Jak bezpiecznie i skutecznie inwestować swoje oszczędności?
Jak bezpiecznie i skutecznie inwestować swoje oszczędności?
W ostatnim czasie wiele osób miało powody, aby zastanowić się jak oszczędzać z zyskiem. Wszystko za sprawą niskich stóp procentowych i niższego oprocentowania depozytów bankowych. Do tej pory większość z Polaków oszczędzało deponując środki na lokatach bankowych. Jednak od jakiegoś czasu tendencja ta zaczyna się zmieniać. Wciąż większość oszczędności trzymamy w banku, ale na innego rodzaju depozytach.

Dlaczego konto to dobry wybór?

Po obniżkach stóp procentowych, banki obniżyły również oprocentowanie depozytów. Straciły głównie lokaty bankowe, których oprocentowanie praktycznie zrównało się z oprocentowaniem kont oszczędnościowych. Obecnie tylko promocyjne oferty lokat mogą zapewnić oprocentowanie na poziomie 4% w skali roku. Pozostałe lokaty posiadają oprocentowanie w graniach 2-3% - czyli tyle ile konta oszczędnościowe.

Konto oszczędnościowe posiada charakterystykę zbliżoną do standardowego rachunku osobistego. Za pomocą takiego konta można przeprowadzać przelewy, dokonywać transakcji bezgotówkowych oraz wpłacać i wypłacać środki pieniężne. Liczba darmowych przelewów jest ograniczona. Z reguły, klient może dokonać jednego lub kilku darmowych przelewów w ciągu miesiąca. Jednak najważniejszą zaletą, w porównaniu do kont osobistych jest to, że konta oszczędnościowe, podobnie jak lokaty, pozwalają zarabiać na odsetkach.

Z kolei największą zaletą kont oszczędnościowych, w porównaniu do lokat, jest ich płynność. Posiadając środki pieniężne na koncie można nimi swobodnie dysponować. W przypadku lokat, przedterminowa wypłata oszczędności oznacza utratę naliczonych odsetek.

Dla kogo konto oszczędnościowe to najlepsze rozwiązanie?

Polacy nie posiadają zbyt dużych oszczędności, jak wynika z cyklicznych raportów NBP. Zazwyczaj są to oszczędności krótkoterminowe, które są wykorzystywane w bliższej perspektywie. Wpłacając oszczędności na lokatę, blokujemy sobie dostęp do naszych środków na pewien czas. Nie dzieje się tak w przypadku kont oszczędnościowych. Dodatkowo, swobodny dostęp do oszczędności umożliwia przenoszenie środków na jeszcze lepsze oferty depozytów, w celu uzyskania wyższej kwoty odsetkowej. Dlatego też konta oszczędnościowe są przeznaczona głównie dla osób, które wiedzą, że środki pieniężne będą im potrzebne w najbliższym czasie.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!