Ile kg się tyje w ciąży? Czy powinnam w czasie ciąży jeść za dwoje?
Ile kg się tyje w ciąży?  Czy powinnam w czasie ciąży jeść za dwoje?
Jeśli chodzi o przyrost masy ciała w ciąży, zakres normy jest bardzo szeroki, więc nie koncentruj się przesadnie na tych dodatkowych kilogramach, które ci przybyły. Pamiętaj, że podczas wizyt prenatalnych lekarz będzie kontrolował twoją masę ciała. Ogólnie biorąc, należy zwracać uwagę na to, by wystrzegać się krańcowości - to znaczy, by nie przybrać ani za mało, ani za dużo.

Obawiam się, że przytyłam za bardzo. Ile dodatkowych kilogramów w okresie ciąży uważa się za normę?

Nie można przewidzieć, ile przytyjesz, ponieważ każda kobieta jest inna. Przeciętnie podczas ciąży przybiera się ok. 11 kg, ale tak naprawdę liczba kilogramów zależy od tego, ile waży­ łaś przed poczęciem dziecka, a jeszcze dokładniej, od tego, ile wynosił twój wskaźnik masy ciała - BMI.

Musisz pogodzić się z tym, że przybierzesz na wadze. Masa ciała zwiększa się dlatego, że twoje ciało przystosowuje się do zapewnienia dziecku najlepszego startu w czekające je życie.

Pamiętaj, że większość kilogramów, które ci przybędą, to masa ciała dziecka oraz systemu utrzymującego je przy życiu.

Czy powinnam w czasie ciąży jeść za dwoje?

Ponieważ organizm w czasie ciąży staje się znacznie bardziej wydajny, lepiej gospodaruje energią pobieraną z pożywienia.

Przeciętna kobieta nie musi zatem spożywać więcej kalorii przez pierwsze sześć miesięcy ciąży, a w kolejnych trzech miesiącach powinna zwiększyć codzienną porcję pożywienia o zaledwie 200 kalorii.Tę liczbę kalorii można uzyskać z: dwóch kromek razowego chleba tostowego posmarowanych marga­ryną bądź masłem albo z ziemniaka w mundurku spożytego z trzydziestogramową porcją białego sera, albo z jednej kromki chleba tostowego z serem.

Zawsze miałam problem z nadwagą. Jak sobie poradzić z tymi kilogramami, które teraz mi jeszcze przybyły?

Kobietom, które wcześniej miały problemy z nadwagą bądź z „puszystym" wyglądem, trudno zaakceptować to, że teraz, w okresie ciąży, nie ma nic złego w przytyciu. Kiedy waga ugina się mocniej pod twoim ciężarem, ogarnia cię niepokój - ale pamiętaj, że dzieje się tak po to, aby twoje dziecko było zdrowe. Prawdę mówiąc, gdybyś nie przybierała na wadze, istniałoby spore ryzyko, że dziecko w twoim łonie nie rośnie prawidłowo i może urodzić się przedwcześnie.

Mam cukrzycę. Czy powinnam szczególnie uważać na to, co jem?

Tak. Ogromne znaczenie ma to, byś przed zajściem w ciążę miała dobry BMI. Dzieci kobiet chorujących na cukrzycę mogą znacznie urosnąć, przez co istnieje zagrożenie dla ich zdrowia, jeśli poziom cukru we krwi nie jest stabilny. Poproś specjalistę o poradę, jakiej diety powinnaś przestrzegać dla zdrowia własnego i dziecka. W wielu szpitalach położniczych zatrudnia się osoby - i lekarzy, i pielęgniarki - specjalizu­jące się w opiece nad ciężarnymi kobietami z cukrzycą.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!