Lubię używać kojca, który ma otwarte drzwiczki. Jeśli nie ma mnie w pobliżu, by pilnować psa, zamykam drzwi. Potrzeba kilku dni, żeby szczeniak poczuł się w kojcu swobodnie. Musisz stopniowo go do tego przyzwyczajać. Jeśli zrobisz to jak należy, kojec będzie dla niego przyjemnym miejscem. I będzie jak jego własne legowisko.

 Będzie je postrzegać jako miejsce, które jest ciepłe, wygodne i w którym są jego ulubione zabawki. Czasami podaję szczeniakowi miskę w kojcu, by umocnić jego przekonanie, że tam dzieją się dobre rzeczy.Kiedy po raz pierwszy wprowadzasz kojec, pozwól szczeniakowi tam wejść i dokładnie go zbadać. Gdy już to zrobi, zamknij drzwi na jakiś czas i znowu je otwórz, bardzo chwaląc szczeniaka. Wrzuć pyszny smakołyk do kojca i niech piesek go weźmie, potem zamknij drzwi na 30 sekund. Kiedy je otworzysz, bardzo go pochwal. Powtarzaj to ćwiczenie do czasu, gdy twój szczeniak zacznie chętnie przebywać w kojcu przez pięć minut. Następnie zostaw drzwi otwarte i zacznij od nowa następnego dnia. W końcu dojdzie do tego, że szczeniak będzie tam sam wchodzić i wychodzić, a także będzie chętnie zostawać w środku niezależnie od tego, czy drzwi są zamknięte czy nie.

W czasie szkolenia szczeniaka nie zostawiaj go zamkniętego w kojcu na więcej niż trzy godziny. Nie jest wykluczone, że zostanie tam dłużej, jeśli tylko drzwi będą otwarte.

Niektóre szczeniaki i psy nigdy nie poddają się szkoleniu w kojcu i denerwują się, gdy muszą w nim przebywać. Nadmierne piszczenie, szczekanie czy gryzienie drutu, drapanie lub siusianie powie ci, że kojec nie jest dobrym narzędziem do wykorzystania. To nie znaczy, że twój pies nie nauczy się czystości w domu. Nauczyłam czystości wiele psów i nie używałam w tym celu kojca.

Twoja Ocena