Jak dobrze zaplanować domowy budżet?
Jak dobrze zaplanować domowy budżet?
Jak dobrze zaplanować domowy budżet

Aby zarządzać budżetem domowym w sposób optymalny, powinniśmy wypracować swoją metodę kontrolowania przychodów i wydatków.

Bardzo dobrym narzędziem jest prowadzenie zeszytu. Najważniejsze, aby być systematycznym i skrupulatnie i na bieżąco zapisywać dochody i wydatki. Planowanie budżetu powinno przebiegać dwutorowo. Z jednej strony powinniśmy patrzeć na nasze dochody długoterminowo, w rocznej perspektywie. Z drugiej zaś należy ustalać budżet na każdy miesiąc, mając na względzie nasz plan roczny.

W planie rocznym uwzględniamy wszystkie duże inwestycje, takie jak remont mieszkania, kupno samochodu, wyjazd na wakacje, edukacja dzieci.

 Powinniśmy je umieścić na osi czasu, dzięki czemu będziemy mieć większą świadomość, jaką kwotę musimy co miesiąc zaoszczędzić, aby zrealizować swoje przyszłe cele. Ponadto ten zabieg pomoże nam uniknąć zbyt dużego jednorazowego obciążenia finansowego. Główna zasada mówi, że znaczące wydatki powinny być szeroko rozplanowane w czasie.

Jeżeli już ustaliliśmy, jakie kwoty powinniśmy miesięcznie zaoszczędzić na realizację dużych inwestycji, przystępujemy do planowania miesięcznego.

Dochody z reguły są dosyć przewidywalne, inaczej niestety jest z wydatkami. Jeżeli okazuje się, że realna kwota, jaką możemy wydać w danym miesiącu, jest niższa od tego, co wygenerowałyby założone wydatki, to musimy zacząć je niestety ciąć. W tym celu dzielimy wydatki na te konieczne, czyli w większości przypadków opłaty za mieszkanie, rachunki za media, paliwo, żywność oraz na te, które wynikają raczej z naszych przyzwyczajeń do zbyt rozrzutnego trybu życia. Te koszty, które są konieczne, muszą oczywiście pozostać, warto natomiast zastanowić się nad pozostałymi. Często drugi telefon komórkowy jest zbędny. Może warto częściej gotować w domu niż stołować się na mieście. Być może przepłacamy za niektóre produkty i warto byłoby porównać oferty z innymi sklepami. Z pozoru małe codzienne oszczędności mogą na koniec miesiąca stanowić całkiem sporą sumę. Pieniądze, które zostaną zaoszczędzone w ten sposób można odpowiednio ulokować i zadbać o to, aby ich wartość systematycznie rosła.

Każdy domowy budżet powinien uwzględniać również pewną stała rezerwę finansową, czyli tzw. środki na czarną godzinę.

Nie wolno również zapomnieć o planowaniu swojej emerytury. Aby w zorganizowany i przemyślany sposób budować nasze aktywa, powinniśmy odkładać przynajmniej 20 proc, naszego miesięcznego dochodu.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!