Jak prawidłowo ustawić fotele w samochodzie?
Jak prawidłowo ustawić fotele w samochodzie?
Wystarczy źle dopasowane siedzisko, nieumiejętnie ustawiony zagłówek, nieodpowiednio naciągnięty pas i nawet drobna stłuczka samochodowa może się dla nas skończyć zwichnięciem stawów, zerwaniem ścięgien albo połamaniem kości. A przecież tak niewiele trzeba, by odpowiednio ustawić fotel i zminimalizować ryzyko odniesienia podobnych kontuzji i związanej z nimi długotrwałej rehabilitacji.

Dosłownie pól minuty przygotowania do jazdy może się zwrócić z nawiązką w czasie ewentualnej kraksy. Musisz jedynie wyregulować następujące komponenty:

Fotel

Oparcie fotela nie może być ustawione pionowo, ani w pozycji półleżącej, bo w ten sposób ograniczymy sobie pole widzenia, skrępujemy ruchy, a boczne poduszki powietrze być może nie ochronią nas przed uderzeniem głową w drzwi. Oparcie powinno być lekko odchylone do tyłu, aby podczas jazdy czuć się komfortowo.

Wysokość fotela

Po ustawieniu oparcia sprawdzamy wysokość siedziska. Jeżeli dotykamy głową sufitu, to jest ono zbyt wysokie i należy je wtedy obniżyć lub odchylić oparcie nieco bardziej do tyłu. Odległość głowy od podbicia dachu nie powinna być mniejsza nić długość małego palca.

Ustawienie wzdłużne

Odsuwamy fotel do tyłu lub przysuwamy go do przodu, tak by kolana nie obijały się o deskę rozdzielczą oraz kierownicę, bo w czasie wypadku może się to skończyć poważnymi uszkodzeniami stawów albo trudno gojącym się połamaniem miednicy. Przy całkowitym wyciągnięciu nóg do przodu, stopy muszą dociskać pedały aż do końca, a jednocześnie kolana powinny pozostać lekko ugięte. Dzięki temu nogi będą miały naturalną amortyzację. Gdyby były wyprostowane na sztywno, uderzenie w przód lub tył samochodu mogłoby skutkować zmiażdżeniem stawów i pozrywaniem przyczepów mięśniowych, co nierzadko kończy się trwałym kalectwem.

Zagłówek

Fotelowy zagłówek ustawiamy tak, by jego górna krawędź była na wysokości czubka głowy. Aby regulacja wysokości była możliwa dość często trzeba zwolnić blokadę znajdującą się w miejscu łączenia zagłówka z fotelem (widoczne na pierwszym zdjęciu). Głowę (potylicę) opieramy w centralnej części zagłówka.

Kierownica

Kierownica powinna być ustawiona tak, by siedząc wyprostowanym w fotelu móc położyć nadgarstek na jej górnej krawędzi. Ręce trzymamy na niej w pozycji „za piętnaście trzecia”. Mocniejsze oddalenie się lub przybliżenie do kierownicy, w czasie wypadku może sprawić, że poduszka powietrzna nie spełni swojej funkcji.

Pasy bezpieczeństwa

Na koniec zajmujemy się pasami bezpieczeństwa. Regulując ich wysokość za pomocą suwaka znajdującego się tuż za drzwiami (drugie zdjęcie), ustawiamy je tak, żeby pas poprzeczny przechodził przez środek naszego barku i obojczyka. Nie może on ocierać o szyję, ani znajdować się na końcu obręczy barkowej, gdyż albo się zsunie, albo potnie nam szyję. W obu przypadkach narobi nam więcej szkód niż pożytku. Pamiętamy również o tym, aby pas nie był poskręcany i luźny.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!