views
Jest to nieinwazyjne i bezbolesne badanie konieczne do diagnostyki chorób układu oddechowego, takich jak m.in. astma oskrzelowa czy przewlekła obturacyjna choroba płuc, (POChP). Spirometria pozwala zmierzyć objętość i pojemność płuc, określa też szybkość przepływu powietrza przez płuca i oskrzela w trakcie oddychania.
Jakie są wskazania do spirometrii
Oprócz podejrzenia wymienionych chorób (i kontroli w ich przebiegu), są to:
✓ przebyte niedawno zapalenie płuc, również covidowe,
✓ szybka męczliwość, trudności z oddychaniem podczas wysiłku fizycznego,
✓ nawracające infekcje dróg oddechowych,
✓ duszności, świszczący oddech, męczący kaszel niespowodowany infekcją, nieprawidłowości w wynikach innych badań (np. RTC klatki piersiowej, morfologii).
Przebieg badania
Najpierw przeprowadzany jest wywiad. Badanie przeprowadzka lekarz lub technik, a jakość pomiarów zależy od naszej współpracy z nimi.
✓ Spirometrię wykonuje się w pozycji siedzącej. Plecy muszą być wyprostowane, nie wolno krzyżować nóg ani przechylać głowy, bo to może zaburzać przepływ powietrza. ✓ Na nos zostaje założony specjalny klips, który wymusza oddychanie ustami, do których pacjent wkłada plastikowy ustnik spirometru.
✓ Następnie postępujemy zgodnie z komendami: zaczyna się od serii spokojnych wdechów, potem trzeba kilkakrotnie wciągnąć jak najwięcej powietrza i wydmuchiwać je w ustnik jak najmocniej. Całe badanie trwa 15 - 20 minut.
Czy trzeba się jakoś przygotować
Choć badanie nie wymaga szczególnego przygotowania, sa pewne zalecenia.
✓ Na dwie doby przed badaniem zaleca się odstawienie leków z teofilina o przedłużonym uwalnianiu. Preparaty zawierające tiotropium należy odstawić na tydzień przed badaniem. trzeba zrezygnować też z niektórych leków przeciwastmatycznych (szczegóły poda lekarz kierujący).
Ubierz się w wygodne, niekrępujące ubrania.
✓ Na co najmniej 2 godziny przed badaniem lepiej nie Jeść, a także nie pić napojów gazowanych oraz kawy i mocnej herbaty.
✓ Minimum 4 godziny (najlepiej 24 godz.) przed badaniem nie wolno spożywać alkoholu i palić papierosów.
✓ Spirometrię wykonuje się po 15-minutowym odpoczynku, a na godzinę przed unikamy intensywnego wysiłku.
Jeśli korzystamy z protezy zębów, możliwe, że trzeba będzie Ją wyjąć na czas badania (warto zabrać opakowanie).
Komentarze
0 comment