Jeśli masz szczeniaka, który jeszcze nie został zaszczepiony, i nie masz dostępu do własnego ogródka, szkolenie „na papier” jest najlepszym sposobem. Wiele osób usiłuje nauczyć psa czystości, używając gazet, ale gazety nie wchłaniają moczu dostatecznie dobrze i małe psy z długą sierścią zwykle moczą się po zrobieniu siusiu, bo są nisko nad ziemią. Wolę używać specjalnych podkładów higienicznych dla psów, które można nabyć w sklepie dla zwierząt.

Dobrze wchłaniają mocz i są nasączone zapachem, który zachęca szczeniaki do siusiania na nie. Wspaniale nadają się też do żucia!Jeśli nie chcesz używać podkładów, musisz zabrać szczeniaka z gazety, jak tylko zrobi siusiu, żeby nie roznosił moczu po całym domu. Większość psów ma tendencję do odwracania się i wąchania tego, co zrobiły (my, ludzie, też badamy to, co wydalamy), więc musisz natychmiast złapać pieska. W przeciwnym wypadku, niezależnie od tego, czy używasz papieru czy podkładów, dopilnuj, by włosy szczeniaka były krótkie w okolicy odbytu i myj go regularnie, żeby usunąć nadmiar brudu.

Gdzie położyć papier

Nie pozwoliłbyś dziecku raczkować po całym domu bez opieki, zwłaszcza jeśli nie miałoby na sobie pieluszki. To samo dotyczy szczeniaka. Musisz ograniczyć jego przestrzeń do jednego miejsca, zwłaszcza gdy go szkolisz. Jeśli tego nie zrobisz, prosisz się o kłopoty. Wybierz pokój, który ma łatwo zmywalną podłogę. W wielu wypadkach to będzie kuchnia. Usuń przedmioty, które szczeniak mógłby uszkodzić czy pogryźć. Zwróć szczególną uwagę na kable elektryczne i wyjmij wszelkie wtyczki urządzeń z gniazdek znajdujących się na poziomie podłogi, żeby uniknąć porażenia psa prądem. Otwieraj okna tylko od góry, żeby szczeniak nie wyszedł na zewnątrz lub nie wypadł z wysokiego piętra - przez przypadek lub kiedy zobaczy kota albo coś innego, czemu nie zdoła się oprzeć. Użyj dziecięcych drzwiczek lub płotków, żeby zatrzymać szczeniaka w bezpiecznym miejscu, ale nie izoluj go od reszty rodziny w odległym pokoju za zamkniętymi drzwiami. Szczeniak powinien cię widzieć, słyszeć i być częścią rodziny.

Na początek obłóż całą bezpieczną strefę podkładami, żeby się przekonać, gdzie szczeniak lubi się załatwiać. Niebawem znajdzie ulubione miejsce, a zapach będzie go tam ciągle przyciągać. Psy nie lubią zanieczyszczać swojego gniazda, więc najprawdopodobniej wybierze miejsce oddalone od tego, w którym śpi i je.

Kiedy już wybrał swoje miejsce, możesz zacząć usuwać podkłady, zabierając jeden co kilka dni, w końcu zostawiając tylko dwa. Jeśli szczeniak dobrze trafia w cel, może wystarczy nawet jeden podkład. Szczeniaki często jednak czują podkłady pod łapkami i kierują swój zadek w inną stronę, nad podłogę, więc większa przestrzeń jest zwykle bardziej praktyczna. Regularnie zmieniaj podkłady.

Nagrody

Twój szczeniak musi wiedzieć, że za każdym razem, kiedy załatwia się na podkład czy gazetę (lub na zewnątrz), jest chwalony i dostaje pyszne smakołyki. Musisz go pochwalić, jak tylko skończy. Powiedz „dobry pies” i daj mu wyborny smakołyk, np. kawałek kurczaka. Na tym etapie zachowaj specjalny smakołyk tylko na udane wypróżnienia, a nie na inne dobre zachowania. W ten sposób tworzysz pozytywne skojarzenie między nagrodą i wypróżnieniem, które dzieje się na twoich oczach - niezależnie od tego, czy robi to na papier czy na zewnątrz.

Oto scenariusz:

- Szczeniak załatwia się na swój papier.

-  Kiedy się załatwia, mów „zrób siusiu” czy cokolwiek innego, co ci pasuje, pod warunkiem że zawsze będziesz mówić to samo.

- Jak tylko skończy, pochwal go, mówiąc mu, jakim jest dobrym psem, i daj mu smakołyk. Pobaw się z nim.

- Każdy członek rodziny powinien robić dokładnie to samo, kiedy zauważy, że szczeniak sie załatwia.

Poprawianie

Nigdy, przenigdy nie upominaj psa, jeśli trafisz na ślady tego, co zrobił, ale już po fakcie. Jeśli nie przyłapałeś go na gorącym uczynku, nie ma sensu zwracać mu uwagi. Psy skojarzą zwrócenie uwagi z konkretnym zachowaniem, jeśli zrobisz to w ciągu jednej sekundy. Jeżeli po powrocie do domu zobaczysz niespodziankę na podłodze i ukarzesz psa, to tak naprawdę karzesz go za to, że podszedł się z tobą przywitać.

Wielu właścicieli mówi mi, że pies wie, że źle postąpił, bo wygląda na winnego, już gdy przekraczają próg. Być może wygląda na winnego, bo boi się tego, jak się zachowujesz w stosunku do niego. Odczytuje twoją negatywną mowę ciała lub jęk rozpaczy. Jeśli o niego chodzi, nie zrobił nic złego. Wystarczy tylko jedno takie niewłaściwe zwrócenie uwagi, żeby szczeniak martwił się za każdym razem, kiedy wchodzisz przez drzwi. W jego umyśle złościsz się na niego, bo on do ciebie podchodzi, a nie dlatego, że nabrudził. Przestanie ci ufać, bo nie będzie pewien, kiedy spotka go następna nieuzasadniona kara.

Proszę, pamiętaj, że karanie szczeniaka lub psa przez wtykanie mu nosa w to, co zrobił, jest błędem. Uczy go tylko tego, że ty jesteś źródłem nieprzyjemnych doświadczeń.

Jeśli przyłapiesz szczeniaka na siusianiu czy robieniu kupy w domu, ale nie na podkład, powiedz stanowczo „ah!”, podnieś go w trakcie siusiania (przestanie siusiać) i zabierz go na jego podkład (a jeśli już wychodzi z domu, zabierz go na zewnątrz). Poczekaj, aż skończy, i pochwal go, dając mu kawałek kurczaka w nagrodę. Teraz zaczynasz pokazywać mu, że załatwianie się we właściwym miejscu oznacza tylko dobre rzeczy.

Twoja Ocena