Jak wysłać pieniądze za granicę? Co potrzeba żeby wysłać pieniądze za granicę?
Międzynarodowe przelewy bankowe, przekazy Poczty Polskiej, systemy P2P to niektóre sposoby, aby wysłać pieniądze za granicę. W sytuacji, kiedy najbliżsi potrzebują pomocy finansowej i przebywają za granicą, jest wiele sposobów na to, aby im pomóc. Aby wysłać pieniądze za granicę, w niektórych przypadkach nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wszystkie sposoby są bezpieczne i gwarantują dostarczenie określonej kwoty w różnych terminach, w zależności od wybranej metody wysyłki.

Przelew bankowy
Klienci posiadający konto w banku, aby wysłać pieniądze za granicę mogą skorzystać z przelewów międzynarodowych. Jednym z nich jest SEPA, czyli przelew europejski. W tym przypadku wysyłka pieniędzy może zostać dokonana do wszystkich krajów Unii Europejskiej, a także do Szwajcarii, Norwegii oraz Islandii. Przelew ten jest rozliczany w euro. Wysokość prowizji zależy od danego banku i pokrywają ją zarówno odbiorca, jak i nadawca. Jest to kwota od kilku do kilkunastu złotych. W przypadku posiadania konta internetowego, można dokonać przelewu bez wychodzenia z domu. Konieczne jest podanie numeru konta w formacie IBAN (pierwsze litery to kod kraju, a następnie podawany jest numer rachunku). Ponadto należy podać kod banku (BIC lub Swift), który składa się z ośmiu lub jedenastu znaków. Pieniądze powinny dotrzeć na konto odbiorcy w ciągu kilku dni (maksymalny czas oczekiwania to sześć dni roboczych).

Wysyłka za ocean
Aby wysłać pieniądze za granicę, na przykład do Stanów Zjednoczonych czy Australii, można skorzystać z przelewu walutowego. W tym przypadku prowizję w całości może pokryć nadawca lub odbiorca. Gdy przelew jest wysyłany poza granice Unii Europejskiej, w operacji zazwyczaj uczestniczą także banki pośredniczące, co sprawia, że prowizja jest nieco większa niż przy przelewie europejskim. Jest to zazwyczaj od 0,2 do 0,4 procenta wysyłanej kwoty. Warto dowiedzieć się w banku o wysokość prowizji i czas realizacji, przed wysłaniem przelewu.

Poczta Polska
Istnieje także tradycyjny sposób przesyłania pieniędzy, czyli za pośrednictwem Poczty Polskiej, która oferuje przekaz zagraniczny. W tym przypadku kwotę można wysłać do 33 krajów. Koszty przesyłki uzależnione są od wysyłanej kwoty. Przykładowo, za przesłanie pieniędzy w kwocie do 500 złotych, należy zapłacić 13 złotych prowizji. Od 500 złotych do 1000 złotych to prowizja w wysokości 20 złotych. Każde następne 100 złotych zwiększa kwotę prowizji o 1 złoty. Nadanie przekazu nie jest skomplikowane. Wystarczy wypełnić specjalny blankiet dostępny na poczcie, wpisując kwotę przekazu w polskich złotych. Pracownik poczty przelicza kwotę na konkretną walutę. W Europie czas oczekiwania na przekaz wynosi od 5 do 13 dni, natomiast wysyłki za ocean trwają dłuższy okres.

Inne sposoby
Można także skorzystać z usług firm specjalizujących się w zagranicznych transferach. W punkcie usługowym należy przedstawić dowód tożsamości i wypełnić formularz. Pieniądze można odebrać już w kilkanaście minut, a odbiorca musi okazać dowód tożsamości. Jeśli nie posiada dokumentów, może podać specjalny kod, który dostał nadawca przy wysyłce pieniędzy. Prowizja jest jednak wyższa w porównaniu z innymi metodami, ze względu na ekspresowy czas realizacji. Aby wysłać pieniądze za granicę, można skorzystać także z systemów internetowych P2P (person to person). Wystarczy założyć bezpłatne konto w jednym z takich systemów i przelać pieniądze z konta bankowego. Następnie należy podać adres email odbiorcy (który także musi posiadać konto w systemie P2P) i wysłać określoną kwotę.

Od jakiej kwoty banki informują urząd skarbowy 2022?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami banki mają obowiązek przekazywania informacji do US w sytuacji, kiedy kwota przelewu przekracza 15 000 euro. Oczywiście przekazywanie informacji o przelewach pomiędzy bankiem a US odbywa się poza wiedzą klienta. Nie oznacza to także, że jesteś narażony na kontrolę ze strony urzędu.

Ile pieniędzy można wysłać za granicę?

W pełni legalnie możemy przewieźć przez granicę środki płatnicze o wartości do 10 tysięcy euro (lub równowartość tej kwoty w innej walucie). Jeśli nie przekraczamy tej kwoty, to nie musimy nic i nigdzie zgłaszać.

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!