Jak pielęgnować pępek niemowlaka?
Jak pielęgnować pępek niemowlaka?
Pępek - pamiątka po fizycznej więzi dziecka i mamy. Po porodzie z pępowiny zostaje niebiesko-biały kawałek, który stopniowo ciemnieje. Po kilku lub kilkunastu dniach suchy kikut odpada i pępek powoli zamienia się w zgrabny guziczek na brzuchu. Nim się to stanie, trzeba pomóc miejscu po pępowinie się zagoić.

Jak pielęgnować?

 Pępek wystarczy przemywać raz dziennie oraz przy każdym zabrudzeniu (szczególnie kałem i moczem). Kikut pępowiny nie jest unerwiony, więc maluch nie czuje bólu podczas pielęgnacji. 1. Umyj dokładnie ręce.

2.    Do pielęgnacji możesz użyć wacików, jałowych gazików lub patyczka higienicznego z wacikiem (za każdym razem nowego).

3.    Wyczyść dokładnie zagłębienie dookoła przyczepu pępowiny. Nie bój się delikatnie unieść i przechylić kikut. Czarnej części, od klamerki w górę, nie musisz przemywać.

4.    Pozostaw do wyschnięcia lub osusz kikut gazikiem. Zakładając dziecku pieluchę odchyl ją by zapewnić dostęp powietrza (są specjalne pieluchy dla noworodków z wycięciem na niezagojony pępek) Nie owijaj niczym kikuta, nie zaklejaj go plastrem.

Czym pielęgnować pępek niemowlaka?

Pomysł 1: woda z mydłem

Przegotowana woda z mydłem ma działanie odkażające, a jednocześnie nie wysusza i nie z mienia środowiska wokół kikuta. Ten sposób pielęgnacji jest zgodny z wytycznymi Nadzoru Krajowego w dziedzinie neonatologii.

Pomysł 2: spray lub zasypka odkażająca Jeśli woda z mydłem nas nie przekonuje, możemy sięgnąć po antyseptyk (środek odkażający). Może to być octenisept, spray na bazie oktenidyny (jest zalecany w instrukcji Nadzoru Krajowego jako uzupełnienie pielęgnacji kikuta pępowiny wodą z mydłem) lub zasypka z chlorheksydyną. Zarówno spray, jak i zasypka są dostępne w aptece bez recepty. Antyseptyk można stosować profilaktycznie raz na dobę szczególnie w przypadku pojawienia się zaczerwienia czy wydzieliny.

Pomysł 3: eozyna

Środek do pielęgnacji pępka, który oczyszcza i silnie wysusza pozostałości po pępowinie przyśpieszając gojenie. Ma czerwony kolor. Używa się go u dzieci także na uszkodzenia skóry drobne rany, pieluszkowe zapalenie skóry, a nawet w przypadku ospy. Dostępny w postaci sprayu oraz w specjalnych jednorazowych aplikatorach.

Bez względu na to, jakiego środka użyjemy, pielęgnacja powinna polegać przede wszystkim na utrzymaniu suchego i czystego środowiska.

Dzięki temu spada ryzyko wystąpienia powikłań i skraca się czas odpadnięcia kikuta. Dbając o higienę pępka, zachowajmy jednak zdrowy rozsądek. Złe efekty może przynieść nadmierne odkażanie, bo przy okazji zaburzamy florę bakteryjną i likwidujemy także potrzebne, niegroźne bakterie. A ich miejsce mogą wtedy zająć grzyby.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!