Jak prawidłowo powiesić flagę Polski. Kiedy oraz gdzie wieszamy flagę Polski?
Jak prawidłowo powiesić flagę Polski. Kiedy oraz gdzie wieszamy flagę Polski?
Zbliżają się majowe święta – Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, Święto Konstytucji 3 Maja. Dla uczczenia tych dni wielu z nas wywiesza w swojej okolicy flagi w barwach naszego kraju. Niestety niektórzy robią to źle. Wieszają flagę byle jak i byle gdzie, niekiedy nawet nie zdając sobie sprawy, że łamią w ten sposób prawo, a przecież są to nasze narodowe symbole i należy im się szacunek. Dlatego dowiedzmy się jak to robić prawidłowo.

Wygląd flagi

Polska flaga ma kształt prostokąta o proporcjach 5:8. Jest on podzielony wzdłuż na dwie równe części, z których górna jest w kolorze białym, a dolna w czerwonym. Flaga, którą chcemy wywiesić, musi być czysta, prosta i godnie się prezentować. Dlatego wszelkie zabrudzenia, wyblaknięcia, zagniecenia, przetarcia i podarcia dyskwalifikują ją jako narodowy symbol. Flagę można wyprać i później wyprasować, a najlepiej to robić przez inny materiał, który uchroni ją przez zżółknięciem od gorącego żelazka.

Na fladze nie wolno umieszczać żadnych napisów i znaków. Jedynym dozwolonym symbolem jest godło, ale takiej flagi mogą używać jedynie przedstawiciele dyplomatyczni, wojsko, marynarka i inne służby prezentujące kraj za granicą.

Kiedy wywieszać flagę

Flagi nie należy wieszać gdy pada deszcz, śnieg lub wieje silny wiatr, bo może wtedy się zerwać i spaść na ziemię. Jak również nie należy tego robić w taki sposób, aby ta stykała się z podłożem, gałęziami drzew i innymi przeszkodami. Flagę powinno się wywieszać z rana i ściągać wieczorem, a eksponowaną całą noc należałoby podświetlić.

Jak wywieszać flagę

- Wywieszając flagę z okna lub balkonu pamiętamy, by drążek był prostopadły do ściany budynku, a biel znajdowała się bliżej końca drzewca.

- Flaga wisząca przy wejściu do budynku lub na latarniach powinna być zawieszona pod kątem 45o od ściany. Biel ponownie bliżej końca masztu.

- Flaga wisząca luźno pomiędzy budynkami, na przykład, na poziomej linii powinna wisieć bielą po lewej stronie, patrząc od przodu flagi. Jej przód obserwujemy, gdy patrzymy na nią zgodnie z rosnąca numeracją kolejnych budynków.

- Flaga wisząca pionowo na poprzeczce zamocowanej do pionowego masztu powinna być zawieszona bielą bliżej tegoż masztu.

- Flagę w pionie, w innych okolicznościach, np. na obiektach sportowych, wieszamy tak, by biel znajdowała się po lewej stronie względem obserwatora. Flagi zawsze czytamy od góry na dół (nasza jest biało-czerwona), a jeśli wiszą pionowo, to od lewej do prawej. Dzięki temu zachowamy jej prawidłowy układ barw. Często popełnianym błędem jest zawieszanie pionowej flagi, tak jakbyśmy przesunęli ją o 90o zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jednakże wtedy, czytając ją od lewej strony, uzyskamy barwy czerwono-białe, wskazujące na księstwo Monako lub Indonezję. Pamiętajmy o tym.

- Flagę w pionie należy mocować na listwie lub poprzecznym drążku, dzięki czemu będzie ona cały czas rozwinięta.

- Małą flagę można również przywiesić za pomocą niewielkiego drążka na przednim, prawym błotniku samochodu. Mocujemy ją tak, by podczas jazdy rozwijała się w poziomie z bielą u góry.

- Flaga nie może leżeć na płasko i być eksponowana na dachach budynków.

- Flaga polska ma pierwszeństwo przed innymi, dlatego jest umieszczana na honorowym miejscu - z lewej strony (względem obserwatora), gdy flag jest parzysta liczba. A jeśli flagi są trzy lub jest ich pięć, to najważniejsza jest ta pośrodku, potem ta po lewej, później ta po prawej i tak dalej.

Po ściągnięciu flagi

Kiedy przyjdzie nam ściągnąć flagę, to należy ją złożyć i schować przed słońcem, od którego może wyblaknąć. Nie wolno jej zgniatać w bezładną kulkę i trzymać w brudnym miejscu. Natomiast kiedy ulegnie zniszczeniu, to nie wolno nam jej wyrzucić na śmieci i utylizować w żaden inny sposób niż spalenie, którego dokonujemy w ukryciu przed innymi.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!