Szczeniak po raz pierwszy przyprowadzany przez ciebie do domu prawdopodobnie nigdy nie doświadczył uczucia noszenia obroży na szyi. A już na pewno nigdy przedtem nie chodził na smyczy. Tego rodzaju ograniczenia są dla niego obce i dziwne. Szyja jest bardzo delikatną częścią ciała. Pies instynktownie ją chroni. Wiele psów nie lubi, gdy coś się dzieje w okolicach ich łbów. To prawdziwa inwazja w ich przestrzeń osobistą.

Najpierw przyzwyczaj szczeniaka do obroży. Załóż ją na kilka sekund. Staraj się nie przeciągać jej przez psi łeb, ale najpierw ją rozepnij, a potem zapnij mu na szyi. Nie zaciskaj jej zbyt mocno, niech sobie luźno zwisa na jego szyi. Pochwal psa i daj mu nagrodę. Potem zdejmij obrożę. Stopniowo wydłużaj czas noszenia obroży przez psa, wykorzystuj jego pozytywne reakcje, dopóki nie przyzwyczai się do tego uczucia. Za każdym razem mocniej zaciskaj obrożę, aż nie będzie się mogła ześlizgnąć przez łeb. Niektóre psy potrzebują więcej czasu, żeby przywyknąć do obroży. Kiedy pies przyzwyczai się do obroży, nie zdejmuj jej.

Kolejny krokiem jest wprowadzenie smyczy. Przyczep ją do obroży i zawołaj szczeniaka. Pochwal go i daj mu smakołyk, gdy do ciebie przyjdzie. Poćwicz zakładanie i odpinanie smyczy, nagradzając malucha, gdy jest spokojny. To sprawi, że psiak przyzwyczai się do smyczy. Zawsze musisz najpierw przyzwyczaić szczeniaka do obroży i smyczy, a dopiero później możesz wyprowadzić go na zewnątrz. Kiedy już znajdzie się poza domem, zostanie zbombardowany mnóstwem nowych rzeczy. Nie pozwól, żeby obroża i smycz były częścią tego przytłaczającego doświadczenia.

I tak będzie miał dość innych wrażeń.

Twoja Ocena