
views
Czy będę ważona podczas wszystkich wizyt prenatalnych?
Nie. Jeszcze do niedawna kobiety ciężarne ważono podczas wszystkich wizyt kontrolnych, ale lekarze zauważyli, że wiele kobiet się tym niepotrzebnie martwi oraz że w wielu przypadkach ważenie nie jest dobrym sposobem oszacowania prawidłowego rozwoju ciąży. Zauważyli także, że wzrost masy ciała w dąży powinno się odnosić do tego, jaki był wskaźnik masy ciała (BMI! kobiety przed zajściem w ciążę. Dlatego obecnie zaleca się. aby lekarz obliczył w czasie pierwszej wizyty, ile wynosi twój BMI {patrz s. 55), a następnie kontrolował ’ przybór masy ciała w odniesieniu do tego wskaźnika.
Czy powinnam się starać spożywać określoną liczbę kalorii dziennie?
Aż do późniejszego okresu ciąży nie musisz dostarczać organizmowi dodatkowych kalorii. Ważniejsze od liczenia kalorii jest zadbanie o to, aby dieta uwzględniała wszystkie główne grupy pokarmowe. Około 10% kalorii powinno pochodzić z pokarmów wysokobiałkowych. takich jak mięsa, ryby, jajka czy nasiona roślin strączkowych. Około 35% - z nabiału, na przykład masła i żółtego sera, a także z oleju i orzechów (czyli z tłuszczu). Natomiast około 55% (czyli najwięcej kalorii) powinno pochodzić z pieczywa, makaronów, ziemniaków, ryżu oraz płatków śniadaniowych (węglowodany).
Zawsze miałam nadwagę i wiecznie z nią walczę. Czy w czasie ciąży mogę stosować dietę?
Dieta odchudzająca nie jest teraz dobrym pomysłem. Jeśli już masz nadwagę, uważaj, aby w okresie ciąży nie przybrać za dużo kilogramów, ponieważ grozi to nadciśnieniem lub urodzeniem dużego dziecka. Badania wykazują, że nawet przestrzeganie niskokalorycznej diety nie chroni kobiet ciężarnych z nadwagą przed wysokim ciśnieniem krwi ani przed stanem przed rzucawkowym - zresztą dieta taka me jest korzystna dla płodu. Lepiej zatem poprosić położną o radę, jak się odżywiać, aby nie przybrać za dużo na wadze, a jednocześnie być zdrową i szczęśliwa oraz mieć zdrowe i szczęśliwe dziecko. Najlepiej przestrzegać normalnej, dobrze zbilansowanej diety, może rezygnując z herbatniczków, ciast, słodyczy oraz lodów, które zresztą i tak nie są specjalnie odżywcze.
Czy duży przybór masy ciała w czasie ciąży równoznaczny jest z urodzeniem dużego dziecka?
Otóż nie - wielkość dziecka zależy głównie od tego, jak duzi są rodzice. Mają na nią też wpływ pewne problemy natury medycznej, np. cukrzyca, oraz czynniki związane ze stylem życia, np. palenie papierosów.
Komentarze
0 comment