Hemoroidy są bardzo częstym problemem, a jednak wielu ludzi wstydzi się iść z hemoroidami do lekarza. Bolesne pieczenie, swędzenie, krwawienie... W aptekach można kupić rozmaite leki na tę przypadłość w postaci maści, kremów, specjalnych płatków do mycia czy czopków.

Odprężające ciepło

•    Napełnij wannę ciepłą wodą i weź długą, odprężającą kąpiel. Siedź z podniesionymi kolanami, aby ciepła woda miała jak najłatwiejszy dostęp do okolic odbytu. Przekonasz się, że poczujesz ulgę. Ciepła woda poprawia krążenie krwi w chorym rejonie, przez co zmniejsza obrzęk żył.

•    Przed wejściem do wanny możesz dosypać do wody garść soli gorzkiej (epsomitu) - to wzmocni jeszcze efekt obkurczania się obrzękniętych hemoroidów. Rozmieszaj sól, aby dokładnie rozpuściła się w wodzie.

•    Nie musisz nalewać pełnej wanny wody za każdym razem, kiedy potrzebujesz ulgi w bólu. W aptekach i sklepach ze sprzętem medycznym można kupić specjalne miski do nasiadówek, przeznaczone właśnie do takich zastosowań. Możesz także wykorzystać do tego bidet,jeśli tylko masz go w domu (ijeśli... się w nim zmieścisz). Napełnianie miski czy bidetu trwa o wiele krócej niż napełnianie wanny, a więc możesz częściej korzystać z tej metody.

•    Jeśli dokuczają ci hemoroidy zewnętrzne, przykładaj do nich ciepłą i mokrą torebkę z herbatą. Możesz to robić kilka razy dziennie, na przykład za każdym razem, kiedy idziesz do ubikacji. Ciepło łagodzi takie dolegliwości, a zawarta w herbacie tanina działa nie tylko przeciwbólowe, ale także ściągająco (przez co zmniejsza obrzęk) i przyspiesza krzepnięcie krwi (a więc także powstrzymuje krwawienie).

Usiądź na lodzie

Grubą, plastikową torbę wypełnij kostkami lodu, zawiń ją w kawałek cienkiego materiału (doskonała będzie stara poszewka na poduszkę) - i usiądź na niej. Zamiast lodu możesz użyć paczki mrożonego groszku — groszek, jeśli tylko nie jest zamarznięty w jedną bryłę, a sypki, lepiej układa się i dopasowuje do kształtu ciała. Zimno kurczy obrzęknięte hemoroidy, dając błyskawicznie ulgę. Siedź tak nie dłużej niż 20 minut. Możesz to robić, kiedy zechcesz, ale pamiętaj o zachowaniu przerw między kolejnymi zabiegami (przynajmniej 10 minut). Bardzo skuteczne jest także stosowanie na przemian ciepła i zimna - 20 minut na lodzie,a potem moczenie się w ciepłej wodzie...

Smaruj, ale nie drap

Nasącz wacik w niedestylowanym wyciągu z oczaru wirginijskiego i przyłóż do hemoroidów. Wyciąg z tej rośliny zawiera także składnik czynny - taninę, która ściąga naczynia krwionośne i działa bakteriobójczo.

•    Odrobina wazeliny również może przynieść ulgę - wazelina jest zresztą składnikiem wielu dostępnych bez recepty środków na hemoroidy.

Podobnie działają witamina E w płynie oraz olejek z kiełków pszenicy. Nakładaj je wacikiem kilka razy dziennie.

•    Wypróbuj także (jeśli uda ci się znaleźć go w aptekach czy sklepach ze zdrową żywnością) balsam zawierający żywokost lekarski albo nagietek lekarski - oba przynoszą ulgę i przyspieszają gojenie.

•    Zdziwisz się, ale znakomite właściwości łagodzące i ściągające mają tarte ziemniaki.

Znajdź chwilę na błogie lenistwo

Kilka razy w ciągu dnia znajdź sobie wygodną kanapę i wyciągnij się na niej z nogami uniesionymi do góry. To, co dobre na skołatane nerwy, jak się okazuje - działa dobrze także na hemoroidy. W tej pozycji - wyciągnięty na wznak - zmniejszasz nacisk na okolicę odbytu, jednocześnie poprawiając w tym rejonie krążenie krwi. Najlepiej byłoby, gdybyś za każdym razem mógł poświęcić na taki odpoczynek 30 minut. Jeśli twoja praca wymaga długiego siedzenia lub stania - staraj się jak najczęściej zmieniać pozycję.

Zmień dietę

Postaraj się, żeby w twojej diecie znalazło się więcej błonnika. Badania wykazały, że dieta bogata w błonnik znacząco redukuje objawy hemoroidów, w tym także ból i krwawienie. Pokarmy bogate w błonnik to głównie pełnoziarniste pieczywo, kasze i płatki, owoce i warzywa, brązowy ryż, orzechy.

• Kiedy jesz więcej błonnika, musisz także więcej pić, aby uniknąć zaparcia. Pij tyle płynów, żeby twój mocz był blady i wodnisty, a nie ciemnożółty.

Mniej siedź, mniej dźwigaj

Każdy, kto dużo siedzi, powinien także dużo stać! Jeśli pracujesz przy biurku, raz na godzinę zrób sobie pięciominutowy spacer. Każde wstanie z krzesła to zmniejszenie ciśnienia na okolicę odbytu (a to właśnie ciśnienie jest współodpowiedzialne za powstawanie hemoroidów).

• Także podnoszenie ciężkich rzeczy wywołuje wzrost ciśnienia w naczyniach krwionośnych w okolicy odbytu.Jeśli trzeba przenieść kanapę lub szafę - poproś znajomych o pomoc. Jeśli wstydzisz się mówić o hemoroidach - powiedz, że bolą cię plecy.

Jeżeli na siłowni wyciskasz sztangę - unikaj podnoszenia ciężarów z pozycji kucznej. Kiedy kucasz, a potem wstajesz z dużym obciążeniem, ciśnienie w okolicy odbytu wzrasta. Unikaj także ćwiczeń wymagających długotrwałego siedzenia, na przykład jazdy na rowerze stacjonarnym.

Reguły tronowe

•    Jeśli nie chcesz mieć hemoroidów, powinieneś unikać naprężeń. Jeżeli zatem czujesz, że musisz pójść na stronę - po prostu idź. Jeśli tego nie zrobisz - możesz dostać zaparcia. Mając zaparcie, wkładasz więcej wysiłku w tę codzienną czynność. A to najprostsza metoda na nabawienie się hemoroidów.

» Po załatwieniu potrzeby użyj zwykłego, białego, niearomatyzowanego papieru toaletowego zwilżonego lekko zimną, bieżącą wodą. Papiery aromatyzowane czy kolorowe - choć ładne - zawierają dużo dodatkowych składników chemicznych, które mogą wywoływać podrażnienia.

•    Po użyciu papieru wytrzyj odbyt raz jeszcze - tym razem sięgnij po chusteczki do twarzy, które zawierają bezzapachowy krem nawilżający.

Twoja Ocena