views
• Prawnik Z urzędu Możesz zwrócić się do sądu z wnioskiem o pomoc prawną z urzędu, w ramach tzw. prawa ubogich. Regulują to przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. W karnej sprawie sąd sam przydzieli ci adwokata z urzędu, np. przed sądami 24-godzinnymi dostaniesz go od razu
(ale musisz potem zwrócić Skarbowi Państwa równowartość jego honorarium). Musisz wykazać, że nie możesz bez uszczerbku utrzymania swojego i rodziny ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego. Sąd uwzględni taki wniosek, jeżeli udział adwokata lub radcy prawnego uzna za potrzebny. Taki licencjonowany prawnik to z reguły adwokat (zielona wypustka przy todze) albo radca prawny (niebieska wypustka przy todze).
• Zwolnienie od kosztów Najpierw musisz złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych (w całości lub w części). W sądzie, w którym sprawa ma być wytoczona lub już się toczy. Jeżeli to jest inne miasto, to możesz złożyć w sądzie twojego miejsca zamieszkania, a twój sąd sam prześle ten wniosek właściwemu sądowi.
• Czy zawsze warto starać się o zwolnienie z kosztów sądowych? Warto ubiegać się o to zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych, ale tylko wtedy, gdy masz realne szanse na uzyskanie takiego zwolnienia.
W przeciwnym razie stracisz co najmniej kilka miesięcy. Musisz wykazać przed sądem, że masz prawo do uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej (niskie zarobki, brak dodatkowych źródeł dochodu, np. z wynajmu lokalu, niemożność pracy, np. renta, brak majątku ruchomego ani nieruchomości).
• Możesz zrezygnować Niezależnie od tego, czy złożyłeś wniosek o zwolnienie z kosztów, a potem o przydzielenie ci adwokata/radcy prawnego z urzędu, możesz go otrzymać albo nie otrzymać. Postanowienie o tym, czy się udało, sąd zawsze ci doręczy. Jeżeli nie dostaniesz, wtedy sąd pouczy cię na piśmie o trybie, w jakim możesz się od tego postanowienia odwołać. Pamiętaj, że z prawa do adwokata z urzędu możesz również w każdej chwili sam zrezygnować, bo czasem taki prawnik z urzędu słabo się zna na danym typie spraw. Specjalizacja wśród prawników jest coraz wyraźniejsza, więc „prawników od wszystkiego” jest coraz mniej, zwłaszcza w dużych miastach.
• Nie kłam! Grozi to więzieniem. Wniosek można napisać nawet odręcznie, ale najlepiej zrób to na formularzu, który ściągniesz ze strony www.ms.gov.pl albo dostaniesz go w sądowych biurach podawczych, punktach informacji. Ostrożnie: musisz oświadczyć pod odpowiedzialnością karną (za składanie fałszywych zeznań, z art. 233 Kodeksu karnego grozi więzienie do 3 lat) o stanie swojego majątku, a raczej o... jego braku.
Komentarze
0 comment