
842
views
views
Unikanie pułapek finansowych, rozsądne planowanie budżetu, zmniejszenie wydatków i regularnie wpłacane raty to sprawdzone sposoby pozwalające pozbyć się długów. Trudny do spłacenia dług może przybrać formę zadłużonej hipoteki, debetu na karcie kredytowej czy spłaty rat za zakupione produkty. Bardziej istotne od postaci, w jakiej został zaciągnięty dług, są jednak jego wielkość, koszt i termin spłaty. Aby skutecznie pozbyć się długów, dobrze jest wykonać cztery proste kroki.
Uniknięcie pętli zadłużenia
- Najgorsze, co można zrobić, w przypadku zalegania ze spłatą zadłużenia, jest zaciąganie kolejnych kredytów. Ponieważ z każdym kolejnym niespłaconym kredytem wiarygodność kredytobiorcy jest coraz niższa, za podwyższone ryzyko bank pobiera wyższe odsetki. Jeszcze większe opłaty pociągają za sobą „ekspresowe pożyczki”. Nie można pozwolić na niekontrolowany wzrost kwoty zadłużenia, ponieważ to prosta droga do tego, aby nigdy być w stanie pozbyć się długów. Ograniczenie korzystania z kart kredytowych spłata ich w czasie okresu bezodsetkowego pozwala szybciej wyjść z długów.
- Kontrola nad stanem finansów
Dobrym pomysłem jest uporządkowanie swoich dochodów i wydatków. Najłatwiej pozbyć się długów, gdy dokładnie podsumuje się ich wysokość. Można wypisać wszystkie zalegające spłaty, ich kwoty, oprocentowanie oraz terminy spłat. Szczera odpowiedz na pytanie, czy miesięczne przychody wystarczają na zaspokojenie potrzeb i obsługę zadłużenia pozwala na spokojne oszacowanie swoich możliwości spłaty długu. Bardzo wiele osób nie radzi sobie z presją psychiczną wywołaną zadłużeniem. Efektem tego stresu może być lęk, depresja i uciekanie od problemu. Unikanie windykatora lub komornika, chociaż odkłada problem w czasie, nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ uniemożliwia prowadzenie negocjacji i dojście do porozumienia. Odważne i realistycznie podejście do swoich finansów jest pierwszym krokiem do pozbycia się długów.
- Ograniczenie wydatków
Nie trzeba ograniczać swoich potrzeb, jednak jeśli niektóre z nich przypominają bardziej zachcianki, dla własnej korzyści warto z nich zrezygnować. W realizacji tego planu pomaga ustalenie sobie zasad dotyczących zakupów, na przykład decyzja o niedokonywaniu ich pod wpływem impulsu, lub wydzielenie maksymalnej kwoty, jaką możemy wydać na określone dobra. Często dobrym pomysłem na uświadomienie sobie wydawanych kwot jest dokonywanie płatności gotówką - materialne pieniądze silniej przemawiają do świadomości niż liczby na wyciągu bankowym.
- Konsekwentna spłata wierzytelności
Przede wszystkim należy zapłacić obowiązkowe raty i minimalne kwoty na kartach kredytowych. Wolne środki, nawet gdy są to niewielkie kwoty, warto poświęcić, aby pozbyć się długów. Można je przeznaczyć albo na kredyt o najmniejszej kwocie - szybka spłata daje pozytywny efekt psychologiczny, albo na ten najwyżej oprocentowany - ma to uzasadnienie ekonomiczne. Jeśli wysokość opłat jest przytłaczająca, należy wynegocjować z bankiem przedłużenie okresu spłaty i zmniejszenie rat. Wierzycielom również zależy na bezpiecznym odzyskaniu długu, zatem często ułatwiają jego spłatę. Istnieje też możliwość wzięcia kredytu konsolidacyjnego, jednak jest on droższy od typowych kredytów.
Czytaj także:
Komentarze
0 comment