Jak dbać o pupe niemowlaka? Co zrobić gdy dziecko ma odparzoną pupę?
Jak dbać o  pupe niemowlaka? Co zrobić gdy dziecko ma odparzoną pupę?
Mata pupa jest bardzo wrażliwa na podrażnienia, dlatego wymaga systematycznej i prawidłowej pielęgnacji.

Jakie są najczęstsze przyczyny  powstawania odparzeń?

Skóra znajdująca się pod pieluchą narażona jest na ekstremalne warunki. Brak cyrkulacji powietrza sprzyja powstawaniu podrażnień i stanów zapalnych okolic pośladków i krocza. Dodatkowo, poprzez pocierania o pieluszkę, dochodzi do jej mechanicznych podrażnień. Skóra uszkadzana jest również przez enzymy zawarte w siusiu i kupce. Początkowo reaguje ona stanem zapalnym, który przebiega jako zaczerwienienie. Dalsze drażnienie powoduje złuszczanie się uszkodzonych komórek naskórka, co w konsekwencji prowadzi do pieluszkowego zapalenia skóry. Powstawaniu podrażnień sprzyjają także: antybiotykoterapia, ząbkowanie czy nieodpowiednia dieta (zarówno pociechy, jak i karmiącej piersią mamy).

Jak czyścić pupę maleństwa?

Właściwe oczyszczanie skóry niemowlęcia to podstawa dobrej pielęgnacji. Idealnie sprawdzą się do tego chusteczki nawilżane. Najlepiej wybierać takie, które mają dodatek bawełny (są najdelikatniejsze). Bardzo istotna jest też właściwa technika oczyszczania pupy dziecka. Trzeba przede wszystkim zwrócić baczną uwagę na wszelkie zakamarki. Chłopca i dziewczynkę należy przewijać w różny sposób. Wspólne są dwie zasady:

1. ZAWSZE PO OCZYSZCZENIU pupki należy nałożyć cienką warstwę kremu przeciw odparzeniom, który ochroni przed powstaniem podrażnień i otarciami mechanicznymi.

2. PODCZAS ZMIANY PIELUSZKI nie wolno unosić pupy dziecka, trzymając je za łydki. W ten sposób można bowiem wywichnąć malcowi bioderka albo uszkodzić stawy kolanowe. Jeśli trzeba oczyścić pupę z resztek kupki, należy uchwycić pociechę za uda i delikatnie przyciągnąć je do brzuszka, a następnie położyć maleństwo na bolcu - dzięki temu łatwo oczyszczone zostaną zabrudzone okolice plecków i kości ogonowej.

■ CHŁOPIEC: Dokładnie oczyścić nie tylko okolice siusiaka i cewki moczowej, ale także mosznę i pachwinki. Absolutnie nie wolno odciągać napletka - u niemowlęcia naturalnie przywiera on do żołędzi.

■ DZIEWCZYNKA: Zawsze należy zachować kierunek od cewki moczowej do pupki i dobrze oczyścić z zanieczyszczeń wszystkie zagłębienia, a także wargi sromowe.

W jaki sposób ukoić podrażnioną pupę?

Mimo najlepszej pielęgnacji czasami może się jednak przytrafić podrażnienie na pupie. Aby zapobiegać odparzeniom (lub wyleczyć już istniejące), należy zmieniać maluszkowi często pieluszkę (nawet co półtorej godziny) i wietrzyć pupę. Dlaczego? Dostęp tlenu znacznie sprzyja gojeniu odparzonej pupy. Dlatego warto czasami pozwolić maluszkowi pofikać bez pieluszki, np. podczas zabawy. Jeśli istnieją obawy, że zmarznie, można założyć mu jego ulubione skarpetki i ciepłą bluzeczkę. Nieodzownym elementem pielęgnacji jest stosowanie kremu przeciw odparzeniom. Najlepiej wybrać talii o podwójnym działaniu, który nie tylko leczy podrażnienia, lecz także zapobiega ich wystąpieniu w przyszłości.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!