Jak będzie wyglądała przyszłość komputerów?
Jak będzie wyglądała przyszłość komputerów?
Zanim odpowiemy na to pytanie zobaczmy z czym mamy do czynienia dzisiaj. Klasyczne blaszaki można spotkać niemal w każdym domu. Choć jest to niekwestionowany lider, to powoli, aczkolwiek regularnie ustępuje rynku bardziej mobilnym sprzętom. Jest najwydajniejszą jednostką w jaką można się dziś zaopatrzyć i najtańszą.

Notebooki/laptopy to największa konkurencja dla klasycznych pecetów. Niegdyś rozróżniano oba pojęcia, teraz jednak ten zwyczaj się zatarł a określenie laptop i notebook używane są zamiennie. Sprzęt ten dorównuje wydajnością desktopom, jednak przewyższa go nieco ceną. Na dzień dzisiejszy oferuję już tylko namiastkę mobilności. Netbooki. To obecnie najbardziej mobilne pełnoprawne komputery na rynku. Cechują się niewielką wagą, rozmiarami, także bardzo niską ceną niestety okupioną zmniejszoną wydajnością. Na szczęście ta wada zaczyna powoli zanikać. Coraz nowsze układy graficzne montowane w netbookach dają nam możliwość gdy nawet w najnowsze tytuły.

Natomiast Nettopy to odpowiedź na pojawienie się netbooków. Sprzęt ten łączy zalety netbooka: niewielkie rozmiary i niewielką cenę, pełniąc jednocześnie funkcję desktopu. Możemy (dosłownie) zawiesić go z tyłu monitora. Oszczędność miejsca na biurku dość duża, ale podobnie jak w przypadku netbooków ceną jest zmniejszona wydajność. Subnotebooki a właściwie odnoga notebooków łącząca ich zalety z netbookami. Wysoka wydajność, niewielkie rozmiary, nieprzekraczające 13 cali. A wszystko to kosztem ceny. Komputery tego typu są bardzo drogie i często nie warto po nie sięgać.

Smartbooki, grupa nigdy nie rozwijała się w zawrotnym tempie. Właściwie to pojawiają się co jakiś czas pojedyncze egzemplarze komputerów tego typu. Cechuje je to, że oparte są na procesorach zbudowanych w architekturze ARM (najczęściej używane w komórkach) co daje im wysoką żywotność na baterii i niestety dość marną wydajność, która jednak wystarcza do prac z pakietem Office czy internetem.
To dość nowe określenie w dziedzinie komputerów jakie się pojawiło to Ultrabooki. Z bliżej nieokreślonych przyczyn często są przez recenzentów określane jako "zabójcy Apple" lub innymi tego typu zwrotami. Ultrabooki cechują się tym, że są niezwykle cienkie. I to koniec ich atutów. Droższe i mniej wydajne od notebooków.

Kolejny rodzaj: All-In-One PC. Są to komputery wbudowane w monitor. Niestety ich konstrukcja uniemożliwia jakąkolwiek rozbudowę komponentów. Dość drogie, ale za to nie zajmują wiele miejsca na biurku. Więcej dobrego chyba nie można o nich powiedzieć...
Ostatni typ: Tablety to urządzenia, których nie sposób nazwać pełnoprawnym komputerem, a to z uwagi na brak fizycznej klawiatury. Zdobyły dość dużą popularność, głównie za sprawą koncernu Apple i wcześniejszego bumu na netbooki. Cechuje je duża mobilność, ale z funkcjonalnością trochę gorzej. Ludzie, którzy muszą pisać na komputerze raczej się nimi nie zachwycą.

Doszliśmy tym samym do sedna problemu. Jaka będzie przyszłość komputerów? Rynek rozwija się tak dynamicznie i nieprzewidywalnie, że ciężko tak na prawdę cokolwiek powiedzieć. Można domniemywać, że tablety oddalą się od klasycznych komputerów, zbliżając się jednocześnie ku telefonom komórkowym. W przyszłości klasyczne pecety przestaną królować, ale nie znikną całkiem. Są bowiem jedynymi komputerami, które można w całości, dowolnie rozbudowywać. Przyszłością są też ultrabooki. Wydaje się, że taki kierunek obiorą teraz producenci netbooków i notebooków.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!