Jak odzyskać pieniądze przelane na zły numer konta? Czy da się cofnąć przelew bankowy?
Jak odzyskać pieniądze przelane na zły numer konta? Czy da się cofnąć przelew bankowy?
Przelew nie tam gdzie trzeba? Bank nie ma obowiązku Ci pomóc. Każdego dnia, w pośpiechu lub przez zwykłe roztargnienie tysiące z nas wysyła przelewy nawet nie sprawdzając, czy wysyłamy go na właściwe konto. Jednak nie sprawdzanie czy dane odbiorcy wpisaliśmy poprawnie może nas sporo kosztować, bo od kilku lat banki nie mają obowiązku nam pomóc.

Przypadki, w których pieniądze klienta banku trafiły na inne konto niż to zamierzone, nie są wcale odosobnione. Czasem zdarzą się, że w pośpiechu płatnik pomyli kolejność cyfr w numerze konta, czasem automatycznie odeśle przelew na konto czysto techniczne (tworzone przez bank w celu wykonania jednej konkretnej transakcji jako konto tymczasowe). Co robić w takiej sytuacji?

Okazuje się, że od kilku lat banki nie mają obowiązku naprawiać błędu swojego klienta. Część źródeł powołuje się na orzeczenie Sądu Najwyższego z grudnia 2008 roku, stwierdzające, iż bank ma obowiązek wykonać zlecenie zgodnie z jego przeznaczeniem oraz zasadami pożycia społecznego. Okazuje się jednak, że jest bardziej skomplikowane. – W ramach obowiązującego ustawodawstwa, jedyne co bank ma obowiązek zrobić w takiej sytuacji to rozpatrzeć złożoną reklamację oraz podjąć działania wspomagające klienta w odzyskaniu należnej kwoty. Nie ma jednak obowiązku prawnego by odzyskać źle przelane pieniądze.

Co więcej banki mogą sobie zastrzec prawo do pobierania opłat za ewentualną pomoc w odzyskaniu pieniędzy. Taka procedura wymaga dodatkowej pracy banku, ze względu na to, że instytucja ta musi skontaktować się osobiście z pechowym odbiorcą i poprosić go odesłanie pieniędzy na konto nadawcy. Proces ten nie może zostać odwrócony ze względu na zachowanie tajemnicy bankowej.

Ustawodawca idzie na rękę względem klienta banku i daje mu długi czas na reklamację, bo aż 13 miesięcy od wystąpienia nieprawidło­wo­ści. Jednak osobiście polecałabym złożenie reklamacji jak najszybciej. Po upływie tak długiego czasu, pierwotnie wzbogacony, może nie mieć środków na zwrot. W takiej sytuacji sąd uznać może brak podstaw do uznania reklamacji.

Najważniejsze więc to robić przelewy w spokoju, dokładnie sprawdzać dane odbiorcy, kwotę i poprawność numeru konta. Lepiej nie przelewać pieniędzy w biegu miedzy spotkaniami, niż później przez długie tygodnie próbować uzyskać ich zwrot od pomyłkowego odbiorcy.

Czy muszę oddać pieniądze omyłkowo przelane na moje konto?

Błędny przelew jest nieuzasadnioną korzyścią majątkową, dlatego obowiązkiem jego odbiorcy jest zwrot niesłusznie przelanych pieniędzy. Co się stanie, jeśli zwrot omyłkowego przelewu nie zostanie wykonany? Na początek najprawdopodobniej odbiorca środków otrzyma od banku wezwanie do zapłaty.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!