Jak poprosić o podwyżkę? Kiedy najlepiej poprosić o podwyżkę? Co mówić na rozmowie o podwyżkę?
Jak poprosić o podwyżkę? Kiedy najlepiej poprosić o podwyżkę? Co mówić na rozmowie o podwyżkę?
Za niska płaca w stosunku do wykonywanych obowiązków jest nie tylko nie na rękę samemu pracownikowi, może przyczyniać się też do spadku efektywności całego zespołu pracowników, a tym samym wpływać na wydajność firmy.

Dlatego też odpowiednie wynagradzanie pracowników leży w interesie nie tylko nas samych, ale także naszej firmy – to powinno być jednym z argumentów, dla których szefowie powinni każdą prośbę o podwyżkę poważnie przemyśleć.

Powody podwyżki

Najlepszą okazją do rozmowy z szefem o naszych zarobkach jest koniec czy początek roku lub okres w naszej firmie, kiedy pracownikom zmienia się zakres obowiązków, kiedy mamy nowe zadania czy projekty. Jednak z prośbą o podwyżkę nasz szef może się spotkać także wtedy, gdy wyłącznie na naszym stanowisku pracy zachodzą pewne zmiany. Jakie?

  • zmienia się zakres naszych obowiązków lub godziny pracy
  • awansujemy
  • podnosimy swoje kompetencje
  • wzrasta nasza odpowiedzialność za określone zadania
  • doraźnie lub na stałe przejmujemy obowiązki od innych pracowników.

  • Dobrą okazją do rozmowy o podwyżce jest także zaaranżowana przez szefa bezpośrednia rozmowa na temat bieżących obowiązków, pamiętajmy tylko, by temat podwyżki pojawił się po tej rozmowie, a nie w jej trakcie. Przypuśćmy, że szef prosi nas na rozmowę w związku z nowym projektem. Być może nawet zmiany naszych kompetencji nie będą widoczne na pierwszy rzut oka, warto sobie je jednak na spokojnie przemyśleć. Często jest tak, że w trakcie wykonywania obowiązków, nie zauważamy, że wrasta stopniowo nasza odpowiedzialność, przybywa nam obowiązków lub nasza praca stopniowo (o kilka, kilkanaście minut dziennie) się wydłuża. Spójrzmy na umowę o pracę i porównajmy warunki aktualne do tych, jakie miały miejsce podczas podpisywania umowy – być może nie odnotowałyśmy, że wiele się od tamtego czasu zmieniło. Szef też nie zawsze zauważy, że wiele się w naszych codziennych obowiązkach zmieniło – warto użyć tego argumentu w rozmowie o podwyżce.

Jak się przygotować

Przed rozmową powinnyśmy dokładnie określić dlaczego właściwie domagamy się przyznania nam dodatkowych pieniędzy. Nie zakładajmy, że szef od razu powie nam „nie”, ale weźmy pod uwagę zapytanie „Proszę wymienić choć trzy powody, dla których powinienem płacić pani więcej”. Te powody nie mogą być emocjonalne, nie możemy przecież argumentować żądania podwyżki zmieniającą się sytuacją w naszej rodzinie, powinnyśmy sięgać wyłącznie po argumenty, jakie dla naszego szefa mają realne znaczenie. Przygotujmy sobie więc listę argumentów, które naszym zdaniem obligują naszego szefa do przyznania nam podwyżki. Pewnie znamy naszego przełożonego, dlatego warto zastanowić się nad pytaniami, które podczas rozmowy w sprawie podwyżki na pewno padną.

Przed oficjalnym spotkaniem z szefem w sprawie naszej podwyżki, powinnyśmy zorientować się:

  • jaka jest aktualna kondycja firmy
  • jakie są zarobki na porównywalnych do naszego stanowiskach
  • kiedy zmieniły się warunki zatrudnienia naszych współpracowników (czy ktoś ostatnio dostał podwyżkę, jak zmienia się struktura pracowników w naszej firmie itp.).

Kiedy najlepiej poprosić o podwyżkę?

Dobrą praktyką jest zapoznanie się z warunkami umowy i towarzyszącemu jej systemowi podwyżek możliwie jak najszybciej, nawet jeszcze przed rozpoczęciem pracy w nowej firmie.

Co mówić na rozmowie o podwyżkę?

Wiele osób zastanawia się jednak, jak zacząć rozmowę o podwyżkę. Najlepiej po prostu dać znać przełożonemu, że chciałbyś się spotkać i porozmawiać o swoim rozwoju w firmie lub np. nowych obowiązkach i wyzwaniach, które podejmujesz. Nie musisz od razu zapowiadać, że chcesz rozmawiać o podwyżce

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!