Jak przechytrzyć/okraść bankomat?
Jak przechytrzyć/okraść bankomat?
Od czasu do czasu pojawiają się informacje, że jakiś spryciarz ukradł bankomat. Przyjechał samochodem ciężarowym, załadował urządzenie i odjechał. To oczywiście jest jakaś możliwość dojścia do pieniędzy, chociaż wymaga niezłej tężyzny fizycznej. Masa bankomatu dochodzi do 600 kg. Istnieją jednak bardziej wyrafinowane sposoby przechytrzenia maszyny niż porwanie.

Niełatwo dobrać się do bankomatu. Na przykład w czerwcu bieżącego roku w sąsiednich Czechach miała miejsce taka próba pod każdym względem bijąca rekordy nieporadności. W Libercu młodociani przestępcy próbowali włamać się do bankomatu. używając palnika spawalniczego. Udało im się przepalić ścianę bankomatu, ale wcześniej spalili znajdujące się wewnątrz banknoty. Jak pech to pech. Ale jakim cudem zdołali doprowadzić operację do końca bez wszczynania alarmu?!

Dwa miliony dolarów

Do marca 2018 r. amerykańskim hakerom kilkakrotnie udało się uzyskać dostęp do bankomatów . Włamali się do systemu, dotarli do kodów PIN i ukradli 2 min dolarów. Jak właściwie mogło do lego dojść? Klaus Gheri. dyrektor techniczny firmy Phion tłumaczy, dlaczego złodziejom tak łatwo udało się sięgnąć po tę całkiem niemałą sumę: - Od strony mechanicznej bankomat jest zabezpieczony dobrze. Jednak prowadzący od niego kabel sieciowy już nie jest tak bezpieczny. Dlatego ze względów' bezpieczeństwa konieczne jest, aby wszelka komunikacja między bankomatem a centralą z systemem serwerów była szyfrowana. Atak na to właśnie łącze prawdopodobnie zakończyłby się niepowodzeniem, gdyby postępowano zgodnie procedurami bezpieczeństwa. Z tego powodu banki oraz firmy mające pracowników w terenie muszą używać prywatnych wirtualnych sieci (VPN), które zapewniają zaszyfrowaną i bezpieczną komunikację. Zainstalowanie kolejnego programu szyfrującego może jednak naruszyć konstrukcję bankomatu. Jedynym rozwiązaniem pozostaje więc szyfrowanie komunikacji między systemami i zastosowanie ochrony przed sieciowymi atakami w postaci sprzętowej zapory VPN. Banki mają jednak problem z zainstalowaniem takiego urządzenia bezpośrednio w obudowie bankomatu. Wewnątrz jest bardzo mało miejsca. Mankamentem takiego rozwiązania jest również to. że urządzenia montowane w bankomatach umieszczonych na ulicy muszą być odporne na wahania temperatury. Konwencjonalne rozwiązania administracyjne nie są dostosowane do obsługi dużej liczby stanowisk. Kłopoty z zapewnieniem tajemnicy przekazu oznaczają, że bankomaty umieszczeni w centrach handlowych oraz na ulicy nie s; zbyt bezpieczne. Z ryzyka banki zdają sobie sprawę. Nie musimy się nieustannie obawia o swoje oszczędności, bowiem atak tego typu wymaga naprawdę dużej profesjonalnej wiedzy i sporo wysiłku. Prawdopodobieństwo, że przeciętny użytkownik stanie się ofiarą takiego ataku, jest o wiele mniejsze niż ryzyko związane z nadużyciami, z którymi spotykamy się w wypadku kart kredytowych. A jak skończyli złodzieje, którzy okradli  bankomaty  w USA? Policja ich w końcu dopadła. Choć nadal nie są znane metody, jakimi się posłużyli podczas swojej wyrafinowanej kradzieży. Wiadomo jedynie że atak został przeprowadzony zdalnie, a do bankomatów złodzieje nawet się nie zbliżyli.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!