Należymy do światowej czołówki pod względem liczby psów i kotów przypadających na rodzinę. Nasi pupile towarzyszą nam w wyjazdach, ale czy wiemy, jak ich bezpiecznie przewozić samochodem?

Chodzi tu o zapewnienie bezpieczeństwa zwierzęciu, kierowcy i pasażerom. Tylko wtedy podróż z czworonogiem nie będzie dla nas dodatkowym stresem.

KOT W PUDEŁKU

Koty domowe, które nie wychodzą na zewnątrz, cierpią na agorafobię i podróż samochodem jest dla nich bardzo stresująca. W takich warunkach nawet najspokojniejszy7 „mruczek’ może się zachować nieprzewidywalnie, a co gorsza, wrodzona kocia ciekawość będzie go pchała do spenetrowania  każdego zakamarka wnętrza samochodu. Kot spacerujący po kokpicie czy7 przechodzący przez koło kierownicy to prawdziwy koszmar kierowcy, a nawet może być przyczyną wypadku. Żeby uniknąć takich atrakcji, wystarczy kupić plastikowy transporter. Łatwo utrzymać go w7 czystości, do środka warto włożyć jakiś stary sweter, bo dzięki naszemu zapachowi kot będzie czuł się bezpieczniejszy7

PIES W SZELKACH

Pies jest o wiele grzeczniejszy7 w7 samochodzie, ale jednocześnie stanowi większe zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa z racji większej masy. Przewożenie nawet niewielkich psów7 na półce pod tylną szybą świadczy o skrajnej nieodpowiedzialności ich właścicieli. W razie gwałtownego hamowania i ewentualnego uderzenia niezabezpieczony pies zostanie wystrzelony do przodu, a jego masa zostanie pomnożona przez prędkość samochodu. Nawet mały pies jest w stanie złamać kark osoby na przednim fotelu, jeśli uderzy7 w jej głowę. Z kolei średni lub duży, jeśli siedzi na kanapie, uderzy w7 przedni fotel z wystarczającą siłą, by złamać oparcie i spowodować poważne obrażenia siedzącej na nim osoby. Za kilkadziesiąt złotych można kupić specjalne psie szelki z uchem, przez które przewleka się pas bezpieczeństwa. Dzięki temu pies może buszować po tylnej kanapie, ale w razie hamowania lub uderzenia pas bezpieczeństwa i szelki utrzymają go w miejscu. W samochodzie kombi można przewozić psa w bagażniku - najlepiej, by przestrzeń bagażowa była oddzielona od pasażerskiej kratką. Bardzo ważne, by pies miał odpowiednią ilość miejsca i wentylację. Niedopuszczalne jest przewożenie zwierząt w bagażniku aut typu hatchback czy sedan - w pierwszym jest ciasno, a w drugim ciemno.

Jeżeli wybieramy się w długą trasę, upewnijmy się, że pies jest przyzwyczajony do jazdy samochodem. Dla kota (każdego) będzie to męczarnia, na którą nie warto go narażać bez potrzeby.

Twoja Ocena