Jak przygotować stół na Boże Narodzenie?
Jak przygotować stół na Boże Narodzenie?
Stół świąteczny, miejsce, gdzie spotykają się, czasem tylko raz w roku, bliskie osoby. Miejsce magiczne, łączące bliskich, nawiązujące do tradycji – nie może nie być odświętnie przygotowane.

Stół, jako miejsce spotkań jest w wielu domach centralnym elementem wystroju. Wokół niego gromadzi się rodzina, dlatego prócz funkcjonalności powinien być też estetycznie i elegancko przygotowany.

Specjalne miejsce dla bieli

Biel symbolizuje czystość, jest niezbędnym elementem w dekoracji stołu wigilijnego. Nawet trend niezwykle atrakcyjny, nakazujący ubarwienie świąt, nie może konkurować z tradycją. Nie trzeba naturalnie na wzór naszych babć dekorować stołu zarówno białym obrusem, jak i białą zastawą oraz serwetami, jednak elementy w tym kolorze koniecznie powinny znaleźć się na naszych stołach. Warto pamiętać też o tradycyjnym sianku, które obowiązkowo powinno znaleźć się pod obrusem. W niektórych regionach Polski wciąż żywa jest tradycja, by pod nakrycia wkładać pieniądze, które mają podczas Wigilii ulec rozmnożeniu. Po kolacji, osoba sprzątająca stół, może zebrać wszystkie włożone pod obrus przez gości pieniądze.

Zastawa z szafy

Na co dzień większość z nas do posiłków używa naczyń i zastaw praktycznych. Często są to kolorowe, ciekawie wyprofilowane talerze, barwne blaty, sztućce z zabawnymi rękojeściami czy fantazyjne szklanki. Wiele z nas ze względu na posiadane zmywarki, wybiera nakrycia bardziej odporne na mechaniczne uszkodzenia niż eleganckie, jednak na to wszystko jest miejsce w każdym innym okresie roku, ale nie w święta.
Na wigilijną kolację powinno się przygotować coś tradycyjnego, biała porcelana z pozłacanymi brzegami, skromne zdobienia, wysmakowane kolory. Na pewno wiele rodzin trzyma mniej praktyczne zastawy, gdzieś na dnie szuflad. Nie używa się ich na co dzień m.in. dlatego, że są mało praktyczne. Nie w tym rzecz, by zastawa była koszmarnie droga czy zaprojektowana u topowych designerów, ma być po prostu odświętna, inna niż ta używana na co dzień. Właśnie na święta warto odkurzyć duże wazy na zupę, ogromne półmiski na mięsa czy kryształowe kieliszki, których nigdy nie używamy.

Na stole prócz talerzy głębokiego i płytkiego, powinny się znaleźć małe talerzyki np. na śledzia czy ciasto i dwa komplety sztućców dla każdego uczestnika Wigilii (nie każdemu może bowiem pasować jedzenie zupy grzybowej i rybnej tą samą łyżką). Nie to jest jednak najważniejsze, pamiętajmy, że zgodnie z tradycją, w trakcie wigilijnej wieczerzy nasi dziadkowie jedli wszystkie dwanaście dań na jednym talerzu, zwykle też za pomocą jednego zestawu sztućców. Dobrze jest przy każdy nakryciu postawić dwie szklanki i kieliszek na wino. Na filiżanki przyjdzie czas po spożyciu głównego posiłku. Nie zapomnijmy o wolnym nakryciu dla zbłąkanego wędrowca, powinno ono być równie ładnie udekorowane jak wszystkie inne.

Zielona gałązki, stroiki i świece

Wbrew pozorom efektowne dekoracje bożonarodzeniowe nie muszą być drogie. Analizując koszty, może się okazać, że dużo tańszą opcją od tej zakładającej kupno gotowych stroików, będzie opcja zrobienia ich samodzielnie. W świątecznych trendach nadal popularne są dekoracje z żywych gałązek świerku, jodły czy nawet sosny, wisiorki z orzechów, papieru, maleńkie bombki w kieliszkach, kolorowe wstążki, szyszki czy papierowe wizytówki.

Wiadomo, że w okresie świąt szybko zapada zmrok, dlatego bardzo istotne przy dekorowaniu stołu będzie wyznaczenie miejsca na świece, które dopełniają klimat. Estetycznie i elegancko wyglądają świece w przezroczystym szkle, świece można też nabijać na srebrne świeczniki lub wkładać (pływające) do wielkich, płaskich mis. Jeśli na stole nie mamy wystarczające ilości miejsca, można świece przytwierdzić do wianuszka nad stołem. Oczywiście trzeba wtedy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo i zakupić świece z niekapiącego wosku i włożyć je w specjalne wieszaki na żyrandol, które będą dla nich sztywnym stelażem.

Zwykle w trakcie świąt stoły wręcz uginają się od pyszności i dlatego nie ma na nich zbyt wiele miejsca na stroiki i dekoracje, możemy jednak przystroić krzesła, okna, parapety – wszystko co jest zza stołu widoczne. Piękne materiałowe pokrowce na krzesła można uszyć samemu to nietrudny i tani sposób na udekorowanie pokoju. Do każdego krzesła można dodatkowo przytwierdzić zieloną gałązkę i wizytówkę z imieniem osoby, która ma na nim siedzieć. Na oknach zamiast zasłon, można przywiesić girlandy z zielonych łańcuchów.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!