Jak poprawnie myć włosy? W jakiej kolejności myć włosy? Ile szamponu na jedno mycie? Co pierwsze szampon czy odżywka?
Jak poprawnie myć włosy? W jakiej kolejności myć włosy? Ile szamponu na jedno mycie? Co pierwsze szampon czy odżywka?
anim przystąpi się do właściwego zabiegu mycia włosów, należy je wstępnie oczyścić mechanicznie. Niestety, etap ten często jest pomijany, w wyniku czego mycie włosów zazwyczaj kończy się bolesnym rozczesywaniem splątanych kosmyków. Włosy należy rozczesać przed każdym myciem.

ETAPY MYCIA WŁOSÓW

Najlepiej do tego celu wykorzystać twardy grzebień rogowy, drewniany lub węglowy o regularnym szerokim rozstawie zębów lub szczotkę z odpowiednim włosiem. Odpowiednio rozczesane włosy przed zabiegiem mycia ułatwią spienienie szamponu oraz nałożenie odżywki. Warto wprowadzić ten etap do każdego mycia włosów, ponieważ w ten sposób można uniknąć ich mechanicznego uszkadzania podczas rozczesywania na mokro, kiedy włosy cechuje o wiele większa wrażliwość niż wtedy, gdy są suche.

Pamiętaj! Jedynym przypadkiem, kiedy włosów nie należy rozczesywać przed myciem jest sytuacja, gdy zostały one mocno wystylizowane żelem lub polakierowane i zaprasowane prostownicą. Wówczas trzeba włosy dobrze wypłukać ciepłą wodą ze środków do stylizacji, umyć szamponem i rozczesać z użyciem wspomagającej odżywki.

Pozycja. Główny etap mycia włosów trwa dłuższą chwilę, dlatego warto przyjąć na ten czas wygodną pozycję. Pochylanie się nad wanną bądź umywalką szybko powoduje nieprzyjemne uczucie zdrętwienia krzyżowej i lędźwiowej części kręgosłupa, co z kolei sprawia, że zabieg mycia włosów skracamy do minimum, bo kojarzy się z bólem. Dlatego najlepiej myć włosy, stojąc pod prysznicem lub siedząc w wannie.

Jednak większość osób myje włosy rano, przed wyjściem do pracy, w pośpiechu, niedokładnie, czego efektem jest ich szybkie przetłuszczanie się i nieświeżo wyglądająca fryzura już po kilku godzinach. Zastanawiać może więc, jak to możliwe, że po wyjściu od fryzjera włosy wydają się świeże nawet przez dwa albo trzy dni? Wynika to m.in. właśnie z prawidłowego i dokładnego mycia. Dobrze umyte włosy, o ile nie występują zaburzenia pracy gruczołów łojowych, powinny zachować świeżość przez całą dobę lub dłużej, dlatego najlepiej byłoby umyć je wieczorem podczas kąpieli, a rano układać je przy użyciu wodnych lotionów, które oprócz ułatwiania modelowania pełnią też funkcję ochronną. W ciągu nocy odbudowuje się warstwa ochronna na powierzchni skóry głowy, która została usunięta w wyniku działania na nią detergentów zawartych w szamponie. Świeżo umyte i często niedosuszone podczas porannej pielęgnacji włosy są bardziej podatne na wnikanie zanieczyszczeń z powietrza.

Proces mycia. Dokładnie rozczesane włosy należy dokładnie zmoczyć ciepłą lub letnią wodą, gdyż dzięki temu mycie będzie bardziej efektywne, a włosy nie będą narażone na zbyt intensywne działanie szamponu.

Następnie należy nałożyć na włosy szampon. Większość dostępnych na rynku to silne koncentraty. Przed użyciem należy je albo rozetrzeć w zmoczonych dłoniach, albo rozcieńczyć wodą, lub też do jednego mycia wziąć jedynie jego znikomą ilość.

W zależności od firmy szampon ma inną konsystencję. Gęste, kremowe są bardziej wydajne i nawet do bardzo dokładnego mycia wystarczy niewielka porcja. Kilka mililitrów szamponu zawiera wystarczającą zawartość środków myjących, by rozpuścić tłusty osad na skórze głowy i włosach. Im intensywniej zmoczone będą włosy, tym łatwiej jest rozprowadzić nawet mocno zawiesisty, perłowy szampon.

Idealna porcja szamponu to utworzone na dłoni kółeczko o wielkości monety pięciozłotowej - w przypadku długich lub gęstych włosów, a w przypadku krótkich lub cienkich wystarczy nawet połowa tej ilości. Jedynie przy sporej gęstości włosów i ich wyjątkowej długości można użyć podwójnej ilości szamponu. Prawie każdy odruchowo wlewa preparat na dłoń i bezpośrednio nakłada solidną porcję płynu na czubek głowy - w ten sposób można doprowadzić do szybszego przerzedzenia lub zniszczenia włosów w tym miejscu, a czasami nawet do łupieżu. Skoncentrowany szampon agresywniej działa na łodyg i włosów oraz skórę głowy niż rozcieńczony lub lekko spieniony w dłoniach. Nieco mniejsze szkody wyrządza, jeżeli ma lekką, piankową konsystencję, jednak nadal nie jest to wskazane.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!