Jak korzystać z Paczkomatów?
Jak korzystać z Paczkomatów?
Paczkomaty to bardzo ciekawa alternatywa zarówno dla tradycyjnej poczty jak i przesyłek kurierskich. Dzięki nim nie musimy tracić kilkudziesięciu minut na stanie w kolejkach na poczcie, aby odebrać awizo lub kilkanaście razy umawiać się z kurierem na dostarczenie przesyłki. W Paczkomatach, czyli w takich żółtych skrzynkach jak na zdjęciu, nasza paczka czeka na nas cały czas i możemy ją odebrać kiedy tylko znajdziemy na to czas, nawet w nocy, w niedzielę i podczas świąt.

 Wystarczy zaczekać na SMS z wiadomością, że przesyłka znajduje się już w wybranym przez nas punkcie (na drugi dzień po nadaniu) i po prostu po nią pójść.

Jak odbierać

Podczas zakupów w różnych serwisach internetowych należy wybrać opcję Paczkomaty - koszt takiej przesyłki jest zazwyczaj mniejszy niż w przypadku innych form dostawy. Następnie podajemy sprzedającemu swój numer telefonu, e-mail oraz adres Paczkomatu, z którego chcemy odebrać towar. Dzień po wysyłce otrzymamy SMS-em kod dostępu do skrytki, w której znajdziemy oczekiwaną paczkę. Na jej odbiór mamy 3 dni, jednak możemy ten czas wydłużyć maksymalnie o cztery dni, co wiąże się z dodatkowymi kosztami (około 5-10 zł). Po upływie 3 dni i nieprzedłużeniu terminu odbioru, paczka trafi do lokalnego oddziału InPost, o czym zostaniemy poinformowani, i tam będzie na nas czekała kolejne 11 dni.

Kiedy już znajdziemy się pod Paczkomatem, wpisujemy na ekranie kod otrzymany SMS-em i swój numer telefonu, a po chwili jedna ze skrytek zostanie otworzona i znajdziemy tam swoją przesyłkę. W razie jakichkolwiek kłopotów skontaktuj się z infolinią, której numer znajduje się w okolicy panelu.

Paczkę może odebrać ktokolwiek, kto będzie znał nasz numer telefonu i kod dostępu otrzymany SMS-em. Czyli możemy o to poprosić dzieci, współmałżonka lub innych zaufanych znajomych.

Możemy także skorzystać z wysyłki za pobraniem, jednak nie każdy Paczkomat posiada taką możliwość i musimy to sprawdzić przed zakupami. Płatności dokonujemy kartą płatniczą bezpośrednio w Paczkomacie.

Jak nadawać

Maksymalne wymiary nadawanej paczki to: waga – 25 kg, wysokość – 41 cm, szerokość – 38 cm, głębokość 64 cm. Przesyłkę należy zabezpieczyć tak, jak przy zwykłej wysyłce pocztą.

Nadać możemy od razu przy Paczkomacie. Wystarczy poprzez panel wprowadzić do systemu dane odbiorcy (numer telefonu, e-mail i adres Paczkomatu do odbioru), swoje dane, wybrać interesujące nas opcje (ubezpieczenie paczki itp.), a następnie dokonać płatności kartą płatniczą, po której zostaniemy poproszeni o włożenie przesyłki do wskazanej przegrody. I tyle w tym temacie. Korzystając w tego sposobu odbiorca otrzyma paczkę w ciągu trzech dni.

Drugą opcją jest założenie konta na stronie Paczkomaty.pl. Dzięki temu za wysyłkę będziemy mogli zapłacić przelewem internetowym, a paczka dotrze do adresata na drugi dzień po umieszczeniu w Paczkomacie, w oddziale InPost lub po przekazaniu kurierowi. Dodatkowo zyskujemy możliwość opłacanie późniejszych wysyłek nadawanych przy Paczkomacie pieniędzmi ze swojego konta, a nie tylko kartą płatniczą. Ta metoda wymaga wydrukowania i naklejenia na paczkę etykiety, więc trzeba mieć pod ręką drukarkę i klej lub taśmę samoprzylepną. Samo tworzenie etykiety jest bardzo proste i wymagania jedynie podania kilku danych w menu „Nadaj paczki”.

Oczywiście w ten sposób da się także wysłać zwykłe paczki (np. do rodziny lub przyjaciół), a wszystkie przesyłki (odbierane i nadawane) możemy śledzić na witrynie Paczkomatów.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!