Jak wybrać odpowiedni rodzaj miodu? Jak rozpoznać jaki to rodzaj miodu?
Jak wybrać odpowiedni rodzaj miodu? Jak rozpoznać jaki to rodzaj miodu?
Wrzosowy, rzepakowy, lipowy, wielokwiatowy, spadziowy – to tylko niektóre z rodzajów miodu, jakie możemy spotkać na półkach sklepowych. Nie trudno się domyśleć, że takie określenie ma nam sugerować z pyłków i soków jakich roślin powstał dany miód. I trzeba wiedzieć, że jest to bardzo istotna informacja, ponieważ oprócz różnych smaków, każdy z tych produktów ma także inne właściwości zdrowotne. A więc jaki powinniśmy wybrać na własne potrzeby?

Miód akacjowy

Bardzo słodki i dość długo pozostaje w stanie płynnym. Jest polecany szczególnie osobom cierpiącym na choroby układu trawiennego i moczowego. Ochrania i regeneruje ścianki żołądka oraz zapobiega powstawaniu kamicy nerkowej z racji swojego moczopędnego działania. Posiada wiele cukrów prostych, które łatwo przenikają do krwi odżywiając cały organizm, a co za tym idzie pomaga zwyciężyć zmęczenie i odpręża. Okłady z miodu akacjowego przyspieszają gojenie liszajów i innych chorób skórnych.

Miód gryczany

Słodki, ostry, lekko piekący; wolno krystalizuje (do czterech miesięcy). Bardzo dobry na problemy z miażdżycą i sercem. Wzmacnia układ nerwowy, pamięć, wzrok, a także odtruwa wątrobę. Dzięki dużej zawartości żelaza pomaga w leczeniu niedokrwistości, natomiast obecność witaminy C wzmacnia organizm i pilnuje przed niebezpiecznymi wolnymi rodnikami. Dodatkowo przyspiesza proces gojenia ran oraz zrastania uszkodzonych kości, dlatego zaleca się go spożywać po operacjach i cięższych chorobach.

Miód lipowy

Słodki, ale równocześnie ostry i nieco gorzki; krystalizuje w ciągu kilku tygodni. Ponieważ ma właściwości przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe i wysoką aktywność antybiotyczną, jest idealny do leczenia grypy, przeziębienia i innych chorób górnych dróg oddechowych. Oprócz tego pomaga w schorzeniach sercowych, a dzięki zawartości olejków eterycznych uspokaja, łagodzi stres i ułatwia zasypianie.

Miód manuka

Jest to miód zbierany z kwiatów manuka rosnących w Nowej Zelandii. Zyskuje sobie coraz większą sympatię na całym świecie z racji swoich wybitnych właściwości leczniczych. Wspomaga układ trawienny i odpornościowy oraz pozytywnie wpływa na kondycję skóry. A dzięki substancji o nazwie methylglyoxal (MGO lub UMF) ma bardzo silne działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i odkażające. Kupując go sprawdzamy liczbę wskazującą ilość MGO lub UMF. Im jest większa, tym silniejsze działanie bakteriobójcze, ale również wyższa cena.

Miód rzepakowy

Słodki, z lekką nutą goryczki; bardzo szybko się krystalizuje (nawet w ciągu tygodnia). Ma dobry wpływ szczególnie na serce, naczynia krwionośne, wątrobę, nerki, górne drogi oddechowe, tarczycę i śledzionę. Polecany jest także przy chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy, podwyższonym ciśnieniu oraz miażdżycy. Ponadto, dzięki dużej zawartości boru, wspomaga wzrost i odbudowę kości, a także reguluje metabolizm.

Miód wrzosowy

Delikatnie słodki i nieco gorzkawy; krystalizuje raczej szybko. Działa moczopędnie i przeciwzapalnie, dlatego wspomaga leczenie chorób dróg moczowych, prostaty i kamicy nerek, a także stanów zapalnych jamy ustnej. Dobrze wpływa na jelita i żołądek, ułatwiając trawienie.

Miód wielokwiatowy lub leśny

Smak i krystalizacja są zależne od rodzaju oblatywanych kwiatów. Stosuje się go ogólnie jako wzmocnienie organizmu i pomoc w leczeniu różnych chorób. Rodzaj leczonych schorzeń jest również uwarunkowany rodzajem zbieranego pyłku. Wskazany dla osób cierpiących na alergie.

Miód spadziowy (z drzew iglastych)

Słodki o żywicznym posmaku; krystalizuje dość szybko (w kilka tygodni). Spadź, to wydzielina owadów żywiących się roślinnością. Jeżeli nie potrafią one zsyntetyzować wszystkich cukrów pobranych z rośliny, to wydzielają je w postaci spadzi zbieranej później, między innymi, przez pszczoły. Jest on polecany w chorobach górnych dróg oddechowych, naczyń krwionośnych i serca, a także stosuje się go przy anemii i problemach z przemianą materii. Zawiera dużo białka, więc ma wysoką wartość odżywczą.

Miód spadziowy (z drzew liściastych)

Słodki o nieco cierpkim i specyficznym smaku; krystalizuje dość szybko. Zastosowanie podobne jak miodu z drzew iglastych, a ponadto pozytywnie wpływa na układ moczowy i drogi żółciowe.

Przechowywanie

Aby miód nie stracił swoich właściwości musimy go odpowiednio przechowywać. Powinien być szczelnie zamknięty w szklanym słoiczku i schowany przed działaniem promieni słonecznych. Przetrzymywany w temperaturze pokojowej lub w lodówce może stać nawet kilka lat i nic mu się nie stanie – zachowa swoje wartości, a najwyżej trochę zmieni swój kolor lub straci swój zapach.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!