Formalności po narodzinach dziecka
Formalności po narodzinach dziecka
Po narodzinach aby dziecko stało się „pełnoprawnym” obywatelem czeka nas załatwienie kilku formalności:

Akt urodzenia:

Już w szpitalu dostaniemy instrukcję wraz z terminem gdzie i kiedy mamy się udać. Zazwyczaj jest to Urząd Stanu Cywilnego. Zabieramy ze sobą papierek, który otrzymaliśmy w szpitalu, dowódy osobiste (swój i żony), odpis aktu małżeństwa i tyle. Nie trzeba wnosić żadnych opłat, znaczków skarbowych itp. W zależności od kolejki otrzymanie aktu urodzenia trwa kilka, kilkanaście minut. Jednocześnie z otrzymaniem aktu urodzenia dziecko zostaje zameldowane w miejscu zamieszkania rodziców

Urlop okolicznościowy:

Kopię aktu urodzenia zanosimy do swojego miejsca pracy i mamy dodatkowe 2 dni urlopu okolicznościowego.

Numer PESEL:

Po ok. miesiącu od otrzymania aktu urodzenia udajemy się do Wydziału Spraw Obywatelskich po odbiór numeru PESEL. Również w tym przypadku nie wnosimy żadnych opłat. Zabieramy ze sobą odpis aktu małżeństwa i akt urodzenia lub książeczkę zdrowia dziecka.

Becikowe:

Gdy mamy już nadany pesel dla dziecka zabieramy ze sobą dowód (swój i żony), numer pesel oraz numer swojego konta bankowego i udajemy się do Miejskiego Domu Pomocy Społecznej lum Urządu Gminy. Tam wypełniamy kilka papierków i po max. 30 dniach otrzymujemy na konto tzw. becikowe w kwocie 1000 zł.

I to wszystkie formalności jakie przyjdzie nam załatwić po narodzinach dziecka. Praktycznie wszystko można załatwić samemu, bez wyciągania żony z domu.

Przeczytaj również:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!