Jak udowodnić nierówne traktowanie (dyskryminacje) w pracy?
Jak udowodnić nierówne traktowanie (dyskryminacje) w pracy?
Jak udowodnić nierówne traktowanie (dyskryminacje) w pracy?

• Rób notatki Gdy zauważysz pierwsze oznaki dyskryminacji lub molestowania, załóż dziennik. Zapisz datę, godzinę i miejsce oraz nazwisko sprawcy i świadka. Przykład: „30 VI 2022 r. w kantynie mój przełożony Kazimierz Zet nazwał mnie zramolałą ropuchą i powiedział, że nienawidzi pracować ze starymi prykami. Słyszeli to obecni w kantynie moi współpracownicy, Janina Nieznalska i Tomasz Iksiński".

• Zbieraj dowody Zachowuj wszystko, co może stanowić dowód w sprawie, nawet jeśli wydaje ci się, że nie ma to wielkiej wagi (np. notatka służbowa lub e-mail z ksenofobiczną uwagą). Jeśli ktoś obraża innych w sposób publiczny, np. wywieszając rasistowski żart rysunkowy w ubikacji, masz prawo zdjąć go ze ściany i skopiować lub nawet zachować jako dowód.

• Nie używaj dyktafonu Nie nagrywaj rozmów z osobą dopuszczającą się dyskryminacji lub molestowania, chyba że wiesz, że będzie to jedyny i mocny dowód. Nawet jeśli mieszkasz w kraju, w którym nagrywanie czyichś wypowiedzi bez zgody rozmówcy jest dozwolone, lepiej tego nie rób. Adwokaci specjalizujący się w prawie pracy twierdzą że robi to złe wrażenie na sędziach, którzy uważają nagrywanie innych osób za nieetyczne.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!