Grzybica stóp - przyczyny, objawy, domowe sposoby leczenia.
Każdy, kto chodzi boso po mokrych podłogach w pomieszczeniach używanych przez wiele osób - w przymierzalniach, wspólnych łazienkach czy na basenie, może zarazić się grzybicą stóp. Jeśli taki problem się pojawi, należy walczyć z nim zdecydowanie. Im silniej zadziałamy - tym lepiej. Oto kilka sposobów pomagających uśmierzyć swędzenie i zwalczyć grzyba, który je wywołuje - a także metody profilaktyki.

Walcz z grzybicą szybko i ostro!

•    Kiedy chcesz kupić w aptece środek dostępny bez recepty, szukaj kremów i maści zawierających mikonazol albo klotrimazol, takich jak Daktarin czy Clotrimazol. Wcieraj niewielką ilość leku w zainfekowane miejsca 2-3 razy dziennie. Nie popełnij błędu - nie odstawiaj lekarstwa, kiedy tylko objawy ustąpią. Stosuj je co najmniej 2 tygodnie od pojawienia się pierwszych symptomów, aby pozbyć się grzybicy na dobre.

•    Skuteczne leki znajdziesz... w kuchni. Zwykła soda oczyszczona przynosi ulgę, zmniejsza swędzenie i pieczenie między palcami. Weź łyżkę sody i dodaj do niej tyle wody, żeby powstała pasta. Natrzyj nią chore miejsca, a potem dokładnie spłucz i wysusz stopy. Na koniec posyp stopy mąką kukurydzianą, używając jej jak talku.

•    Zrób swoim stopom łagodzącą kąpiel: wymieszaj i rozpuść 4 łyżeczki soli w Utrze ciepłej wody. Mocz stopy przez 5 do 10 minut. Powtarzaj moczenie stóp tak często, jak zechcesz — aż do ustąpienia choroby.

« Herbata zawiera garbnik (taninę) - naturalny środek ściągający, który znakomicie osusza spocone stopy. Do litra gotującej się wody wrzuć 5 torebek herbaty i gotuj przez 5 minut. Poczekaj, aż będzie letnia, i mocz w niej stopy przez 30 minut.

•    I jeszcze kilka propozycji do stosowania miejscowego - niektóre mogą się wydać naprawdę oryginalne. Wszystkie pochodzą od osób, które cierpiały na grzybicę stóp i zaręczają, że te domowe metody pomogły im zwalczyć dolegliwości. A zatem: spirytus lekarski, jabłkowy ocet winny, sproszkowany czosnek, a nawet miód. Wybierz, co ci odpowiada, i stosuj 3-4 razy dziennie.

•    Jeśli chcesz przyspieszyć leczenie, jak najczęściej chodź boso (ale nie po mokrych podłogach, bo możesz zarazić innych!).

• Pierz skarpetki, rajstopy i pończochy w bardzo gorącej wodzie. Możesz także wyprane skarpetki wkładać na kilka chwil do kuchenki mikrofalowej, żeby zabić wszystkie pozostałe grzyby i nie dopuścić do nawrotu choroby.

Poszukaj w lodówce

•    Jogurt naturalny, zawierający żywe kultury bakterii, jest znakomitym lekarstwem. Bakterie acidofilne kontrolują rozwój grzybicy. Wcieraj jogurt w chore miejsca, odczekaj, aż wyschnie, i dokładnie spłucz (nie używaj jogurtów owocowych!).

•    Do kąpieli dla stóp dodaj kilka kropli olejku z gorczycy albo dosyp trochę sproszkowanej gorczycy. Gorczyca ma właściwości grzybobójcze. Mocz stopy w takiej kąpieli przez 30 minut.

Środki ziołowe

•    Olejek drzewa herbacianego (z melaleuki skrętolistnej) ma silne właściwości antyseptyczne. Zmienia środowisko skóry, utrudniając grzybicy rozprzestrzenianie się. Wymieszaj w równych proporcjach olejek z drzewa herbacianego z oliwą z oliwek i wcieraj w chore miejsca 2 razy dziennie. Oliwa pomoże zmiękczyć skórę (skóra zaatakowana przez grzybicę twardnieje), co ułatwi wchłanianie leczniczego olejku.

•    Możesz również zmieszać olejek drzewa herbacianego z żelem z aloesu zwyczajnego (w stosunku 3 do 1), który również działa na skórę zmiękczająco. Tak przyrządzoną maść wcieraj w skórę 2 razy dziennie. Efekty działania tej kuracji będą widoczne dopiero po 6-8 tygodniach.

•    Aromatyczna lawenda także ma właściwości grzybobójcze. Dodaj 3 krople olejku lawendowego do łyżeczki dowolnego oleju roślinnego.Wcierąj w chore miejsca raz dziennie.

•    Nagietek lekarski od wieków znany jest jako środek wspomagający w leczeniu ran i innych uszkodzeń skóry. Ma właści-

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!