Jak założyć firmę w Niemczech: krok po kroku
Jak założyć firmę w Niemczech: krok po kroku
Założenie firmy na terenie Niemiec jest bardzo proste, wystarczy meldunek i dokument potwierdzający założenie firmy, aby rozpocząć działalność usługową, handlową lub produkcyjną. Założyć firmę w Niemczech, czyli zarejestrować i rozpocząć działalność to czynności bardzo uproszczone. Znajomość języka niemieckiego to w zasadzie niezbędna umiejętność, aby móc prowadzić jakiekolwiek przedsiębiorstwo na terenie Niemiec.

 Jednak nawet pomoc osoby znającej niemiecki może okazać się wystarczająca, o ile znajomość języka nie będzie potrzebna podczas prowadzenia firmy.

 Podstawowe czynności

 Aby założyć firmę w Niemczech należy zacząć od meldunku, czyli od wynajęcia bądź zakupienia mieszkania lub domu w rejonie, w którym chcemy prowadzić przedsiębiorstwo. Meldunek przeprowadza się w urzędzie meldunkowym – Polizeiliche Anmeldung, na podstawie umowy najmu bądź zakupu. Firmę można prowadzić w wynajętym mieszkaniu lub domu albo znaleźć na nią odpowiednio inny lokal. Z otrzymanym meldunkiem, dowodem osobistym lub paszportem i przygotowanym pomysłem na przedsiębiorstwo, należy udać się do urzędu do spraw gospodarczych – Gewerbeamt, w dużych miastach, a w małych Ordnungsamt. Podczas rejestracji polegającej na wypełnieniu formularza Gewerbeanmeldung należy podać adres firmy, przedstawiąjąc umowę najmu i dokument meldunkowy oraz przedłożyć dokument stwierdzający tożsamość. W wypełnionym formularzu niezbędne jest podanie podstawowych danych firmy, takich jak dane osoby zakładającej firmę, rodzaj działalności, typ spółki czy przewidywany obrót firmy związany z opodatkowaniem. Zasadniczo te czynności są wszystkimi, a po wypełnieniu formularza i uiszczeniu opłaty rejestracyjnej, zależnej od wielkości miasta, wahającej się od dziesięciu do pięćdziesięciu euro (duże miasto większa, małe mniejsza) w ciągu kilku dni, a czasem od ręki otrzymuje się dokument potwierdzający otwarcie działalności.

 Założyć firmę w Niemczech - dalsze czynności

 Chociaż nie jest to wymagane, w celu usprawnienia procesu zakładania firmy w Niemczech, można osobiście udać się do innych urzędów, które o fakcie rejestracji zostają poinformowane przez Gewerbeamt. Informacja o założeniu firmy w Niemczech przekazana zostaje do Finanzamt, czyli do niemieckiego Urzędu Skarbowego, Berufsgenossenschaftu, będącego Urzędem Zrzeszenia Zawodowego, Industrie und Handelskammer, izby przemysłowo – handlowej, Statistischeamtu - Urzędu Statystycznego oraz jeśli działalność ma charakter rzemieślniczy, do Izby Rzemieślniczej - Handwerkskammer. Samodzielne udanie się do tych urzędów, w szczególności do Finanzamt, pozwoli łatwiej uzyskać niektóre zaświadczenia i pomoc dotyczącą różnych zagadnień. Nie trzeba jednak tego robić, z uzyskanym od Gewerbeamt potwierdzeniem założenia firmy w Niemczech można poczekać na listy od wymienionych urzędów, które na zarejestrowany adres przyślą swoje zapytania. Gdy chcemy założyć firmę w Niemczech warto posiadać wstępne rozpoznanie rynku, zarówno pod względem prowadzonej działalności, jak pod względem prawnym i urzędniczym. Warto dowiedzieć się o różnych możliwościach związanych z prowadzeniem działalności oraz dostępnością do różnej pomocy, która we wszystkich wymienionych urzędach jest bezpłatna.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!