views
Sposobów jest bez liku. Jesteś tym, co jesz!”-przysłowie stare, ale wciąż aktualne. Dla lepszej kondycji układu nerwowego warto pamiętać o nawadnianiu organizmu, przyrządzaniu zdrowych, urozmaiconych posiłków z uwzględnieniem m.in. ciemnego pieczywa, roślin strączkowych, czekolady, orzechów otrębów i ryb. W zdrowym ciele zdrowy ruch” Trening fizyczny na wolnym powietrzu oraz umysłowy podczas rozwiązywania rebusów, krzyżówek pozwoli zachować cenne wspomnienia na dłużej.
ZNAJDŹ PRZYCZYNĘ
Jeśli z powodu natłoku codziennych spraw coraz częściej zdarza się nam zapomnieć np. o umówionym spotkaniu, zapłaceniu rachunków, zrobieniu zakupów, warto pochylić si< nad problemem i poszukać przj czyny takiego stanu rzeczy. Brak snu, życie na pełnych obrotach, konsumpcja wysokoprzetworzonej żywności z pominięciem warzyw, owoców, makro/mikroelementów może w sposób negatywny odbić się na koncentracji. Ruch to zdrowie? Oczywiście, ale... Powtarzające się urazy głowy; np. u bokserów, mogą być przyczyną zaburzeń pamięci. Korzystanie z używek takich jak papierosy, alkohol, nawet w małych, ale systematycznie przyjmowanych ilościach, wywołuje nieodwracalne zmiany w układzie nerwowym. Sen pozwala zregenerować ciało oraz umysł - nie dziwi więc fakt, że spora część pacjentów w różnym wieku przy trudnościach z zasypianiem sięga po rozwiązania farmakologiczne. Warto jednak pamiętać, iż leki nasenne posiadają znaczny potencjał uzależniający i powinny być stosowane najkrócej, jak to tylko możliwe. Sen wywołany przez pigułkę nie ma charakteru fizjologicznego, dlatego pomimo przespanej nocy pacjenci często uskarżają się na zmęczenie w ciągu dnia.
WSPARCIE Z APTEKI
Przy trudnościach z zapamiętywaniem i jednoczesnym braku przeciwwskazań warto sięgnąć po preparaty zawierające w składzie wyciąg z liści miłorzębu japońskiego posiadającego na terenie Japonii i Chin status świętego drzewa. Niebywałą ciekawostką są silne mechanizmy obronne skierowane przeciwko owadom, wirusom, skażonej wodzie i powietrzu. To właśnie miłorząb pojawił się jako pierwsza roślina na terenie Hiroszimy po ataku atomowym. Surowcem farmaceutycznym, z którego produkuje się leki oraz suplementy, jest liść miłorzębu standaryzowany na zawartość frakcji flawonoidowej i terpenowej. Wskazania do zastosowania obejmują niewydolność naczyń mózgowych, szumy uszne, bóle głowy, zespoły otępienne z zaburzeniami pamięci, zaburzenia równowagi. Pomimo niewątpliwych zalet przyjmowanie Ginkgo biloba jest niewskazane u osób stosujących leki przeciwzakrzepowych, kwas acetylosalicylowy (Aspiryn, Acard, Polopiryna) oraz przed zabiegami operacyjnymi.
A JEŚLI NIE MIŁORZĄB. TO CO?
Odpowiedź jest bardzo prosta: lecytyna. Fosfolipid ten jest obecny w każdej komórce ludzkiego organizmu, gdyż wchodzi w skład błon komórkowych. Cholina - jeden z ważniejszych składników lecytyny- jest niezbędna do wytwarzania osłonek mielinowych zapewniających prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych. Ponadto spowalnia proces demencji starczej, usprawnia proces}’ zapamiętywania i koncentracji. Dodatkowa suplementacja witamin z grupy B oraz magnezu powinna również usprawnić funkcjonowanie układu nerwowego. Zanim jednak zdecydujemy się na zastosowanie któregoś z omawianych preparatów, warto zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty, który pomoże w wyborze najlepszego leku.
Komentarze
0 comment