Jak nauczyć dziecko sikać do nocnika?
Jak nauczyć dziecko sikać do nocnika?
Jak nauczyć dziecko sikać do nocnika? Ile osób tyle opinii na temat tego kiedy najlepiej i w jaki sposób nauczyć dziecko korzystania z nocnika. Przedstawię tutaj swój subiektywny pogląd na tę sprawę.

Najlepszym momentem na pierwsze posadzenie dziecka na nocniczku jest czas gdy tylko nauczy się ono samodzielnie, pewnie siedzieć. Następuje to zwykle między 5 a 8 miesiącem życia. Tak wczesne sadzanie niemowlaka na nocniku nie może wiązać się z oczekiwaniem, że dziecko zacznie kontrolować swoje potrzeby i przestanie załatwiać się w pieluchę, a posadzone na nocniku zawsze zrobi siku lub kupkę.

Sadzamy dziecko głównie w celu wczesnego przyzwyczajenia do tego przedmiotu i uczynienia z siadania na nocniczku swoistego rytuału. Zastosowanie nocniczka w późnym wieku dziecka stwarza niebezpieczeństwo, że dziecko w ogóle nie zechce na niego usiąść, trudniej zachęcić do tego starsze dziecko. Oczywiście jeśli zdarzy się, że dziecko załatwi potrzebę fizjologiczną korzystając z nocniczka należy okazać entuzjastyczną aprobatę, natomiast jeśli nic nie zrobi na należy tego w żaden sposób komentować.

Rozpoczynając nocnikowanie należy trzymać się podstawowych reguł aby nie zniechęcić do nocnika ani siebie ani brzdąca. Siedzenie na nocniku nie może trwać zbyt długo, należy dostosować to do temperamentu dziecka, a zwykle nie wytrzyma na nocniku dłużej niż kilka minut. Proponowany przeze mnie czas to od 1 do 5 minut. Dobrze jest zadbać o to aby dziecku na nocniku się nie nudziło – dać zabawkę, interesujący przedmiot, śpiewać, mówić wierszyki itp. Nocnikowanie powinno odbywać się w pomieszczeniu ciepłym, przyjaznym, lubianym przez dziecko. Najlepszy czas w ciągu dnia kiedy warto jest sadzać dziecko na nocniku to moment po przebudzeniu, po jedzeniu, przed i po spacerze.

Między 1,5 a 2 roczkiem dziecka można zacząć oczekiwać od dziecka, że zacznie komunikować potrzebę skorzystania z nicnika, wtedy warto zacząć dziecko pytać w ciągu dnia czy nie potrzebuje zrobić siku lub kupkę i nagradzać za skorzystanie z nocnika z sukcesem.


Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!