Jak wykąpać niemowlaka krok po kroku? Pierwsza kapiel noworodka - kiedy i jak?
Jak wykąpać niemowlaka krok po kroku? Pierwsza kapiel noworodka - kiedy i jak?
Pierwsza kąpiel jest ogromnym przeżyciem zarówno dla dziecka jak i rodziców. Niedoświadczonym rodzicom mogą drżeć ręce, a dla dziecka to kolejne nowe doświadczenie w poznawaniu świata. Najlepiej, aby kąpiel odbywała się o stałej porze, najkorzystniej przed wieczornym karmieniem. Codziennie powtarzający się rytuał kąpieli da dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Starajmy się, aby wszystkie niezbędne rzeczy przygotować wcześniej i uniknąć pośpiechu, a sama kąpiel była okazją do pieszczot i delikatnego masażu naszego maleństwa.

Niezbędne rzeczy do kąpieli:

  • plastikowa wanienka – dno można wyłożyć tetrową pieluszką, żeby nie było śliskie
  • gruby ręcznik frotte do ułożenia dziecka po kąpieli
  • miseczka z przegotowaną wodą do mycia twarzy
  • ręcznik do wytarcia
  • waciki bawełniane
  • mydełko lub żel do mycia
  • termometr do wody
  • piżamka
  • sucha pieluszka
  • krem pielęgnacyjny

Temperatura pomieszczenia, w którym odbywa się kąpiel powinna wynosić około 22-24 stopni. Wanienkę należy postawić na wysokości bioder, aby się nie schylać. Woda do kąpieli powinna mieć temperaturę około 37 stopni – do sprawdzenia termometrem lub starym sposobem za pomocą łokcia (uczucie lekkiego ciepła).  Rozebranego maluszka delikatnie, powoli zanurzamy w wodzie. Zbyt szybki i gwałtowny kontakt z wodą może przestraszyć dziecko. Gdy pupa opiera się o dno wanienki, główkę dziecka możemy oprzeć na ramieniu, a drugą wolną ręką myć malucha.

Mycie główki niemowlaka

Główkę myjemy codziennie delikatnym mydełkiem lub żelem. Po ukończeniu pierwszego miesiąca życia można dodawać delikatny szampon, który nie pieni się obficie, nie drażni oczu i łatwo się spłukuje. Spłukiwanie powinno być delikatne , aby piana i woda nie dostały się do oczu, ale staranne żeby usunąć resztki szamponu. U dzieci z ciemieniuchą  na kilka godzin przed kąpielą warto nasmarować główkę oliwką lub specjalnym preparatem zaleconym przez dermatologa, żeby ułatwić zmywanie łusek.

Po jakim czasie pierwsza kąpiel noworodka?

Kiedy należy wykąpać noworodka po powrocie ze szpitala? Z pierwszą kąpielą noworodka można odczekać dwa lub trzy dni, dając sobie i dziecku czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Często u noworodków występuje maź płodowa, która chroni i nawilża skórę, stąd nie poleca się szybszej kąpieli.

W czym pierwsza kąpiel noworodka?

Do mycia noworodka najbardziej zalecane jest używanie wody z niewielkim dodatkiem bardzo łagodnego kosmetyku, przebadanego przez renomowaną instytucję badawczą (o ile na jego opakowaniu wyraźnie zaznaczono, że może być stosowany od pierwszego dnia życia).

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!