącznie ekspresy wysokociśnieniowe (min. 15 barów) i dzieląca się na kilka podkategorii. Wybierając ekspres automatyczny, warto zwrócić uwagę na szereg funkcji, które dany model posiada -funkcji, które w znaczny sposób ułatwią nam jego codzienne użytkowanie i tym samym sprawią, że będziemy się cieszyć smakiem wybornej kawy; Do najważniejszych z nich należą:

• Automatyczny system spieniania mleka IFD (patent marki De’Longhi) - pozwala na przygotowanie kawy za pomocą tylko jednego przycisku. System IFD oparto na odpowiednich  proporcjach mleka, powietrza i pary - naciśnięcie jednego przycisku pozwala przygotować gorące i spienione mleko do cappuccino, latte, macchiato czy caffe latte. Dzbanek z zimnym mlekiem umieszcza się w ekspresie, a po naciśnięciu przycisku mleko i kawa przygotowywane są jedno po drugim i wlewane do filiżanki.

• System Cappuccino - niektóre ekspresy automatyczne wyposażone są w specjalną dyszę, za pomocą której można samemu podgrzać i spienić mleko. Wystarczy zanurzyć końcówkę dyszy w dzbanku z zimnym mlekiem, odkręcić pokrętło pary i już po chwili kremowa pianka z mleka będzie gotowa. Bezprzewodowy system zaparzania - sprawia, że kawa za każdym razem przygotowywana jest ze świeżo zmielonych ziaren. Odpowiednia konstrukcja oraz kompaktowe wymiary modułu zaparzacza  gwarantują optymalną dystrybucję ciepła, a co za tym idzie, idealną temperaturę przygotowani; kawy espresso. Moduł zaparzacza można w prosty sposób wyjąć, co umożliwia łatwe czyszczenie wnętrza ekspresu. Wbudowany młynek Żarnowy -wszystkie ekspresy automatyczne De’Longhi wyposażone są w Żarnowe młynki do kawy, dzięki czemu napar, który w nich przygotowujemy, jest zawsze świeży i aromatyczny. 13-stopniowa regulacja zmielenia daje możliwość odpowiedniego ustawienia młynka w celu uzyskania kawy espresso o idealnej konsystencji i z kremową pianką na powierzchni. System grzewczy Termoblok (przepływowy ogrzewacz wody) - rodzaj systemu grzewczego, którego podstawę stanowi wysokociśnieniowa pompa prowadząca wodę do przedziału, gdzie jest ona natychmiast ogrzewana do temperatury 85-95°C. Umożliwia to bardzo szybki proces podgrzewania wody (ok. 30 sekund) oraz gwarantuje stałą, idealną temperaturę parzeni espresso.

• Dwa termobloki w modelach z systemem IFD - zastosowanie dwóch termobloków przynosi duże korzyści, ponieważ każdy z nich odpowiada za inną funkcję. Jeden podgrzewa wodę do parzenia kawy (ok. 85-95°C), drugi do przygotowania pary (120°C). W termobloku nie ma różnicy temperatur, przez co kawa jest zawsze parzona w optymalnej temperaturze i nie ma możliwości przepalenia lub niedoparzenia kawy. Dodatkowo skraca to czas przygotowania kawy mlecznej oraz zapobiega zbieraniu się nadmiaru wody w tacce ociekowej.

• Funkcja CLEAN w pojemnikach na mleko w ekspresach z systemem IFD - sprawia, że utrzymanie w czystości układu spieniana mleka jest bardzo proste: wystarczy nacisnąć przycisk „clean” znajdujący się na pojemniku. Nie musimy o tym pamiętać, ponieważ ekspres zawsze, kiedy zajdzie taka potrzeba, pokaże odpowiednią informację na wyświetlaczu. Dzbanek z mlekiem to olbrzymi komfort użytkowania - można przechowywać go w lodówce oraz myć w zmywarce.

