Komenda „do mnie” jest najważniejsza ze wszystkich. Zacznij uczyć swojego szczeniaka, by do ciebie przychodził, jak tylko przyniesiesz go do domu. Naucz go przychodzić do ciebie w domu, zanim nauczysz go przychodzić do ciebie na zewnątrz. Ułatw mu to, zaczynając od odległości około metra i stopniowo zwiększając dystans.

Koniecznie dotknij psa, zanim go pochwalisz i dasz mu nagrodę za przyjście do siebie. Tym samym przekażesz mu, że dostanie nagrodę tylko wtedy, gdy jest blisko, a nie pół metra czy dalej od ciebie.

Szczeniaki mają tendencję do trzymania się blisko swoich właścicieli. Wykorzystaj to, kiedy zaczniesz uczyć go przychodzić do ciebie na zewnątrz. Spuść go ze smyczy i poćwicz tę komendę w ogrodzie czy w parku, jeśli tam jest bezpiecznie.

Prędzej czy później twój pies zechce jednak okazać odrobinę więcej niezależności. Będziesz w parku, zawołasz go, a on nagle ogłuchnie.

Oto co powinieneś zrobić:

- Naucz go, by do ciebie przychodził na zewnątrz, dając mu wyjątkowy przysmak. Większość psów, i słusznie, interpretuje twoją komendę „do mnie” jako koniec zabawy. Wykombinowały sobie, że kiedy wołasz „do mnie”, to zwykle zakładasz smycz i zabierasz je do domu. Zmień to psie przekonanie. Zawołaj go „do mnie" i daj mu przysmak, a potem puść go, żeby nadal się bawił. Dwie nagrody za cenę jednej czynności!

- Nie stój spokojnie, wołając „do mnie!”. Bądź dla psa atrakcyjny - idź lub pobiegnij w wybranym kierunku. Psy uwielbiają coś gonić i chętnie pobawią się w tę grę. Nie bądź surowy czy poważny, kiedy wydajesz tę komendę. Niech twój głos będzie wysoki i podekscytowany. Ja lubię używać takiego ćwierkającego, klikająco-cmokającego dźwięku, jakim zachęca się konie do szybszego chodu.

- Wykorzystaj ciekawość swojego psa. Jeśli nie masz ochoty biegać, usiądź lub połóż się na ziemi. Większość psów szybko przybiegnie, żeby się dowiedzieć, dlaczego tam leżysz. Daj swojemu psu dużo smakołyków, by zapewnić go, że nic się nie stało.

- Nie bądź nierozsądny. Twój pies nie przyjdzie, jeżeli bawi się z innymi psami. Poczekaj na przerwę w zabawie, zanim wydasz swoją komendę.

- Nigdy, przenigdy nie krzycz na psa, jeśli zbyt wolno zareaguje na komendę „do mnie”. Wielu właścicieli w takiej chwili denerwuje się lub złości. Okazanie tego psu to najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić. Pies nie powinien widzieć negatywnej reakcji. Jeśli nakrzyczysz na niego, kiedy w końcu do ciebie przyjdzie, nauczysz go, by nie przychodził na każde twoje zawołanie. Musisz być dobrym aktorem. Gdy podejdzie do ciebie, choćby trwało to bardzo długo, pochwal go.

- Nigdy nie biegaj za psem, kiedy chcesz, by do ciebie przyszedł. Może się jednak zdarzyć, że nie będziesz miał innego wyjścia niż gonić go. W takim wypadku rozrzucaj za sobą smakołyki, a potem wróć do pierwszego smakołyku, mając nadzieję, że jeśli zgubiłeś swojego ulubieńca, to jego nos przyprowadzi go do ciebie.

Twoja Ocena