Nie możesz wrócić do formy po COVID-19? A może od lat palisz papierosy? By ocenić, w jakiej kondycji są twoje płuca, lekarz zleci spirometrię.

Jest to nieinwazyjne i bezbolesne badanie konieczne do diagnostyki chorób układu oddechowego, takich jak m.in. astma oskrzelowa czy przewlekła obturacyjna choroba płuc, (POChP). Spirometria pozwala zmierzyć objętość i pojemność płuc, określa też szybkość przepływu powietrza przez płuca i oskrzela w trakcie oddychania.

Jakie są wskazania do spirometrii

Oprócz podejrzenia wymienionych chorób (i kontroli w ich przebiegu), są to:

✓ przebyte niedawno zapalenie płuc, również covidowe,

 ✓ szybka męczliwość, trudności z oddychaniem podczas wysiłku fizycznego,

✓ nawracające infekcje dróg oddechowych,

 ✓ duszności, świszczący oddech, męczący kaszel niespowodowany infekcją, nieprawidłowości w wynikach innych badań (np. RTC klatki piersiowej, morfologii).

Przebieg badania

Najpierw przeprowadzany  jest wywiad. Badanie przeprowadzka lekarz lub technik, a jakość pomiarów zależy od naszej współpracy z nimi.

✓ Spirometrię wykonuje się w pozycji siedzącej. Plecy muszą być wyprostowane, nie wolno krzyżować nóg ani przechylać głowy, bo to może zaburzać przepływ powietrza. ✓ Na nos zostaje założony specjalny klips, który wymusza oddychanie ustami, do których pacjent wkłada plastikowy ustnik spirometru.

✓ Następnie postępujemy zgodnie z komendami: zaczyna się od serii spokojnych wdechów, potem trzeba kilkakrotnie wciągnąć jak najwięcej powietrza i wydmuchiwać je w ustnik jak najmocniej. Całe badanie trwa 15 - 20 minut.

Czy trzeba się jakoś przygotować

Choć badanie nie wymaga szczególnego przygotowania, sa pewne zalecenia.

✓ Na dwie doby przed badaniem zaleca się odstawienie leków z teofilina o przedłużonym uwalnianiu. Preparaty zawierające tiotropium należy odstawić na tydzień przed badaniem. trzeba zrezygnować też z niektórych leków przeciwastmatycznych (szczegóły poda lekarz kierujący).

Ubierz się w wygodne, niekrępujące ubrania.

✓ Na co najmniej 2 godziny przed badaniem lepiej nie Jeść, a także nie pić napojów gazowanych oraz kawy i mocnej herbaty.

✓ Minimum 4 godziny (najlepiej 24 godz.) przed badaniem nie wolno spożywać alkoholu i palić papierosów.

✓ Spirometrię wykonuje się po 15-minutowym odpoczynku, a na godzinę przed unikamy intensywnego wysiłku.

Jeśli korzystamy z protezy zębów, możliwe, że trzeba będzie Ją wyjąć na czas badania (warto zabrać opakowanie).

Twoja Ocena