views
Dlaczego konto to dobry wybór?
Po obniżkach stóp procentowych, banki obniżyły również oprocentowanie depozytów. Straciły głównie lokaty bankowe, których oprocentowanie praktycznie zrównało się z oprocentowaniem kont oszczędnościowych. Obecnie tylko promocyjne oferty lokat mogą zapewnić oprocentowanie na poziomie 4% w skali roku. Pozostałe lokaty posiadają oprocentowanie w graniach 2-3% - czyli tyle ile konta oszczędnościowe.
Konto oszczędnościowe posiada charakterystykę zbliżoną do standardowego rachunku osobistego. Za pomocą takiego konta można przeprowadzać przelewy, dokonywać transakcji bezgotówkowych oraz wpłacać i wypłacać środki pieniężne. Liczba darmowych przelewów jest ograniczona. Z reguły, klient może dokonać jednego lub kilku darmowych przelewów w ciągu miesiąca. Jednak najważniejszą zaletą, w porównaniu do kont osobistych jest to, że konta oszczędnościowe, podobnie jak lokaty, pozwalają zarabiać na odsetkach.
Z kolei największą zaletą kont oszczędnościowych, w porównaniu do lokat, jest ich płynność. Posiadając środki pieniężne na koncie można nimi swobodnie dysponować. W przypadku lokat, przedterminowa wypłata oszczędności oznacza utratę naliczonych odsetek.
Dla kogo konto oszczędnościowe to najlepsze rozwiązanie?
Polacy nie posiadają zbyt dużych oszczędności, jak wynika z cyklicznych raportów NBP. Zazwyczaj są to oszczędności krótkoterminowe, które są wykorzystywane w bliższej perspektywie. Wpłacając oszczędności na lokatę, blokujemy sobie dostęp do naszych środków na pewien czas. Nie dzieje się tak w przypadku kont oszczędnościowych. Dodatkowo, swobodny dostęp do oszczędności umożliwia przenoszenie środków na jeszcze lepsze oferty depozytów, w celu uzyskania wyższej kwoty odsetkowej. Dlatego też konta oszczędnościowe są przeznaczona głównie dla osób, które wiedzą, że środki pieniężne będą im potrzebne w najbliższym czasie.
Komentarze
0 comment