Kleszcze atakują - czyli jak dochodzi do zachorowania na borelioze oraz jak chronić się przed kleszczami
Kleszcze atakują - czyli jak dochodzi do zachorowania na borelioze oraz jak chronić się przed kleszczami
Waśnie teraz, gdy piękna pogoda zachęca do spędzania weekendów na łonie przyrody, dla kleszczy zaczyna się okres wzmożonej aktywności. Dlatego warto się zorientować, czy tam, gdzie jedziemy, nie jest ich szczególnie dożo. W takiej sytuacji musimy się właściwie zabezpieczyć - najlepiej wybrać się do zaprzyjaźnionej apteki i poprosić o radę farmaceutę.

Wystarczy chwila NIEUWAGI

Aby dorosły kleszcz mógł się rozwijać, musi choć raz w swoim życiu wyssać krew od kręgowca, czyli np. od człowieka. To dlatego z wieczornego spaceru brzegiem jeziora często wracamy pogryzieni przez te pajęczaki. Ugryzienie nie jest bolesne, ponieważ kleszcze wydzielają substancję znieczulającą miejscowo. Niestety, takie spotkanie może się okazać groźne, bowiem są one nosicielami drobnoustrojów wywołujących różne choroby, m.in. kleszczowe I zapalenie mózgu. Jeśli wirus dostanie się do naszego organizmu, po okresie wylęgania, i trwającym 7-14 dni, dopadnie nas złe samopoczucie, pojawi się gorączka i bóle mięśniowe. Po  kilku dniach lepszego samopoczucia przychodzi druga faza choroby: gorączka, bóle głowy,  nudności i wymioty, czasem utrata przytomności, śpiączka. Choroba może mieć ciężki przebieg u dorosłych, dzieci na ogół chorują lżej (choć ok. 25 proc, z nich może ją ciężko przechodzić). I dorosłym, i dzieciom grożą jednak powikłania, dlatego najważniejsze, by do pogryzienia przez kleszcze po prostu nie dopuścić

Lepiej zapobiegać

 Stosujmy środki odstraszające owady (tzw. repelenty), których duży wybór jest w każdej aptece. Natomiast wieczorem, obowiązkowo, obejrzyjmy dokładnie całe swoje ciało i jeśli znajdziemy kleszcza, wyjmijmy go delikatnie pęsetą. Uważajmy przy tym, by go nie zgnieść bo może to doprowadzić do wyciśnięcia jego wymiocin do krwi. Przed wyjazdem na wypoczynek za miasto warto kupić w aptece aspiwenin, czyli przyrząd, za pomocą którego łatwo usuniemy kleszcza - wysysając go w całości. Miejsce po wkłuciu obowiązkowo dezynfekujemy spirytusem. Jednak najpewniejszym zabezpieczeniem są szczepienia, które ; uchronią nas przed kleszczowym zapaleniem mózgu  Szczepienia są  odpłatnie i je wykonać w większości punktów szczepień - aby uzyskać prawie 100 proc, zabezpieczenia, trzeba przyjąć trzy dawki. Pierwszą najlepiej zaaplikować sobie w chłodnej porze roku, drugą po 1-3 miesiącach, a trzecią po 9-12 miesiącach. Po dwóch tygodniach od przyjęcia drugiej dawki mamy już dość wysoką odporność, ale co trzy lata wskazane jest jedno szczepienie przypominające. Istnieją dawki szczepionki dla dorosłych i dla dzieci. Jeśli pomyśleliśmy o tym dopiero szczepienia w trybie przyspieszonym.

Tylko profilaktyka

Pogryzienie przez kleszcza może też zakończyć się boreliozą - to najczęściej przenoszona przez te pajęczaki choroba. Do zakażenia dochodzi, gdy kleszcz jest wczepiony w naszą skórę przez minimum 12 godz. i przekaże do krwi swoją ślinę albo wymiociny, w których są krętki boreliozy. Po kilkudniowym, a czasem kilkutygodniowym okresie  wylęgania, w miejscu ukłucia pojawia się czerwona plama, która stopniowo się powiększa, aż osiągnie średnicę ok. 5 cm. Jest to tzw. rumień wędrujący, bardzo typowy objaw, na którego podstawie lekarz ustala rozpoznanie i rozpoczyna leczenie antybiotykiem. U osób, które nie były leczone, po kilku miesiącach, a nawet po paru latach występuje tzw. borelioza późna objawiająca się przewlekłymi zmianami w różnych narządach. W Europie najczęstsze są to objawy neurologiczne - typowe to: obustronne porażenia nerwu twarzowego i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Często pojawia się zapalenie dużych stawów, może wystąpić zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia przewodzenia i rytmu pracy serca. Pacjenci powinni przebywać w szpitalu, gdzie lekarz przeprowadzi badania serologiczne. Leczenie boreliozy jest długotrwałe i niestety nic zawsze skuteczne. A ponieważ do tej pory' nie ma szczepionki zapobiegającej tej chorobie, nie pozostałe nam nic innego, jak tylko nie dać się pogryźć przez kleszcze.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!