Jak zdobyć licencję (bez) pilota?
Jak zdobyć licencję (bez) pilota?
Niedługo po wprowadzeniu samolotów bezpilotowych do operacji wojskowych popularność dronów zwiększyła się również w środowisku cywilnym. Rozpowszechniły się tak szybko, że zaskoczyło to ustawodawców w poszczególnych krajach. W ten sposób drony były nie tylko bez pilota, ale także bez prawa.

Na początku drony nie były aż tak popularne ze względu na wielkość i cenę, ale wraz z obniżką cen i zmniejszeniem się ich rozmiarów, stawały się coraz bardziej pożądanym towarem. Obecnie znajdują coraz więcej obszarów zastosowań. Dziś drony są już objęte dokładnymi regulacjami prawnymi. W Polsce stanowieniem prawa dla dronów zajmuje się Zespół do spraw bezzałogowych statków powietrznych. W naszym kraju loty poza zasięgiem wzroku operatora możliwe są wyłącznie w wyznaczonych strefach. Do obsługi dronów ważących powyżej 25 kg niezbędne są natomiast specjalne pozwolenia. Oczywiście przede wszystkim należy pamiętać o bezpieczeństwie i prywatności ludzi.

CO KRAJ TO OBYCZAJ

Obecnie w każdym kraju UE panują inne zasady dotyczące dronów. Unifikacją praw i regulacji zajmuje się już Komisja Europejska. Pierwszy zarys ma opublikować w 2017 r. W USA normami zajmuje się Federalna Administracja Lotnictwa (FAA), która w tym roku ma zamiar wprowadzić jeszcze surowsze regulacje. Nie podoba się to firmie Amazon, która lobbuje złagodzenie przepisów. FAA przyznaje również pozwolenia na komercyjne wykorzystanie dronów. Na razie pozwolenie posiada bardzo niewiele przedsiębiorstw. W USA drony legalnie mogą wykorzystywać np. dwie firmy naftowe na Alasce oraz kilka firm filmowych i fotograficznych.

JAK ZOSTAĆ PILOTEM?

Pilotem dronu może zostać prawie każdy, pod warunkiem, że będzie wykorzystywał go do celów rekreacyjnych lub sportowych, a jego maszyna nie będzie ważyła więcej niż 25 kg. W innym przypadku niezbędne są odpowiednie zezwolenia państwowe, których uzyskanie nie jest już takie łatwe. Najpierw należy skompletować dokumentację, wnieść odpowiednie opłaty oraz podejść do egzaminu, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Jeśli uzyskamy pozytywne wyniki w obu częściach egzaminu, możemy już latać większym dronem. Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, jeżeli chcemy wykorzystywać drony do celów komercyjnych. Potrzebne są odpowiednie oświadczenia, opłaty i kolejna faza oczekiwania. Ale cierpliwi mogą wreszcie zapewniać usługi, które cieszą się coraz większą popularnością. Oczywiście, za pilotowanie dronów bez odpowiednich zezwoleń grozi kara grzywny i odpowiedzialność karna.

GDZIE MOŻNA LATAĆ DRONEM?

Ze względów bezpieczeństwa drony nie powinny latać nad ludźmi. Nie dotyczy to tylko samego pilota oraz osób, które zgodziły się na „uczestnictwo” w locie.Należy unikać lotów nad gęsto zaludnionymi obszarami. Zakazane są również przeloty nad drogami, torami itp. Loty są także zakazane w odległości do 5,5 km od lotnisk (zazwyczaj odległość liczy się od środka lotniska). W dronach nie wolno transportować niebezpiecznych ładunków ani zrzucać żadnych przedmiotów podczas lotu. Ostatni zakaz martwi szczególnie firmy, które chciałyby dostarczać towary za pomocą tych urządzeń.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!