Jak się nie odchudzać? O błędach w diecie
Jak się nie odchudzać? O błędach w diecie
Dziś chciałabym przyjrzeć się błędom i przybliżyć skutki złego stosowania każdej diety, ku przestrodze tych wszystkich, którzy myślą o zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów przed Sylwestrem.

Błędy podczas stosowania diety

Po pierwsze, chciałabym jeszcze raz podkreślić za specjalistami ds. odżywiania, że dieta cud nie istnieje. Z pewnością nie będzie więc tak, że w ciągu grudnia schudniemy tyle, że zmieścimy się w sukienkę o 6 rozmiarów mniejszą. Szybkie chudnięcie w krótkim czasie nie jest wynikiem dobrze dobranej diety, a może być przyczyną choroby. Dieta cud nie istnieje tym bardziej, gdy „specjaliści” zapewniają nas, że schudniemy bez wysiłku. Odchudzanie wymaga wiele wysiłku, zwłaszcza fizycznego.

Do każdej diety trzeba się odpowiednio przygotować, również psychicznie. Jeśli uda nam się oszukać wygłodniały mózg, organizm. zamiast sięgać po dodatkowe źródło energii, będzie ją czerpał z zapasów, zgromadzonych w postaci fałdek tłuszczu. Każda dieta, to też zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych i żołądek musi być na nią przygotowany. Jeśli stosujemy, opisywaną już przeze mnie dietę 1000 kalorii, to najlepiej stopniowo zmniejszać ich ilość. Zbyt restrykcyjne zmiany pozwolą na odchudzanie przez pierwsze dwa dni, potem skapitulujemy i zaczniemy podjadać.

Głodówka to nie dieta – musimy to zapamiętać. Głodzenie się powoduje, że nie dostarczamy organizmowi niezbędnych składników, co sprawia, że przestawia się on na „tryb oszczędnościowy”. Jednak nie spala on tak, jakbyśmy chcieli tkanki tłuszczowej, ale sprawia, że tracimy mięśnie i zmagazynowaną wodę.

Skutki złej diety

Stosowanie głodówki jest jedną z najczęstszych przyczyn efektu jojo. Oznacza to, że w dość krótkim czasie tracimy na wadze, nawet znacznie, jednak, kiedy zaczynamy jeść „normalnie”, okazuje się, że zaczynamy tyć. Czasem efekt jojo sprawia, że przybieramy na wadze nawet dwa razy więcej, niż wcześniej straciliśmy.

Zła dieta, to również bardzo szybkie chudnięcie. Nie ma powodów do radości, jeśli w ciągu tygodnia zrzucimy nawet kilka kilogramów. Najpewniej w niedługim czasie możemy się spodziewać, że stęsknione kilogramy do nas wrócą. Zdrowe odchudzanie to takie, kiedy w ciągu tygodnia tracimy od 0,5 do 1 kilograma.

Odchudzanie się może być również przyczyną zbyt dużej utraty wagi. Dlatego przed wybraniem diety, wybierzmy się do specjalisty, który oszacuje naszą prawidłową wagę, obliczy BMI oraz bezpieczną liczbę kilogramów, które możemy zrzucić. Kontrola jest w przypadku odchudzania niezwykle ważna. Jej brak może być przyczyną bulimii albo anoreksji.

Stosowanie diety to jedno, natomiast zdrowe odżywianie, zwłaszcza po, to drugie. Pamiętajmy więc, że utrzymanie odpowiedniej wagi zależy od nas – nie może przecież dojść do sytuacji, w której, po miesiącu wyrzeczeń, fundujemy sobie kilka dni z fast foodami w roli głównej. Nie od dziś wiadomo, że istota odchudzania tkwi w naszej głowie.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!