Inwestycja w stare monety – czy to się opłaca?
Inwestycja w stare monety – czy to się opłaca?
Dobra koniunktura na rynku numizmatów i brak konieczności odprowadzania podatku od zysków sprawiają, że inwestycja w stare monety może być bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób szukających alternatywnych metod ulokowania oszczędności. inwestycja w stare monety jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnych sposobów lokowania oszczędności. Nie cieszy się dużą popularnością, ponieważ wymaga dużo cierpliwości, specjalistycznej wiedzy a czasem również odrobiny szczęścia.

IStanowi dobrą propozycję dla hobbystów, dostrzegających w monetach nie tylko ich wartość, ale także piękno. Dodatkowa zaletą wyboru tej formy oszczędzania jest brak konieczności codziennego śledzenia indeksów giełdowych i informacji gospodarczych.


 • O rynku numizmatycznym
  Cena sprzedaży monety jest uzależniona od wielu czynników i tak, jak wszystkie produkty podlega rynkowej grze popytu i sprzedaży. Za swój okaz uzyskamy wysoką cenę tylko wtedy, gdy zainteresowanie nabywców będzie duże. Ponieważ liczba starych monet na rynku jest ściśle ograniczona a kolekcjonerów rokrocznie przybywa, możemy z dużą dozą pewności stwierdzić, że przez wiele lat nabywców nie zabraknie. Chociaż koniunktura na rynku starych monet podlega okresowym wahaniom, od wielu lat wykazuje wyraźną tendencję wzrostową. Co więcej, wydaje się być odpornym na skutki światowych kryzysów - inwestycja w stare monety może być jedną z bezpieczniejszych opcji w czasie przyhamowania gospodarczego.
   
 • Złoto dla bogatych
  Aby uzbierać nawet niewielką kolekcję naprawdę wartościowych monet, należy być przygotowanym na znaczne koszty. Chociaż inwestycja w stare monety wymaga nieco mniejszego nakładu niż kupno całych sztabek złota czy srebra, nadal jest to wydatek od kilkuset złotych do nawet kliku tysięcy. Nieco tańsze są monety srebrne. Cena monety na ogół wielokrotnie przewyższa cenę zawartego w niej kruszcu. Wartość kolekcjonerska zależy bowiem nie tylko od stopu, z jakiego wykonano monetę, ale również od walorów takich jak wiek, unikatowość i wartość artystyczna monety. Im rzadsza jest moneta, tym jej wartość kolekcjonerska jest większa. Ponadto najcenniejsze stare monety to prawdziwe dzieła sztuki. Staranność ich wykończenia, artyzm, z jakim zaprojektowano i wykonano detale i szczegółowość wzoru mogą sprawić, że inwestycja w stare monety będzie poważną pozycją w naszym budżecie.
   
 • Podatek od zysku
  Inwestycja w stare monety jest dodatkowo atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych metod pomnażania majątku ze względu na korzystne regulacje prawne. Jeśli odsprzedajemy monetę, która była w naszym posiadaniu dłużej niż pół roku, jest to tak zwaną sprzedażą prywatną, nieobjętą podatkiem dochodowym. Inwestycja w stare monety to przeważnie długoterminowy sposób na oszczędzanie, dlatego przetrzymanie okazu w kolekcji przez ponad pół roku jest powszechnie spotykane. Jedyne koszty mogą wyniknąć z faktu podpisania umowy sprzedaży. W tym wypadku koszty czynności cywilno-prawnej to 2 procent wartości transakcji. Dotyczą one jednak jedynie transakcji o kwocie ponad 1000 złotych. Jeżeli sprzedaż dotyczy okazów o mniejszej wartości, inwestycja w stare monety może przynieść czysty dochód, bez konieczności dzielenia się zyskiem z Urzędem Skarbowym.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!