Jak podać dziecku lekarstwo?
Jak podać dziecku lekarstwo?
Należy dokładnie przestudiować ulotkę, aby wiedzieć, czy lek należy podać na czczo, czyli co najmniej godzinę przed posiłkiem albo dwie godziny po, czy też można go podać do posiłku albo tuż przed nim. Równie ważny jest dobór płynu, w którym rozpuścimy lekarstwo lub którym dziecko je popije.

Po pierwsze czytaj ulotkę!

Mleko i napoje mleczne bogate w wapń potrafią związać niektóre leki i osłabić ich skuteczność, z kolei soki cytrusowe i napar z rumianku zawierają substancje nie pozwalające organizmowi rozłożyć nadmiaru leku, przez co jego stężenie we krwi może wzrosnąć nawet kilkakrotnie.

Jeśli lek można podawać np. w soku, informacja taka znajdzie się na ulotce, w przeciwnym razie najlepsza będzie woda. Istotna jest również ilość płynu – jeśli będzie go zbyt dużo, lek się gorzej wchłonie.

Wreszcie, należy ściśle przestrzegać godzin podawania leków, gdyż opóźnienie dawki może zmniejszyć ich skuteczność (np. w przypadku antybiotyków) albo nasilić działania niepożądane (np. przy podaniu przed snem wykrztuśnego syropku na kaszel)

Syrop

Lekarstwa dla niemowląt i małych dzieci zwykle mają formę syropu. Wiele dzieci krzywi się, jednak potulnie przełyka syropek. Istnieją również takie, które sie buntują. Najczęstsze problemy to:

  • odmawianie otworzenia buzi. Otwieranie jej na siłę to bardzo złe rozwiązanie, bo dziecko następnym razem będzie się broniło jeszcze bardziej. Lepiej wypróbować wówczas inne metody, np. podać lek w butelce ze smoczkiem. W takich wypadkach lepiej się sprawdza strzykawka niż łyżeczka, z której łatwo wylać syropek.
  • plucie. Jeśli dziecko pluje lekarstwem, mamy dwa wyjścia: szybko wlać je do buzi i dać zapić wodą (lub sokiem, jeśli wolno) albo podawać lek strzykawką lun zakraplaczem, wpuszczając kropelkę po kropelce po wewnętrznej stronie policzka.
  • wymiotowanie. Czasem smak lekarstwa jest tak silny i nieprzyjemny, albo dziecko tak zdenerwowane, że wymiotuje zaraz po połknięciu. W takich wypadkach również sprawdza się szybkie popicie lekarstwa, wkraplanie go po odrobince strzykawką na wewnętrzną stronę policzka lub po prostu odwrócenie uwagi dziecka natychmiast po podaniu leku, np.oprzez wspólny zwariowany taniec. Jeśli mimo wszystko dziecko zwymiotuje zaraz po podaniu syropku, zanim zdążył się on wchłonąć, musimy ocenić, ile mniej więcej go zwymiotowało i ewentualnie podać drugą dawkę. Niestety zarówno przedawkowanie, jak niepodanie dawki leku, który został zwymiotowany, może mieć poważne zastępstwa, musimy się więc zdać na zdrowy rozsądek.

Bywa, że syrop da się zastąpić kropelkami (tak jest np. w przypadku niektórych preparatów na kaszel), które łatwiej podać, a trudniej wypluć. Jeśli nie ma takiej możliwości i jeśli nie jesteśmy w stanie podać dziecku lekarstwa, zgłośmy się do lekarza. Być może zmieni on lek na inny albo zdecyduje, że lepsze będą zastrzyki.

Tabletka i kapsułka

Dla starszego dziecka będzie to najwygodniejsza forma przyjęcia leku. Jednak nawet 6-latki i większe dzieci mogą nie umieć przełknąć leku, zaś zadławienie tabletką może doprowadzić nawet do śmierci. Dotyczy to również tabletek do ssania, np. na ból gardła.

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku mniejszych dzieci jest więc rozpuszczenie tabletki lub jej części w łyżeczce wody. Jeśli lek można podać z posiłkiem, tabletkę można również rozgnieść i wymieszać z odrobiną topionego serka, dżemu, kremu czekoladowego czy innego lubianego przez dziecko produktu, który zamaskuje smak lekarstwa.

Leki wziewne

Niemowlęta i małe dzieci nie są w stanie wziąć głębokiego wdechu, dlatego inhalatory i aerozole nie za dobrze się u nich sprawdzają. Lepsza jest nebulizacja, raczej przy użyciu maseczki niż pod namiotu, w którym lek jest bardziej rozrzedzony.   O ile lekarz nie zalecił inaczej, leków wziewnych nie należy łączyć ani rozwadniać (wyjątek stanowią krople, np. berodual). Sterydy najlepiej podawać w osobnej inhalacji kilka minut po lekach rozszerzających oskrzela.

Zastrzyki

Wszelkie zastrzyki są dla dziecka ogromnym i nieprzyjemnym przeżyciem. Dolegliwości można jednak zmniejszyć, znieczulając na kilka godzin przed zastrzykiem miejscowo skórę maścią, np emla. Również położenie na skórze bardzo zimnego okładu (np. z lodu) może chwilowo zmniejszyć jej wrażliwość na ból, jednak samo w sobie stanowi silny bodziec i często dorpowadza dzieci do jeszzce większego zdenerwowania.

 

Przeczytaj również:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!