views
Tuż po narodzinach dziecko przystosowuje się do świata zewnętrznego. Do tej pory przebywało w najbezpieczniejszym miejscu... Przystosowanie dziecka do nowego otoczenia potrwa 28 dni. Jego skóra będzie dojrzewać znacznie dłużej...
Funkcje skóry dziecka
Skóra stanowi naturalną barierę przeciwko infekcjom.
Chroni narządy wewnętrzne przed uszkodzeniem.
Jest narządem czucia, odpowiada za bodźce dotykowe.
Bierze udział w regulacji ciepłoty ciała , i gospodarki wodno-elektrolitowej.
W tkance podskórnej dochodzi do magazynowania tłuszczu.
Rozwój skóry
Naskórek zaczyna się kształtować około 18 tygodnia ciąży. Od około 26 tygodnia ciąży skóra płodu jest pokryta bardzo cienkim naskórkiem. Gruczoły potowe pojawiają się w 3-4 miesiącu życia płodowego, w 7 miesiącu życia płodowego są całkowicie ukształtowane. W ostatnim trymestrze ciąży naskórek grubieje. Po porodzie skóra noworodka pokryta jest mazią płodową, która ma właściwości ochronne i odżywcze. Nie powinno się jej zbyt szybko zmywać, lepiej, by wchłonęła się samoistnie w ciągu pierwszych dni po porodzie.
Pielęgnacja skóry noworodka
Zawsze musisz pamiętać o tym, by pielęgnować skórę Twojego dziecka delikatnymi preparatami pielęgnacyjnymi, przeznaczonymi dla dzieci od pierwszego miesiąca życia. Szczególnie ważne są obszary pod pieluszką. Dla delikatnej pupy noworodka szczególnie niebezpieczne jest działanie substancji zawartych w moczu i kale.
Dlatego należy właściwie ją oczyszczać oraz zapewniać jej ja k najbardziej naturalne warunki. Dla delikatnej skóry noworodka i niemowlęcia, szczególnie korzystne mogą okazać się chusteczki Pampers® Sensitive, zawierające balsam z rumiankiem i aloesem, który delikatnie myje i pielęgnuje skórę dziecka oraz przywraca skórze naturalną równowagę.
Skóra dziecka stopniowo staje się coraz bardziej odporna i dojrzała. Pod koniec drugiego roku życia malucha przypomina już skórę osoby dorosłej. Nadal należy szczególnie o nią dbać - ma do spełnienia niezwykle ważne zadania
Komentarze
0 comment