•    Obsługa od frontu - większość czynności, które należy wykonać przy obsłudze ekspresu, możliwa jest od frontu, co dodatkowo zwiększa komfort jego użytkowania oraz sprawia, że możemy ustawić go blisko ściany. Wyjmowany od frontu jest więc pojemnik na fusy z tacką ociekową, pojemnik na wodę oraz zaparzacz, w przypadku modeli z serii ESAM. Modele serii ECAM mają zaparzacz wyjmowany z boku, za pojemnikiem na wodę.

•    Regulowana wysokość adaptera do kawy -ułatwia przygotowanie różnych rodzajów kawy. Dzięki regulacji wysokości adaptera mamy możliwość korzystania zarówno z małych i poręcznych filiżanek do espresso czy cappuccino, jak również wysokich szklanek do cafe latte lub latte macchiato.

•    Funkcja MOJA KAWA - pozwala na zaprogramowanie i zapamiętanie parametrów ulubionej kawy. Możemy ustawić ilość kawy, wody oraz temperaturę naparu.

•    Funkcja STATYSTYKI - jest to funkcja wgrana do modeli z menu ekranowym (wyświetlacz LCD) pozwalająca na sprawdzenie „przebiegu” ekspresu, tzn. liczbę zaparzonych kaw, litrów wody i mleka, które przepłynęły przez ekspres, liczbę użytych filtrów oraz przeprowadzonych procesów odkamieniania.

•    Czujnik 72 godzin - funkcja, która dba, abyśmy nie doprowadzili do zapleśnienia krążków po kawie znajdujących się w pojemniku na fusy. Jeśli zaparzymy jedną kawę i nie będziemy używać ekspresu przez kilka dni, zostaniemy poinformowani przez urządzenie o konieczności opróżnienia pojemnika na fusy po upływie 72 h.

•    Automatyczny program oczyszczania

i odkamieniania - ekspres po każdym włączeniu i wyłączeniu oczyszcza się poprzez przepłukanie systemu zaparzającego i elementów, przez które kawa przepływa do filiżanki. Odkamienianie jest programem automatycznym, który wystarczy uruchomić w menu, następnie wlać płyn do odkamieniania i wodę do zbiornika, a resztę czynności wykona ekspres.

•    Przycisk MILK - funkcja, która sprawia radość najczęściej najmłodszym, ponieważ pozwala na szybkie przygotowanie gorącego mleka do kakao lub samego gorącego mleka. Inną podkategorią ekspresów ciśnieniowych są ekspresy kapsułkowe, nazywane często ekspresami dla singli, które cieszą się coraz większą popularnością na naszym rynku. Ekspresy kapsułkowe pozwalają na jeszcze szybsze i łatwiejsze przygotowanie ulubionej kawy przy użyciu specjalnych kapsułek ze zmieloną kawą różniących się między sobą intensywnością i smakiem. Warto pamiętać, że wspomniane kapsułki są pakowane próżniowo, dzięki czemu zachowują świeżość i aromat. Kapsułki ułatwiają nie tylko samo przygotowanie kawy (możemy wybrać wersje espresso lub lungo), ale również czyszczenie ekspresu - wystarczy tylko raz na jakiś czas usunąć zużyte kapsułki ze specjalnego pojemnika w ekspresie. Gdy już wybierzemy ekspres idealny, szyty na miarę naszych potrzeb, to nie zapomnijmy o jednej ważnej rzeczy - czyszczenie i konserwacja to podstawowy obowiązek każdego właściciela ekspresu. Choć część modeli została wyposażona w automatyczne funkcje czyszczenia, to tak naprawdę nic nie jest w stanie zastąpić osoby dbającej o urządzenie - to właśnie od użytkowników zależy, jak długo ekspres będzie sprawny i czy zaparzona w nim kawa będzie godna polecenia. Wbrew pozorom konserwacja ekspresu jest sprawą dość łatwą i szybką. Wiele elementów można w prosty sposób zdemontować i umyć nawet w zmywarce. W przypadku ekspresów automatycznych producenci poszli o krok dalej -ekspres sygnalizuje np. konieczność opróżnienia pojemnika na fusy, przeprowadzenia odkamieniania, a następnie automatycznie ten proces przeprowadza.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!