Jak marzenia zamienić w cele, a cele w rzeczywistość?
Jak marzenia zamienić w cele, a cele w rzeczywistość?
Słyszałeś zapewne gdzieś kiedyś, że wystarczy czegoś bardzo chcieć, bardzo czegoś pragnąć i na pewno się to dostanie. Trochę jest to prawda, a trochę nie. Jeśli nie będziesz czegoś pragnąć to pewnie tego nie dostaniesz, ale jeśli będziesz tylko leżeć i czekać, aż rzeczywistość nagnie się pod Ciebie - możesz się szybko rozczarować. Przestań czekać na mannę z nieba i przestań się oszukiwać, że nie nie robiąc można mieć szczęśliwe, spełnione życie, ot tak.

SUKCES JEST WTEDY, KIEDY JEST MYŚLENIE I DZIAŁANIE.

Marzenia mogą pozostać tylko marzeniami, jeśli nie potraktujesz ich i siebie poważnie. Przyjrzyj się bliżej czego pragniesz, o czym marzysz. Jeśli tego nie zrobisz, może ci się tylko wydawać, że czegoś chcesz i na tym etapie zostaniesz - na etapie marzeń i domysłów.

NAJPIERW ZRÓB LISTĘ.

Nieważne, czy otworzysz sobie listę na Trello, czy kupisz sobie piękny zeszyt, czy wypiszesz to na kartce wielkości A2. Ważne jest, żebyś wypisał o czym marzysz. Nawet gdy te marzenia wydają się nierealne. Po prostu, bez gadania, wypisz wszystko. Pozwól sobie na totalną szczerość wobec siebie. Nie musisz tego nikomu pokazywać, zapisz tam najbardziej intymne pragnienia. Niech ta lista dojrzeje. Pozwól swoim marzeniom chwilę poleżeć na tej liście. Może to potrwać tydzień albo dwa jeśli tylko zechcesz. Ale maksymalnie po dwóch tygodniach wróć do tej listy i dokonaj podziału marzeń na kategorie Twojego życia, np.: moje ciało, mój rozwój umysłowy i duchowy, moja rodzina, bliscy, przyjaciele, kariera, zdrowie, hobby, podróżowanie.

ZASTANÓW SIĘ W JAKIEJ PERSPEKTYWIE CZASOWEJ JEST REALNE, ABYŚ ZREALIZOWAŁ TE MARZENIA?

Co możesz zrobić w ciągu najbliższego miesiąca, co w ciągu kwartału i roku? A co potrzebuje dojrzeć jeszcze dłuższy czas? Absolutnie nie wyrzucaj tej listy, nie kasuj jej, nie niszcz. Będziesz mieć możliwość wracać do niej co jakiś czas, sprawdzać, co nadal jest Twoim marzeniem, a co się przeterminowało. A być może do niektórych pragnień rzeczywistość nagnie się bardziej niż przypuszczałeś i okaże się otrzymałeś coś prędzej niż zakładałeś? To będzie miłe zaskoczenie!

NAZWIJ MARZENIA -ZWYMIARUJ CELE.

Jeśli wybrałeś z listy kilka marzeń, które chcesz zrealizować to znaczy, że podjąłeś już decyzję co jest dla Ciebie priorytetem. Gratuluję. Teraz czas przyjrzeć się temu, czy dobrze sobie te cele nazwałeś. Pamiętaj, żebyś je określał poprzez to czego chcesz, w prostych zdaniach, pozy ty w niesformułowanych, bez zaprzeczeń. Zapisz cele pod kątem tego, co chcesz osiągnąć, a nie czego chcesz uniknąć. Gdy już to zrobisz, odpowiedz sobie na poniższe pytania: Po czym rozpoznam, że osiągnąłem swój cel? Skąd będę wiedzieć, że mam to, czego pragnę? Jakie mam argumenty na realność tego celu? Jakie mam dowody na to, że mogę to zrobić? Tu wypisz swoje umiejętności, wiedzę, osiągnięcia innych ludzi, wszystko to, co potwierdza, że dasz radę to zrobić! Kto ma wpływ na realizację mojego celu? Jeśli nie zależy on tylko ode mnie, z kim potrzebuję porozmawiać  na ten temat?  Czyjego wsparcia potrzebuję? Do kiedy chcę osiągnąć ten cel? Konkretnie, jaką datę wyznaczam jako ostateczną?  W jaki sposób będę kontrolować osiągniecie mojego celu? Skąd będę wiedzieć, że zbliżam się do tego czego pragnę? Jak realizacja tego celu wpłynie na inne obszary mojego życia? Czy niczego nie zniszczy ten cel? A jeśli tak- czy jestem w stanie zapłacić taką cenę? Jakie mam zasoby, które pomogą mi w osiągnięciu mojego celu?

OKREŚL KROKI, ZAGROŻENIA, ZASOBY

Odpowiedziałeś na wszystkie pytania? Wiesz dokładnie czego chcesz? Świetnie! Teraz czas na plan. Zastanów się i zapisz na jakie etapy potrzebujesz podzielić swój cel. W każdym etapie określ czas do kiedy go realizujesz, jakie zagrożenia mogą Cię spotkać (np. lenistwo, brak wiary w siebie, albo brak odpowiedniej ilości pieniędzy) i jakie masz zasoby, aby te zagrożenia zmniejszać lub całkowicie eliminować. Może Twoim zasobem jest Twoja determinacja? A może wspierające bliskie osoby? Jeśli Twój cel jest długoterminowy i planujesz na przykład zmienić pracę, przebranżowić się, albo wyruszyć w podróż dookoła świata, może się okazać, że jesteś w stanie określić tylko początkowe 2-3 etapy bardzo szczegółowo, a pozostałe - ogólnie. Na bieżąco, po realizacji kolejnych etapów', dopisuj sobie nowe kroki i terminy, jakie masz do zrobienia. Dzięki temu będziesz mieć kontrolę nad tym co się dzieje. Ale jednocześnie nie planuj wszystkiego. Bądź spontaniczny i otwarty na to co przyniesie Ci świat, bo jeśli przesadzisz z kontrolowaniem, możesz nie zauważyć momentu, w którym należy odpuścić. A to jest ważne przy realizowaniu celów. Pewne rzeczy potrzebują po prostu więcej czasu na zmaterializowanie. e Powodzenia!

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!